10 izbových rastlín, ktoré milujú kúpeľňu

Kvety majú svoje miesto rozhodne aj v kúpeľni. Dotvárajú atmosféru, čistia vzduch a udržiavajú príjemnú vlhkosť.

Kvety v kúpeľni

Dobrá správa je, že do kúpeľne sa hodí veľa druhov rastlín. Preto máme pomerne široký výber a je na nás, ktoré si vyberieme. Jedným z mála, ktorým sa kúpeľni nepáči je kaktus. Tomu by sa zrejme páčilo viac v saune ako vedľa vane. Poďme sa viac povenovať rastlinám, ktoré to v kúpeľni doslova milujú.

Aké kvety sa hodia do kúpeľne

Vo všeobecnosti platí, že do kúpeľne sa hodia všetky rastliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v nižších úrovniach subtropických a tropických lesov a pralesov. Ide o miesta, kde je prirodzene menej svetla a vyššia vlhkosť vzduchu.

Izbovým rastlinám obvykle vyhovuje teplota v rozmedzí 21 až 25 stupňov. Problém nastáva vtedy, ak máme v kúpeľni nižšiu teplotu, ktorá navyše zvykne počas dňa kolísať. K zvýšeniu vlhkosti dochádza napríklad vtedy, keď sa sprchujeme a práve to milujú tropické rastliny.

Papraď

Občas sa stane, že sa im v iných miestnostiach nedarí. Vtedy je ideálny čas dať im druhú šancu práve v kúpeľni. Paprade nie sú náročné na svetlo, vystačia si v kúpeľni aj s malým oknom. V kúpeľni ich polievame zruba každé dva týždne, ale pozor, nemajú rady, ak ich polievame zhora. Najviac im ulahodíme odstátou vodou a miestom bez prievanu. Nepáči sa im ani príliš náhla a veľká zmena teploty. Niektoré druhy papradí je dokonca možné pestovať priamo v sprchovom kúte.

Orchidea

Veľkou výhodou umiestnenia orchidey v kúpeľni je, že tam zakvitne opakovane. Takže ak sa nám doposiaľ nedarilo presvedčiť ju ku kvitnutiu, je vysoká pravdepodobnosť, že práve v kúpeľni rozkvitne. Škodia jej priame slnečné lúče, ktoré jej môžu spáliť citlivé listy. Na parapete v kúpeľni alebo na skrinke umývadla jej bude najlepšie.

Orchidea v kúpeľni

Dracena

Je ideálnou voľbou do kúpeľne, pretože uprednostňuje umelé svetlo a naozaj vysokú vlhkosť vzduchu. Okrem toho dokáže mimoriadne efektívne čistiť vzduch, čo sa v kúpeľni určite zíde. Dracena je cenovo dostupná a naozaj nenáročná izbová rastlina. Občas jej treba očistiť tenké dlhé listy od prachu. Nikdy to nerobíme studenou sprchou, ale letnou vodou. Trpezlivejší z nás jej môžu listy očistiť vlhkou handričkou.

Aloe vera

Aloe je pekná, nenáročná a ešte aj užitočná izbová rastlina. Pre svoje liečivé účinky si získala veľa milovníkov. Potrebuje tak málo vody, že si vystačí vlhkosťou z prostredia, ktorej je práve v kúpeľni neúrekom. Počas zimy ju stačí poliať dvakrát mesačne. Keď jej bude vody málo, naznačí nám to pokrútenými listami.

Skukulent v kúpeľni

Bromélia

Trocha farieb do kúpeľne vnesie obľúbená bromélia. Veľkými a plytkými koreňmi získava vlhkosť z ovzdušia. V raste jej pomôže pravidelné rozprašovanie vody. Je skvelou voľbou aj pre aeáriá práve v kúpeľni. Napriek tomu, že má rada vlhké prostredie, nie je náročná na častú zálievku a tak sa nič nestane, ak na ňu občas zabudneme.

Bambus šťastia (Lucky Bamboo, Dracena sanderiana)

Vyzerá efektne a pritom potrebuje tak málo. Nie je to skutočný bambus, ale druh draceny. Na jeho pestovanie nebudeme potrebovať dokonca ani substrát. Pokojne môžeme kúpené výhonky vložiť do vázy a zaliať ich odstátou vodou. Vodu vymieňame každý týždeň, inak by bambus napadla pleseň. Pre väčší dekoračný efekt môžeme do vázy nasypať kamienky alebo iné dekoračné prvky.

Bambus v kúpeľni

Lopatkovec

Ak nám lopatkovec nekvitne, dáva nám signál, že potrebuje viac svetla, hoci vo všeobecnosti ho nepotrebuje až tak veľa. Jeho substrát by nemal byť dlhšie suchý a ocení aj občasné rozprašovanie vody. Keďže nepotrebuje veľa svetla a je väčší, v kúpeľni to zvládne aj na podlahe.

Sukulenty

Sú krásne a nenáročné, priam ideálne ako dekor do kúpeľne. Veľa druhov sukulentov vyhovujú rovnaké pestovateľské podmienky, preto ich môžeme zasadiť spolu a vytvoriť tak krásnu dekoráciu. Nesmieme ich nechať bez vody, treba ich zaliať a počkať pár dní, kým substrát vyschne a následne ich znova poliať. Podobne ako aloe vera dokážu získať vodu z vlhkého vzduchu v kúpeľni.

Sukulenty v kúpeľni

Begónia

Patrí medzi ďalšie kvitnúce milovníčky kúpeľne, ktoré nepotrebujú svetlo a preto sú vhodné aj do kúpeľne bez okna. Dokonca uprednostňuje umelé osvetlenie pred tým prirodzeným. Kvety begónie majú širokú paletu farieb, každý si preto nájde ten správny odtieň do svojej kúpeľne. Begónie môžeme pestovať aj v exteriéri. Na zimu ich treba prezimovať, napríklad práve v kúpeľni.

Svokrin jazyk

Najmä v lete nemá rád veľa slnka, vtedy ho môžeme presunúť do kúpeľne. Výborne dotvorí kúpeľňový interiér napríklad v závesných kvetináčoch. Nedarí sa mu na južnej strane a v zime ho stačí polievať len raz za dva týždne, o ostatné sa postará vlhko v kúpeľni. Pri polievaní svokrinho jazyka dávajme pozor, aby sa voda nedostala do stredu ružice. To by mohlo spôsobiť hnitie.

Kvety v kúpeľni

Čomu sa ešte v kúpeľni bude dariť?

Medzi ďalšie rastliny, ktorým sa darí v kúpeľni patrí monstera, aspidistra, aglaonema, difenbachia, filodendrón, zamioculcas, peperomia, kalatea, zelenec, potosovec, asparagus, aspidistra, krotónovec, gardénia, fikus, palma, izbový brečtan, antúria, tilandsia, cissus a šáchor.

Náš tip:

Máte kúpeľňu bez okna? Vyskúšajte tento trik. Stačí, ak rastlinu, ktorú máme v kúpeľni premiestnime dva dni v týždni do miestnosti s prirodzeným svetlom. Nie každej rastline taká častá zmena prostredia vyhovuje, takže je potrebné sledovať, ako na tento režim bude naša izbová rastlina reagovať. V kúpeľni bez okna prežijú rastliny len pár týždňov, ale prírodu môžeme takto trocha okabátiť.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shuttertock

Diskusie na tému článku