Vrtivka čerešňová (červivé čerešne)

Červivé čerešne a višne nie sú považované za vadu a mnohým záhradkárom nevadia. Mali by však vedieť, že ich stromy napadla pravdepodobne vrtivka čerešňová a dá sa tomu predísť.

Prejavy

Škodca spôsobuje červivosť plodov neskorších odrôd čerešní a višní. Za rok má jednu generáciu. Prezimuje v štádiu kukiel pod čerešňami a višňami plytko v pôde. K hlavnému rojeniu dospelých vrtiviek dochádza v polovici mája. Približne 7 až 10 dní po párení začínajú samičky zapúšťať vajíčka do plodov.

Chemická ochrana

Dreviny je potrebné ošetriť dvoma až troma postrekmi s odstupom 10 dní. Ideálne na začiatku rojenia, v čase, kedy kvitne baza čierna a kladenia vajíčok. Použiť možno prípravky Decis Protech a Sanium Ultra.

Ekologická ochrana

Inštalácia žltých lepových doštičiek. Použitie listového bakteriálneho hnojiva NovaFerm Orion, ktoré eliminuje požerových a cicavých škodcov.

Prevencia

Výber vhodného pestovateľského miesta, optimálny výživový a vlahový režim, pravidelný rez a presvetľovanie koruny, zber napadaných listov a plodov.

vrtivka čerešňová; biele larvy; červivosť plodov; červivosť plodov čerešní; červivé čerešne; červivé višne; škodce čerešní; škodce višní; čerešne; višnevrtivka ceresnova1