Čierna hniloba mrkvy (hnednutie mrkvovej vňate)

Hnednutie a odumieranie vnati mrkvy, prípadne čierne nepravidelné škvrny na uskladnenej mrkve spôsobuje čierna hniloba. Ochorenie sa prenáša osivom.

Prejavy

Patrí k významným skladovým chorobám koreňovej zeleniny. Postihuje mrkvu, paštrnák, petržlen a zeler. Prejavuje sa tým, že na klíčiacich rastlinách dochádza k černeniu koreňových krčkov a následne k padaniu rastlín. Na starších listoch vznikajú menšie hnedé nekrotické škvrny, ktoré postupne černejú. Postihnutá vňať postupne odumiera. Na koreňoch mrkvy sa vyskytujú tmavé, čierne nepravidelné, mierne vpadnuté škvrny, ktoré sa postupne prehlbujú. Pletivá vodnatejú, černejú a sú pokryté čiernozeleným povlakom. Ochorenie sa prenáša osivom, infikovanými skladovanými koreňmi, kontaminovanými skladovými priestormi a pozberovými zvyškami.

Chemická ochrana

Na ošetrenie porastov mrkvy a petržlenu sú povolené prípravky na báze účinnej látky mancozeb, napríklad Dithane M 45, Dithane DG Neotec.

Ekologická ochrana

Osivo je vhodné moriť prípravkom Chitopron 5 %. V semenných porastoch možno použiť kontaktné meďnaté prípravky, napríklad Kocide 2000 spolu s prípravkom BorOil alebo prípravkom CuproTonic.

Prevencia

Voľba správneho osevného postupu, dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, vyvážený závlahový a výživový režim, používanie zdravého osiva a správne skladovanie nenapadnutých koreňov. Skladovanie pri teplote 0°C vo všeobecnosti spomaľuje šírenie nákazy.

čierna hniloba mrkvy;čierne škvrny na listoch mrkvy; tmavé škvrny na koreňoch mrkvy; tmavé škvrny na koreňoch koreňovej zeleniny; škvrny na mrkve; choroby mrkvy; mrkva