Dobrý deň...
Chcel by som skúsiť pestovanie plodín vo vyvýšený ho záhonoch. Avšak napadlo ma zopár otázok, s ktorými mi hádam pomôžete.
Takže...
1. Je nejake obdobie kedy je najideálnejší čas na založenie takéhoto záhonu?
2. Nenasťahujú sa tam myši, lebo mám založený kompost a okolo neho je zopár dier a mačka tam má hotové švédske stoly.
3. Ako často renovujete tieto záhony.
4. Funguje tu tzv točenie plodín z hľadiska nároku na výživu plodín?
Ahoj, tak ja som mala tieto záhony už v časoch, keď to tu ešte nebolo také moderné. Preskákala som si všetkým a teraz som už vychytala cca 90% chýb, ktoré to prinieslo. Skúsim ti teda odpovedať ;)
1. ideálny čas je jeseň, alebo skoro na jar, aby si mohol v novej sezóne veselo sadiť. Nenaplň ich však len substrátom, alebo zemou. Vyvýšené záhony sa nerýľujú a aby roky prinášali úrodu, vrstvia sa. Na dno idú konáre, štiepka, potom kľudne lístie, tráva (aj drny trávy kľudne), kompost a potom hore substrát so zemou. Po sezóne len trošku prekopeš a pred ďalšou sezónou dosypeš kompost a zem ;)
2. myši sú reálny problém a veľmi radi sa tam nasťahujú. Ja som preto dodatočne všetko vyhadzovala a vrstvila na novo, keď som na dno dala riadne husté pletivo. Zatiaľ nemám problém, že by sa tam myši zabývali "zhora".
3. Treba ich po bokoch vystlať nopovou fóliou (ktorú som tam samozrejme na prvý krát nedala, pretože "fuj plast" - a tak mi za 3 roky odhnili). Neviem, ako ekologicky si založený, či ich mieniš ošetriť lazúrou, alebo nie. Ak áno, tak je ideal pretrieť ich každý rok. Ak ich trebárs potrieš len jedlým olejom, tak určite častejšie.
4. S točením plodín ti veľmi neporadím, ale podľa mňa to bude fungovať. Ja mám vyvýšených záhonov len niekoľko, časť vecí stále pestujem normálne v pôde. Záhony mám hlavne na mrkvu, petržlen, šalát a uhorky. Tieto plodiny mi v mojej ťažkej pôde nerástli. Preto sa o točení veľmi u mňa hovoriť nedá.
Ešte počítaj s tým, že vyvýšené záhony sú bez závlahy na nič. Spotrebujú viac závlahy ako klasické hriadky, ale ak máš takú nepríjemnú pôdu ako ja, stojí to za túto námahu ;)
@seydellman pestovanie plodin podla trati ma vyznam z dvoch dovodov. Ten prvy su naroky na vyzivu. Rastliny prvej trate maju vysoke naroky na dusik, rastliny tretej trate zvycajne nemaju naroky na odsah dusika v pode, vyhovuju im skor chudobnejsie pody. Ale pri spravne zalozenom zahone toto nie je az taka podstatna vec, nakolko spravne zalozeny a obhospodarovany zahon ma vyzivnych latok vzdy dostatok, akurat pre vecne hladnu plodovu zeleninu sa oplati vysiat vikovite rastliny na zelene hnojeni, pretoze ich korienky viazu vzdusny dusik, ktory je potom pristupny aj pre naslednu vysadbu.
Druhy dovod striedania rastlin je ten, ze sa eliminuju skodcoviaa ine patogeny. Pri opakovanom pestovani jedneho druhu na jednom mieste sa zvysuje pravdepodobnost, ze v pode ostali larvy, vajcka, spory pliesni... Ak tam zasadis rovnaku plodinu, predlozis im stravu priamo pod nos. Ak nenajdu vhodnu potravu alebo hostitela, tak jednoducho pomru hladom.
Co sa mysi a inych hlodavcov tyka, je dobre pred zalozenim zahona rozprestriet na povodnu podu siet proti krtom, bud plastovu alebo nerezovu, potom sa hlodavce nenastahuju do substratu, ale mozu si spravit nory v povodnej zemine. Tomu nezabranis.
@zvizdanebeska uvazujem rovnako, pytala som sa tu, lebo som si nebola ista nad "pH" ihlicnanov, ale zaroven som si tiez hovorila, ze ak na to pojde vrstva kompostu, nemusel by byt problem.
Kazdopadne, uz som tie smrekove konare do zahonov nahadzala 😊
Posledná otázka sa týkala smrekových konárov - či sú vhodné na dno vyvýšeného záhona. My máme teraz k dispozícii kučeravú vŕbu. Je taká životaschopná, že mám obavy, aby v záhone nezakorenila. Dnes ju zrezali a záhon budeme plniť až cca o 3 týždne - stihnú konáre za ten čas vyschnúť, aby potom nepustili korienky?
@zita19
Akú hrubú vrstvu konského hnoja odporúčate vložiť do vyvýšeného záhona, ak má celkovú výšku okolo 50 CM?
Budeme mať 10 záhonov montovaných z paliet s vonkajšími rozmermi 120x500, vnútorné rozmery cca 90x470. Výška 50 cm. Potrebujeme vypočítať, koľko konského hnoja a koľko zeminy do nich objednať.
Dobrý deň, seydellman. S pestovaním plodín vo vyvýšených záhonoch mám už nejaké tie skúsenosti a rád sa podelím o to, čo som sa počas tých rokov naučil. Začať založenie vyvýšeného záhonu je najlepšie na jar. Toto obdobie je ideálne, pretože poskytuje rastlinám dostatok času na rast pred príchodom leta. Čo sa týka myší a iných hlodavcov, ktorí by mohli vyhľadávať váš kompost alebo záhony, je to oprávnená obava. V mojom prípade som sa snažil obklopiť záhony aj kompostovisko jemnou sieťovinou zakopanou hlboko pod zemou, aby som predišiel prístupu hlodavcov. Nie je to stopercentná ochrana, ale výrazne to pomohlo. Pokiaľ ide o renováciu záhonov, obvykle ju robím každé dva až tri roky. Záleží to však od typu pôdy a toho, aké plodiny pestujem. Moja renovácia zahŕňa obnovu vrstvy pôdy pridaním kompostu. A áno, točenie plodín pomáha predchádzať vyčerpaniu živín z pôdy a znižuje riziko chorôb a škodcov. Ja osobne sa snažím plánovať výsadbu tak, aby sa plodiny, ktoré sú náročnejšie na živiny, striedali s tými, ktoré pôdu obohacujú. S niekoľkými opatreniami a plánovaním, môže byť pestovanie vo vyvýšených záhonoch nielen úspešné, ale aj veľmi odmeňujúce. Dúfam, že moje skúsenosti a tipy vám budú užitočné a prajem vám veľa úspechov s vašou záhradkou :-)