Dá sa vyrvoriť v skleníku ekosystém, ktorý je viac menej sebestačný a vie pripraviť podmienky na dopestovanie kvalitnej a hojnej úrody?
Touto témov (mulčované záhony) sa zaoberám nejaký ten čas a v podstate sa znažím využívať prírodu a jej schopnosti v rámci pestovania.
Tu si môžete pozrieť aj vo vizuálnej podobe ako to vyzerá v 2020.
https://www.youtube.com/playlist?list...
Nejaké výsledky som dosiahol, taktiež overil nejaké teórie, ale človek je stále v procese edukačnom... čiže akékoľvek poznámky, tipy si rád prečítam. Samozrejme budem sa tešiť aj z vecnej diskusie 🙂
Ahoj, to video ti nejde. Aspon ja ho neviem prehrat
No a v mulcovani ja som takmer specialista, kedze som od prirody leniva, a nechce sa mi ani okopavat ani vyplievat. Sklenik nemame, ale mulcujem vsetko co sa da a vsetkym cim sa da. Od zeleniny az po kvetinove zahony, snad s vynimkou mrkvy a cibule na riadkoch vsetko. Od pokosenej travy az po stiepku. Ked uz nic ine, aspom strategicky rozkladam kartony, pod ktorymi burina vykape.
@milan_likvi_taskar Veľký súhlas so Zitou,tiež mulčujem skoro všetko, pretože moje kríže pletie nemusia, a jednak to udrží vlhkosť a tlejúca tráva produkuje aj teplo.Používam pokosenú trávu, tej mám celkom dosť.Už tu bola diskusia o vyčerpanej pôde v sklenníku z dôvodu pestovania plodín s rovnakými nárokmi na výživu, a budem sa opakovať, ale najlepšia cesta okrem mulčovania je každoročné obohacovanie pôdy najlepšie vlastným kompostom,v nutných prípadoch aj výmena časti pôdy.Kvalitný kompost je pre papriky, rajčiny v sklenníku to najlepšie čo im môžete dať.Video mi tiež nešlo, takže bližšie sa neviem vyjadriť, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že na 5-árovej záhradke mám každý rok zo záhradného odpadu, štiepky a domáceho biologického odpadu máme cca 1.5 m3 kvalitného kompostu.Tým sa dá aj používanie umelých hnojív obmedziť na minimum, aj to len pri plodinách vyžadujúcich špecifké zloženie výživy v pôde napr. jahody,zeler špenát,cesnak a pod.Ale aj napriek tomu si myslím, že raz ta pár rokov sa nevyhnete výmene časti pôdy v sklenníku, ale to vám najlepšie napovie úroda.Môžete využiť na obohatenie pôdy aj predzimné zelené hnojenie.Info: https://www.zahradnymagazin.sk/zahrad...
@zita19 Ano, ma to nejake vyhody s tym mulcom a hlavne je to "blizsie" k prirode : )
Tento link snad bude fungovat, je to seria 7 videjok, kde mozete vidiet nejaky posun (pre mna vpred 😄), tu je najstarsie :
https://youtu.be/SFbYv9D_ZMM
@duarde Celkom pekne, dik za info a tipy.
Compustujem taktiez, len ten potom treba roznasat kade tade... ten mulcovany zahon je trochu kompromis - v tom zmysle, ze nenosim vsetko na kompostovu kopu, ale rovno do zahonu (nie vsetko samozrejme...) a tam sa to rovno "kompostuje"...
Mojim cielom je okrem ineho vyhnut sa presunom pody a akymkolvek umelym hnojivam a zasahom, jednoducho nechat prirodu pracovat. Samozrejme necakam idealne vysledky vzhladom na vyzivove potreby rastlin... uvidime : )