Zloženie novej záhrady

Prosím Vás, vedel by mi niekto napísať približné odrody ovocných stromov, ktoré by sa mi hodili do záhrady? Plánujem v jeseni vysadiť zhruba 15 kusov ovocných stromov v záhrade (mierny svah, skôr suchšie miesto ale slnečné, svetlé, je to v rajeckej doline približne 500 mnm, celkom veterné miesto, zem je zhruba pol metra dobrá a po pol metri začína íl). Najväčšiu časť chcem aby boli zastúpené slivky, potom jablone a doplniť to po jednom kuse nejakej čerešne, hrušky a pod. Naopak vôbec nechcem marhule, broskyne a pod. veci. Tých odrôd mám pocit že je milión, jediné čo viem z rodičovskej záhrady, že budem chcieť čačanskú lepoticku a jojo slivku. Vedeli by ste mi napísať, tí ktorí sa tomu rozumiete nejaké návhry zloženia tých 15 kusov ovconých stromov? Vopred ďakujem.
Odpovedať
https://www.lacnepostreky.sk/aktualit...
Odpovedať
https://zahrada.pravda.sk/zahrada/cla...
Odpovedať
Jeden kus ceresne nie je dobry napad, lebo vacsina kvalitnych ceresni nie je samosprasna. Potrebjes dva stromy alebo ak zozenies na jednom strome nastepene dve odrody, ktore sa opeluju (velmi tazko sa zhanaju). Jablone vyberaj podla toho ake vam chutia a aby si mal v sortimente zastupenie take, ktore sa navzajom opeluju, lebo jablone tiez nie su samosprasne. Hrusky tiez potrebuju opelovaca vhodnej odrody, ale daju sa zohnat aj stromceky s dvoma nastepenymi odrodami. Okrem toho musis zohladnovat aj podpniky, na ktorych su stromceky nastepene. Podpnik ovplyvnuje rast stromov, a vybera sa aj podla podnych podmienok.
Odpovedať
Som asi 470 mnm venujem sa najviac slivkam....som podobne juhozápadný svah ..slivky sú ale náročnejšie akoby sa mohlo zdať najmä na vodu a živiny ..lepotica je relatívne spoľahlivá ,hodí sa najviac na kompotovanie ..slivkam sa darí ak je okolo pna okopavane ideálne vždy za šírku koruny ..skúsil by som aj odrodu Topstar plus toptaste...z chuťového hľadiska mám ja osobne rád Hanitu ..najviac univerzálny pre mňa je Toptaste..marhule ani netreba skúšať vo väčších výškach je problém skôr asfixia koreňov ako klíma .broskyne by som v žiadnom prípade nezavrhoval..ak tak pestovať ich určite na podpniku gf677 ! Slivky na podpniku myrobalan mám aj podpníky st Julien a Wangenhaim idu celkom tiež ale proste VODA je dôležitá ..keď sa polieva tak na strom dam v horúcom roku pokojne 60..100 l vody na jednu zálievku zalievam najma v oblasti asi 3/4 koruny po obvode ale musí byť pôda porylovana ! ..treba sa ďalej sústrediť na škodcov ako piliarka ,tmavka slivková,obalovac slivkový 1 a 2 generácia postrek podla UKSUP .. a hlavne hnojenie ..doplnanie živín a rylovanie Jablone Bohemia ,Rubinola ,Santana ,Piros ,Blanik, Angold a iné podpníky by sa dali na jablone aj mm106 ale asi lepšie A2,M25, Broskyne na podpniku gf677 - suncrest ,Flamingo ,Redhaven Hruška konferencia ,clapova -podpnik hruška plana alebo Kaukazská Človek ale sám veľa vyskúša za pár rokov a zistí čo mu vyhovuje
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zahradnikriso132:

https://zahrada.pravda.sk/zahrada/clanok/688090-v…
@zahradnikriso132 Super. Dik za tip na jablone. @zita19 U suseda sú tiež ovocné stromy, takže s opelením nie je problém. @pbe Paráda. Ďakujem za návhry. Idem to popozerať. Presne takúto odpoveď som potreboval, aby som sa mal aspoň od čoho odpichnúť. Ja tiež najpočetnejšiu skupinu chcem sliviek. Doma máme veľa ovocných stromov, len otec si už nepamätá aké sú to odrody. Sadilo sa celý život skôr takých štýlom pokus, omyl. A hlavne by som to chcel aj tak nakombinovať čosi skoršie, niečo neskoršie, niečo na uskladnenie a pod.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?