Atlas
Moníliová spála (zasychanie konárov, vädnutie konárov, monilióza)
Odumieranie koncových výhonkov broskýň, marhulí alebo višní spôsobuje moníliová spála. Postihnuté môžu byť nielen mladé listy a výhonky, ale aj kvety a mladé plody, čim dochádza k výraznému znižovaniu úrody.
Prejavy
Napadnutej drevine na jar vädnú a zasychajú koncové časti výhonkov, akoby boli spálené. Postupne celý výhon odumiera a súčasne sa objavuje glejotok. Ak je rozsah poškodenia väčší, drevina môže uhynúť. Postihnuté môžu byť nielen mladé listy a výhonky, ale aj kvety a mladé plody, čim dochádza k výraznému znižovaniu úrody. Ide o hubové ochorenie postihujúce kôstkoviny, najmä čerešne, višne a marhule.
Chemická ochrana
Potrebné je zrealizovať aspoň dva preventívne postreky, ideálne v dobe kvitnutia a tesne po ňom. Je to dôležité najmä v čase daždivejšieho počasia.Použiť možno prípravky Prolectus alebo Signum.
Ekologická ochrana
Použitie prípravku CuproTonic. CuproTonic je roztok hnojiva na báze medi a zinku, ktorý v ošetrených rastlinách optimalizuje výživu rastlín meďou a zinkom. Hnojivo posilňuje odolnosť rastlín (imunitný systém) proti infekčnému tlaku z vírusov, baktérií a húb.
Prevencia
Pôvodca ochorenia prezimuje v podobe podhubia v pletive napadnutých rastlín. Na jar sa vytvoria spóry, ktoré naštartujú rozvoj ochorenia. Vstupnou časťou infekcie sú aj drobné poranenia, praskliny, rezné rany, požerky po škodcoch alebo poškodenia po krúpoch. Veľmi dôležié ja pravidelne odstraňovať všetky suché, choré a poškodené časti, zbierať napadané listy a zatierať rany. Priebežne treba myslieť aj na rez čím docielime vzdušnejšiu korunu. Nevyhnutná je aj primeraná výživa a výber odolnejších odrôd. Význam majú aj preventívne postreky.
moníliová spála; zasychanie výhonkov; vädnutie výhonkov; glejotok; monilióza; kvapky na konárikoch; choroby broskýň; choroby marhúľ; choroby višní; marhule; broskyne; višne