Voška hrachová (zelené vošky na hrachu)

Vošky sa nevyhýbajú ani hrachu. Často sa sústreďujú v rastových vrcholoch a bývajú ukryté medzi listami. Vošiek sa našťastie dá zbaviť aj pomocou rastinných výluhov.

Prejavy

Škodca má zelenú, niekedy červenkastú farbu a ide o najväčšiu vošku, ktorá škodí na kultútrnych plodinách. Škodí vyciciavaním rastlinných štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Vyskytuje sa hniezdovito, viac v niektorých miestach. Často sa sústreďuje v rastových vrcholoch a býva ukrytá medzi listami. Prezimuje vo forme vajíčok na viacročných bôbovitých rastlinách, ale prezimovať môžu aj dospelé jedince. Migrácia z primárnych hostiteľov je v máji. Škodca napáda množstvo bôbovitých rastlín, avšak najmä lucernu a hrach. Škodca môže mať za rok 4 – 6 generácií. Chladné a daždivé počasie aktivitu tohto škodcu znižuje.

Chemická ochrana

Čo najskôr po zistení škodcu treba uskutočniť postrek prípravkami Decis AL, Decis Protech, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Použitie žltých lepových doštičiek, rastlinných výluhov. Použiť možno aj prípravky Neemazal a Rock Effect.

Prevencia

Primeraný závlahový režim a zavlažovanie podmokom, prihnojovanie, redšie pestovateľské spony, voľba správneho miesta a striedanie pestovateľských plôch. Dôležitý je pravidelný a dôkladný monitoring výkytu škodcov a chorôb v poraste.

zelené chrobáky na hrachu; červenkasté chrobáky na hrachu; chrobáky na rastových vrcholoch hrachu; drobné chrobáky medzi listami hrachu; kolónie drobných zelených chrobákov na hrachu; hrach; škodce hrachu; vošky; voška hrachová