Hraboš poľný (myši)

Hraboše vedia narobiť v záhrade celkom slušný neporiadok a pustia sa naozaj takmer do všetkého. Ako s nimi bojovať?

Prejavy

Okrem podzemných častí rastlín sa živí aj tými povrchovými a semenami. Žerie cukrovú repu, zemiaky, koreňovú zeleninu, jahody, kvetinové cibuľky a hľuzy. Veľké škody môže narobiť na trávnikoch a pasienkoch. Obžiera aj korene ovocných stromov, najmä jabloní. Takisto si pochutí na koreňoch okrasných drevín. V zime pod snehom prstencovito ohrýza kmene starších stromov tesne nad základom kmeňov, čím ich dokáže úplne zničiť.

Chemická ochrana

Použitie dymovníc a špeciálnych návnad, ktoré sa vkladajú hlboko do nôr.

Ekologická ochrana

Použitie pachových a repelentných bariér. Niektoré rastliny majú repelentný (odpudivý) účinok, napríklad korunka kráľovská, cesnak, cibuľa, narcis, mliečnik, čierna ríbezľa či baza.Pomáha upchať diery listami čiernej ríbezle, tuje, orecha, cesnaku, cibule, žihľavy alebo handrou napustenou benzínom či petrolejom. Pri sadení stromčekov a kríkov dať do pôdy odpudivý prípravok z gáfru alebo naftalínové tabletky.

Prevencia

Prevenciou sú prírodní predátori týchto škodcov: sovy, dravé vtáky, kuny, lasice, tchory, líšky, mačky, sčasti ježkovia, hady. Nemajú rady, keď im niekto neustále narúša ich nory a chodbičky, preto sa vyhýbajú sústavne obrábaným väčším plochám (malé okopávané hriadky s okolitým trávnikom im však neprekáža). Vyhýbajú spásaným a nízko koseným plochám. Vysádzanie ovocných a okrasných drevín na jar do uzavretých košov z pozinkovaného pletiva s okami veľkými maximálne 15 mm; občas sa korene vysádzaných drevín obaľujú sklenou vatou, okrasné cibule a hľuzy je takisto vhodné vysádzať do drôtených alebo plastových košíkov zapustených do zeme.

hraboš; obžrané korene stromov; hlodavec v záhrade

Tagy: hraboš | trávnik