Drevotoč hruškový (usychajúce výhonky na hruške, usychanie hrušky)

Spozorovali ste usychajúce výhonky na hruške a iných listnatých stromoch? Môže to byť drevotoč hruškový, ktorý vie spôsobiť až úhyn stromu. Prečítajte si, čo s tým.

Prejavy

Dospelý jedinec je motýľ s bielymi tmavobodkovanými krídlami. Samičky kladú vajíčka do trhlín v kôre. Vyliahnuté larvy sú červenohnedé a neskôr žlté s typickými bradavičkami na povrchu. Škodca vo forme larvy prezimuje v dreve hrušiek, skoro na jar začína požierať listové stopky a mladé výhonky. Škodcu identifikujú usychajúce výhonky, ak sa rozšíri v dreve, môže spôsobiť úhyn hlavne mladej dreviny. Napáda aj iné listnaté stromy – dub, buk, vŕbu, lipu, platan, topoľ, javor a orech.

drevotoc hruskovy1

Chemická ochrana

Prípravok určený špeciálne proti drevotočovi hruškovému v SR nie je autorizovaný.

Ekologická ochrana

Zrezávanie a likvidácia napadnutých výhonkov, zatieranie otvorov v dreve štepárskym voskom. Húsenice možno mechanicky ničiť aj dobre ohybným drôtom, ktorý zasunieme do chodieb.

Prevencia

Pestovanie hrušiek v ideálnych podmienkach, pravidelná kontrola zdravotného stavu, primeraný výživový režim a pravdielný rez, hlavne v mladom veku. Dobré je aj odstraňovať spod stromov všetko opadané lístie.

drevotoč hruškový; biely motýľ na hruškách; larvy v dreve hrušiek; húsenice v konároch; hrušky; škodce hrušiek; usychanie výhonov hrušky; usychanie konárov orecha; orech; žlté húsenice v dreve; škodce orechov