Cesnak - kde ho sadiť

Poprosím o informáciu od odborníka na cesnak. USS október 2019 strana 21 článok nezabudnite na cesnak a cibuľu „ neodporúčame vysádzať cesnak tam kde ste pred tým pestovali zemiaky.....“ Záhrada november 2020 strana 24 dole článok sezóna cesnaku začína práve teraz „ Po akej plodine je ideálne cesnak vysadiť? Najlepšie je to po zemiakoch.....“
Odpovedať
@ototoldy tam kde mas miesto. Netreba tu zahradu az tak prezivat, priroda si zvacsa poradi aj sama, hlavne jej do toho moc nekafrat kym sa neblizi katastrofa nedoziernych dosledkov
Odpovedať
@ototoldy Po zemiakoch môže cesnaku hroziť fuzáriová hniloba, ale táto hrozba sa dá eliminovať neskoršou výsadbou, kedy teplota pôdy trvalo klesne pod 9 stupňov.Vtedy už napadnutie fuzáriou nehrozí.Teda áno, po zemiakoch sa cesnak dá sadiť.Inak najlepšie sa darí cesnaku po hlubovinách, nikdy nie po cibuli, hrachu, póre, ani fazuľa nie je celkom dobrá.Na miesto kde bol cesnak, môžeme cesnak sadiť najskôr po 4-5 rokoch.Hriadku pripraviť aspoň týždeń pred výsadbou, vyhnojiť cereritom, môže byť aj trocha kompostu,nikdy nie čerstvý hnoj.Sadiť do hĺbky 6-8 cm, spon minimálne 10-15 x 20 cm.Na jar po vzídení pri výške 10-15 cm prihnojiť liadkom vápennatým, a toto hnojenie ešte raz zopakovať cca o mesiac.Môže byť aj hnojenie na list. Kvetné puky vyštikávať.Polievať len v prípade sucha, najmä v jarných mesiacoch. Zo zberom príliš nečakať, lebo hlávky sa začnú rozpadávať, vychádza to tak po polovici júla.To je spôsom ktorý praktizujeme pri sadení cesnaku už dlho a s úrodou sme spokojní.Tá fotka je z 12.4. tohto roka.
Odpovedať
@ototoldy Včera som zabudol pripísať, že cesnak vyžaduje mierne zásaditú reakciu pôdy, preto spolu s cereritom zapravujem do pôdy pred sadením aj trocha mletého vápenca, /nie vápna/. Ten pôsobí v pôde aj ako dezinfekcia. Takisto je dôležitý výber zdravej sadby, a sadiť radšej väčšie strúčiky-oplatí sa to.A ešte jedna praktická rada strúčiky sadiť jedným smerom, t.j. bruškom von z riadka, potom aj listy budú rásť jedným smerom, čo veľmi uľahčí okopávanie, ktoré je veľmi dôležité, pretože cesnak neznáša zaburinenie a pôdny prísušok.P.S.Ak viem, že mám zdravú sadbu cesnak pred výsadbou nemorím.
Odpovedať
@duarde ďakujem za info a pekný deň prajem
Odpovedať
@ototoldy Aj ja želám pekný deň, a veľa zdravia.
Odpovedať
Dobrý deň, ja si cesnak pestujem zo semena sama, lebo ho vlastne používam všade nielen do kuchyne, ale aj ako prevenciu voči voškám na stromoch, kríkoch, kvetoch aj zelenine, pretlačeným popolievam zem aj rastlinky od malička. . Cca v auguste nechám vyjsť do semena cesnak asi na troch kusoch, potom ho nahusto posadím tam, kde mám miesto, rozhodím ho aj medzi jahody. V októbri-novembri už vidno mladé rastlinky, nezmrznú ani v zime a na jar ich do riadku vysadím len ten čo mienim používať v kuchyni, ale ak nie je veľký, je ho škoda a tak beriem aj z tých jahôd. Ja mám cesnak proste všade: medzi zemiakmi, šalátom, špenátom paradajkami, fazuľkou....... Je to dobrá prevencia proti slimákom, lebo zem popolievaná štipľavým, pretlačeným cesnakom ich štípe na ich odpornom telíčku a nelezú tam.
Odpovedať
@ototoldy kde mas miesto, tam ho zasad a hotovo. Netreba sa nad tym nejako zamyslat.
