@majstercapko ano, vapnim, lebo poda casom prechadza zo zasaditej reakcie do kyslej a napriklad paradajky chytaju kamenitost ked nemaju dostatok prijatelneho vapnika v pode. Takze pod paradajky vzdy, to vychadza tak raz za tri roky.
@cickamica kym to nekydnes niekde kdy raz bude rast cucoriedky, brusnica alebo rododendron, mozes povapnit vsade. Obzvlast ked si vapnenie vasej zahrady nepamataju ani najstarsi v dedine
Já dávám na podzim popel ze dřeva. Ten obsahuje asi
• vápník (33 až 35 % CaCO2)
• draslík (6 až 10 % K2CO3)
• fosfor (2 až 4 % P205)
• hořčík (4 až 7 % MgCO2)
Všechno důležité prvky pro výživu rostlin zejména pro rajčata. Jediné co popel neobsahuje je dusík. Ten lze dodat buď hnojem nebo některým z průmyslových hnojiv. Když už nic jiného tak je to velká úspora financí za nákup hnojiv.
Vladimír
Vyvapnil som pôdu pred výsadbou ovo. sadu. 30 árov, ilovita pôda. Sad ma momentálne 4.rok. A každoročne na jar vyveziem maštlny hnoj cca15ton. Iba ho nakopim a po prehniti rozťaham traktorom a zaoriem do medzi radov.
Bude potrebné vapnenie? A kedy by to bolo najlepšie urobiť.
Ďakujem. Štefan
@pasia o tom, ze ci potrebujes alebo nepotrebujes vapnit rozhoduje pH pody. Na zistenie pH sa daju kupit sady v zahradkarskych obchodoch. Podla toho co ti vyjde sa zariadis.
Ale ak chces vapnit, tak rozhodne na zimu
Pozdravujem.
Robil som ph test laknusovimi papierikmi. A robil som ju na porovnanie na rôznych pôdach, no ale výsledok sa navzájom neodlišoval. Možno zlá šarža. Bol by som rád, ak mi poradíte nejaký solídny ph tester. Ponúka je vcelku pestrá, no no nevyznám sa v tom.
Vopred ďakujem. Štefan