Osobnú skúsenosť nemám, ale všeobecne sa odporúčajú skoré odrody čerešní, pokiaľ sa chceš úplne vyhnúť vrtivke. Tieto odrody dozrievajú v tzv. 1. alebo 2. čerešňovom týždni, čo dátumovo vychádza orientačne asi od 24.5. do 18.6.. Čím skoršia bude, tým je väčšia šanca vyhnúť sa vrtivke. Sú to odrody napr. Rivan, Rýchlica nemecká (obe 1. týždeň), Burlat, Karešova, Gaštanka (2. týždeň). Mal som Burlat ale stromček skoro odišiel (išlo skôr o náhodu, nemyslím si, že by to malo hocijakú spojitosť s odrodou), takže viac z vlastnej skúsenosti odporučiť neviem. Inak sa vrtivke asi vyhnúť nevieš, jedine postrekmi, lepovými pásmi atď.
Ďakujem za tipy. Rozmýšľala som podobne a nakoniec som sa rozhodla a kúpila Gaštanku. Už je zasadená, na jar ju čaká povýsadbový rez. 🙂 A mňa úplne nové skúsenosti 🙂
U čerešní sa udáva termín dozrievania tzv. čerešňový týžden v ktorom daná odroda dozrieva. https://www.chovatelahospodar.sk/tema...
Toto je dôležitý údaj proti vrtivke čerešňovej. Čerešne samé o sebe nemajú odolnosť voči nej, ale odrody, ktoré dozrievajú skôr, 1.,2., ešte tuším aj 3. čerešňový týždeň nebývajú napadnuté touto muškou, lebo ešte nelieta.
Ďalšia vec je problém s opelovačmi. Väčšina odrôd je cudzoopelivá. Pár je samoopelivých. Tie v prvých čerešňových týždňoch majú problém s opelením, lebo keď kvitnú ešte nelieta dosť opeľovačov. Čiže keď nie je v blízkosti vhodná skorá čerešňa na opelenie, je menšia šanca že ju niečo opelí.
Keď tak skúste zistiť aké odrody majú v okolitých záhradkách a podľa toho vyberte odrodu.
Ja mám Burlat (2. č.t.), a v okolí nemám žiadnu skorú čerešňu a aj keď pekne zakvitne, väčšina kvetov nie je opelená.
Aha prepáčte, nevšimol som si že odpovedám na staršiu otázku. Ale niekomu možno pomôže.
@kajo873
ďakujem za príspevok,
keď po zakvitnutí bude málo plodov, budem vedieť, čo môže byť jednou z príčin. V okolí je čerešňa, zatiaľ však neviem, v ktorom týždni rodí.
@zahradnicek11 Čerešňa skorá ´GAŠTANKA´ plody menšie 5 g, srdcovité , dozrievajú v druhom čerešňovom týždni ( 1.6 -15.6 ). Farba tmavo červená, lesklá. Dužina mäkká, jemná, aromatická, tmavo červená. Vhodná na priamy konzum, zaváranie a na výrobu džemov a štiav. Vhodnými opeľovačmi sú Burlat, Karešova, Rivan. Plody sú odolné voči praskaniu a nebývajú napadnuté červíkmi.
Podpník Colt – menej náročný na pôdne podmienky, stredne rýchlo rastúci. Vysoko mrazuvzdorný,nástup do rodivosti v 3-4 roku, netvorí koreňové výmladky.
My mame z tohto dovodu Stellu, ale co teraz citam, tak rodi "az" v 3.-5. ceresnovom tyzdni, tak sa snad stihneme vrtivke vyhnut.
Na zahrade mame este jednu neznamu ceresnu a minuly rok nam ju uplne zdecimovali vosky. 😒
@lubosko57 Mohli by ste, prosim, mne poradit s povysadbovym rezom? Fotky a otazky som dala do spravy do fotoblogu. Trapim sa s chybajucim prostrednikom a nie som si ista, ci ho mam vytvarat alebo nie a len skratit korunove vetvy. Dakujem
Ochrana pred vrtivkou je celkom jednoducha. Po odkvitnuti ceresne treba pod korunu nastlat netkanu textiliu, ktora zabrani vyliahnutym dospelcom vyletiet z pody do koruny a naklast vajicka do plodov. Urcite to nepomoze na 100% ale vyrazne obmedzi napadnutie plodov, pretoze larvy vrtivky prezivaju v pode pod stromom.
@zahradnicek11 ak je v okolí 100m čerešňa tak v pohode, včely a vietor spravia svoje. Ale ak by ste chceli mať istotu, dá sa odstruhnúť kvitnúci konárik z inej čerešne a dať/upevniť do vašej čerešne🙂