@tnt_1 kostky zasadis do kvetinaca a pockas kym vyklicia a podrastu. Kvetinace nechas vonku tak aby ich oslahol aj dazd aj mraz. Alebo kostky stratifikujes a az potom ich vysadis. Ked budu dost velke semenace vysadis do volnej pody a budes cakat na urodu.
Ale podotykam semenace nastupia do rodivosti az po 10 - 15 rokoch a vobec nie je zarucene ci budu plody identicke s materskou rastlinou. Slachtene odrody sa mnozia vegetativne, stepenim na vhodny podpnik. Z kostky sa rozmnozuju len vinohradnicke braskyne.
@tnt_1 googel poradi co je stratifikacia. Mozes aj do zeme, len ci ich nepokososis
Odporucam popytat sa googla aj na rozmnozovanie ovocnych stromov, pretoze vobec netusis ako to v tomto smere funguje, aby si sa po desiatich rokoch nedockal sklamania
@tnt_1 môžeš dať kôstky na jeseň aj priamo do pôdy, nie veľmi hlboko, najviac 2x tak ako su veľké. Ale musí byť ľahká pôda, ako v prírode, keď padnú zo stromu, dopadnú na pôdu, na ktorej sú viac rokov popadané a rozložené listy. A tiež musíš počítať s tým, že ich môžu nájsť zvieratá,tak ich môže menej vyrásť. A počas zimy prebehne prirodzený proces stratifikacie , čiže nejaký čas sú vystavené chladu,aby to naštartovalo ich klicenie na jar. A dopriať im aj vlahu.
A celkom ma zaujíma, čo planuješ potom s tými stromcekmi. Ako na podpniky by boli vhodné, broskyne úplne, pri marhuliach to nie je časté. Lebo nie je isté, akej kvality by na nich bolo ovocie.
Teda ak chceš strom na ovocie, je rozumné si kúpiť vyprstok od profesionálov.
Postup:
Zjete broskyňu/marhuľu.
Ostane kôstka.
Strčíte ju do zeme, trochu zatlačíte, aby nebola tesne pod povrchom. Musí byť prikrytá zemou.
Polievate.
PS: Zasaďte si ich viac, lebo nie všetky dlhodobo prežijú.
@sylviah5433 No okej, ale takto vypestovany strom, ak teda vyrastie asi nebude hned rodit, nie? Aspon teda vychadzam z toho, co som cital predtym.
Nie je rozumnejsie a jednoduchsie kupit si maly stromcek a ten si vypestovat?
Semená sa dajú stratifikovať aj v chladničke vo vlhkejšom prostredí. Môžeš z nich vypestovať podpníky, ktoré treba neskôr zaštepiť kultúrnou odrodou. Tieto stromy bývajú väčšinou väčšieho vzrastu. Samozrejme, že je neporovnateľne jednoduchšie kúpiť si už zaštepené stromčeky a vysadiť ich. Ale niekoho baví aj trochu experimentovať a vypestovať si niečo úplne sám. 🙂
@kubiano
áno, jednoduchšie aj rozumnejšie určite je kúpiť si malý stromček.
Ale otázka znela "viete mi poradit postup ako zasadit kostku z broskyne, marhule?"
Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Bude napr. pri kúpenom stromčeku odroda sedieť s tou, čo je uvedená na ceduľke?
Pokiaľ si človek pestuje stromček sám od kôstky, bude sa musieť vzdelávať, bude ho to stáť veľa času, možno aj viac peňazí, a výsledok nemusí splniť očakávania.
Doporučila by som preto tnt_1 kombináciu oboch možnosti: Kúpiť nejaký hotový stromček/stromčeky aj zasadiť si nejaké kôstky.
@sylviah5433 presne preto som sa pýtala za akým účelom chce autor otázky pestovať stromček. Niekedy je radosť aj sledovať silu prírody. Mne aj samé na komposte vyrástli z kôstky , ale keď som ich presadila, neprežili 😞 . Tak je možné, že nejaké " mičurinovske" úmysly má aj tnt_1
@sylviah5433 pri semenacoch mas takmer iste, ze potomok nebude mat vlastnosti materskej rastliny. Za prve, bude niest geneticku informaciu mateskej rastliny ale aj geneticku informaciu opelovaca. Ano, moze vzniknut krizenec s vynikajucimi vlastnostami, vsak takto sa slachtia vsetky rastliny, ale moze mat uplne mizive uzitkove vlastnosti.
Pri kupovanych vypestkoch mas takmer 100% istotu, ze rastlina bude mat pozadovane vlastnosti, Stepenca si vyberas podla uzitkovych ale aj inych vlastnosti. Kupila som za svoj zivot vela stromcekov, nikdy sa nestalo ze by bola zle oznacena odroda.
Okrem toho semenace ovocnych stromov nastupuju do plodivosti po desiatich rokoch, do plnej plodivosti ovela neskor. Cakat 15 rokov, kym mi zacne jablon plodit a zistit, ze mi rastu len planky nevabnej chuti, vzhladu je celkom sklamanim, ked dnes mam moznost kupit hotovy stromcek, ktory zacne rodit dva, tri roky po vysadbe. Stromcek, ktoreho habitus so mozem vybrat, vhodne ho tvarovat, tak aby splnil moje ocakavania co najskor.
Ak pestovat zo semien, tak stare odrody ako zachranu genofondu. Len ludia zachranujuci genofond o pestovani maju aspon ake take znalosti