Mníška zlatoritka (húsenice na ovocných stromoch, holožery)

Mníška zlatoritka požiera listy, kvety, plody a puky prevažne ovocných drevín, najmä hrušky, jablone a kôstkoviny.

Prejavy

Dospelý jedinec je motýľ bielej farby, za rok má jednu generáciu. Samičky kladú vajíčka na listy na plochu v tvare pásika. Prezimuje ako larva v hniezdach, ktoré si na zimu vytvori zo skeletovaných listov na vrcholoch konárikov. Prezimované larvy sa na jar usídlia na hostiteľských rastlinách a spôsobujú až holožery. Škodca požiera listy, kvety, plody a puky prevažne ovocných drevín, najmä hrušky, jablone a kôstkoviny. Škodí viac v rokoch, kedy sú suché a teplé letá. Výskyt zistíme aj podľa charakteristických pavučinových zámotkov.

Chemická ochrana

Použite postreku proti piadivke jesennej.

Ekologická ochrana

Mechanické odstraňovanie hniezd škodcu, použitie lepových pásov na kôru. Použiť môžeme ekologický postrek Lepinox Plus.

Prevencia

Dôkladná kontrola ovocných drevín, najmä kôry, záhybov a prasklín. Ak nájdeme stopy škodcov, treba okamžite problém riešiť. Pravidelný rez, predjarné postreky, optimálny výživový režim a výber vhodných pestovateľských plôch pre ovocné stromy.

biely motýľ na ovocných stromoch; biely motýl na kôre ovocných drevín; hniezda zo zvyškov listov na stromoch; larvy na listoch a kvetoch ovocných drevín; húsenice na stromoch; mníška zlatoritka; škodce na stromoch; jablone; hrušky; kôstkoviny; škodce jabloní; škodce hrušiek; škodce kôstkovín