Ahojte, mam doma tieto kvety, hľadala som už všade mozne, ale nemôžem sa dopátrať k názvu, ak by mi niekto vedel poradiť bola by som vďačná, ďakujem :blush:
a ten ďalší je tiež z rodu Prýštec -Euphorbia leuconeura a ostatné Ti už napísali. Ja tento prýštec pestujem ako jednu samostatnú rastlinku a krásne vynikne jej hrubá pevná stonka. Listy opadávajú a udržujú sa viac -menej len na vrchole stonky... Bývajú však s bielou kresbou, ale aj bez bielej kresby. Staršie rastlinky dosahujú aj výšku 1-1,5 metra
@turanga_leela gloxinie uplne bezne dostat ( v roznych farbach, bielu moc casto nevidno), pestuju sa ako africke fialky a kvitnu velmi vdacne ak maju suchu dietu
@tomasyno Kedysi som pestovala veľa druhov Gloxínií Darí sa in na východnom okne, aby vykvitli a spevneli treba ich na jar začať pravidelne prihnojovať, možno ich aj letniť v polotieni. Po odkvitnutí rastlinu menej zalievajte až úplne prestaňte, postupne zatiahne, suché listy odstráňte a črepník s hľuzou umiestnite do chladnejšej miestnosti (chodba, veranda a pod.). Tu môže zostať počas celej zimy. Na jar preneste črepník do svetlej a teplejšej miestnosti. Substrát viac zavlažujte. Hľuza začne opäť pučať, vytvorí ružicu listov a je veľká šanca, že zakrátko aj vykvitne. Ideálne, ale nie nevyhnutné je presadiť hľuzu na jar aj do nového substrátu.
Na Euphorbie pozor, všetky sú jedovaté , vaša je pravdepodobne marhuľková Euphorbia milii Grandiflora.
@turanga_leela Siningia ( syn. Gloxinia)boli v móde tak pred 20 rokmi, vtedy ich boli plné kvetinárstva. Ja som ich pestovala kedysi asi 8 farieb, aj plnokveté. V čase vegetácie majú rady zálievku zospodu, substrát by nemal vyschnúť a prihnojiť občas. Pozor , aby sa nedostala voda na chlpaté listy, nemajú rady priame slnko, podobne ako africké fialky, s ktorými sú príbuzné.