Odpovedať
nam tento rok dala babka, tak ten sme zasadili, no som zvedava co z toho bude na jar
Odpovedať
Pekný deň prajem všetkým. Dovoľte, aby som sa poďakoval redakcií konkrétne Ing. Monika Felixová Králová za reakciu na moju otázku prečo boli na tému sadenia cesnaku dve rôzne rady . uvádzam odpoveď redakcií USS október 2019 strana 21 článok nezabudnite na cesnak a cibuľu „ neodporúčame vysádzať cesnak tam kde ste pred tým pestovali zemiaky.....“ Článok v USS písal náš dlhoročný externý autor Daniel Košťál, ktorý má záhradnícke vzdelanie i dlhoročnú prax a informácie čerpá nielen z odborných kníh, ale i vlastnej skúsenosti. Čo sa cesnaku týka, informácie čerpal z knihy: Záhradkárska encyklopédia od záhradného architekta a záhradníka Čestmíra Bohma, ktorý bol istého času veľmi uznávaný český autor. Napísal niekoľko populárne náučných kníh o záhrade a pestovaní rôznych skupín rastlín. Pochádzal zo starej záhradníckej rodiny. Autora nájdete tu: https://www.databazeknih.cz/autori/ce... Článok v časopise Záhrada o cesnaku, kde je uvedené: „ Po akej plodine je ideálne cesnak vysadiť? Najlepšie je to po zemiakoch.....“ písala naša česká externá autorka Lucie Peukert. K otázke, prečo je po zemiakoch vhodné vysádzať cesnak, mi odpisala: "Po bramborách máte půdu zúrodněnou, nakypřenou samozřejmě také. U česneku ale jde o to, že nemá rád čerstvé kypření. Když brambory sklidíte třeba v srpnu nebo září a půdu jen lehce zpracujete, tak do listopadové výsadby stihne slehnout. Jde o to, aby si nesedal půdní profil o hloubce třeba 30 cm těsně před výsadbou česneku, což by stroužkům opravdu nedělalo dobře" Ona, čo sa týka cesnaku, vychádza z poznania a rád výzmaného a súčasného českého šľachtiteľa cesnaku, pána Ing. Václava Kozáka. Sama pre svoju potrebu cesnak pestuje a darí sa jej. Takže, ku ktorému odporúčaniu sa prikloniť? Poznatky sa v čase vyvíjajú, nielen v rôznych vedných oboroch ako napríklad v medicíne, ale aj v záhradníctve, i keď možno trochu pomalšie. Preto sa môže stať, že odporúčania sa rozchádzajú, v závislosti od skúseností, praxe, v prípade záhrady aj od lokálnych geomorfologických, pôdnych a klimatických podmienok. Keďže pán Ing. Václav Kozák sa cesnaku, jeho pestovaniu i šľachteniu venuje celý život, uprednostnila by som radu od neho, a cesnak po zemiakoch vysádzala: pozrite sem priamo na stránky pána Kozáka, hned prvy odstavec: https://www.cesnek.cz/pestovani
Odpovedať
ešte doplňam Poznám nášho externého autora Daniela Koštala a viem, že "nestrieľa od boku" a hneď som si tipla, ze to ma z nejakých starších záhradníckych kníh (on sa aktívnejšie venuje skôr okrasnej záhrade) navyše, človek sa stále učí a aj ja som sa len nedávno dozvedela o známom a súčasnom českom šľachtiteľovi pánovi Kozákovi, od ktorého čerpá poznatky naša česká externá autorka. Čo je ešte zaujímavé, pani Krošláková, ktorá spolupracuje s pánom Kozákom a zastupuje ho na Slovensku, vraví, že vždy odporúčajú ľudom vyskúšať aspoň tri odrody a tiež nerobiť záver iba z jedného pestovateľského roka. predsa len, každý rok je iné počasie, a to má podstatný vplyv na výsledok. dokonca sa môže stať, že susedovi sa s jednou odrodou darí a vám sa nemusí (alebo naopak), stačí, že je tam trochu inak tieň, orientácia alebo to súvisí s pôdou a predplodinami.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ak by niekoho zaujímalo ešte niečo viac tak sa kľudne môžete pozrieť na našu stránku : https://zahradkarmmk.sk/
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?