Marec je ako stvorený na predjarný rez okrasných rastlín, ktorý záhradu dostane do kondície. Režeme však len, ak nám to dovolí počasie.
Hoci sa môže zdať, že rez môže ešte počkať, práve v marci máme možnosť získať v záhradných prácach náskok, pretože apríl je na ne pomerne náročný. V predjarí a začiatkom jari však režeme, len ak nám to dovolia poveternostné podmienky. V chladnejších oblastiach s pretrvávajúcimi mrazmi či snehovou pokrývkou je predsa len lepšie počkať do apríla. Keď je počasie už miernejšie a nočné teploty nepadajú príliš hlboko pod bod mrazu, dá sa rezať hneď viacero druhov. Takto skoro režeme predovšetkým rýchlorastúce okrasné kríky.
Neodkladáme ani starostlivosť o okrasné trávy a trvalky, ktorým odstránime odumreté listy, stonky či kvetenstvá, pretože ich už pomerne skoro vystriedajú nové mladé výhony. Pri reze postupujeme opatrne, aby sme nepošliapali pučiace jarné cibuľoviny.
Ako sa však vyznať v zložitejšom reze okrasných kríkov? Pravidlom je, že teraz nerežeme tie, ktoré majú tendenciu namŕzať, napríklad veľkolisté vždyzelené a iné chúlostivé rastliny. Marec je vhodný najmä na rez odolných druhov, ktoré zvládnu aj hlboké zmladenie.
Termín je ideálny aj na rez zanedbaných rastlín, ten určite neodkladajme na obdobie plného rastu. Rany, ktoré vzniknú pri odstránení vetiev s priemerom väčším ako 5 centimetrov, ošetríme štepárskym voskom. Hoci hlboký rez môže na prvý pohľad vyzerať takmer až desivo, rastliny po ňom výborne obrašia a vytvoria nové výhony. Pozor, naozaj hlboký rez aplikujeme len pri druhoch s dobrou schopnosťou regenerácie.
Okrem klasických záhradníckych nožníc si pripravíme aj pákové nožnice s dlhou rukoväťou, ktorá perfektne predĺži ruky. Na plošné výsadby okrasných tráv sa dá použiť aj plotostrih, ušetrí veľa práce a času.
Najprv si premyslíme postup
Kým sa pustíme do rezu, najskôr si zistíme, ako na to. Zatiaľ čo pri odstraňovaní suchých častí trvaliek a tráv je to pomerne jednoduché, stačí nožnicami zrezať len niekoľko centimetrov nad pôdnym povrchom všetku suchú rastlinnú hmotu, pri kríkoch je lepšie si postup premyslieť. V ich prípade totiž záleží na charaktere aj rýchlosti rastu danej dreviny.
Zatiaľ čo pomaly rastúce kry sa rezať takmer nemusia, respektíve nie každoročne, pri rýchlorastúcich druhoch si môžeme dovoliť aj úplné zmladenie (čiže odstránenie všetkých výhonov pár centimetrov nad zemou).
Mimoriadne dôležité je dodržať správny postup pri reze ruží. Na mráz sú citlivé, režeme ich preto až koncom marca, ak však ešte hrozia silné mrazy, rez odložíme až na apríl. Pri všetkých typoch ruží udržiavame ker bez odumretého dreva a zbytočne slabých vetvičiek, ktoré neprinášajú kvalitné kvetné puky. Tvar kra udržiavame otvorený a dobre prístupný pre svetlo a vzduch, čo nakoniec platí pre všetky okrasné dreviny.
Pri reze všetkých skupín ruží, či už veľkokvetých, kríkových, ťahavých, alebo stromčekových, skracujeme výhony nad očkom smerujúcim von z dreviny. Pri kríkových ružiach ich skracujeme na výšku približne 35 až 45 centimetrov, pričom najslabšie vetvičky dáme preč úplne.
Pri ťahavých ružiach odstránime nad pôdnym povrchom všetky prestarnuté vetvy, ktoré postupne tmavnú a ich schopnosť tvoriť mladé drevo je nízka. Mladé, kvetu schopné výhonky vyrastajúce z hlavných šľahúňov zrežeme približne o tretinu ich výšky, opäť na očko smerujúce von.
Rez stromčekových ruží je veľmi podobný technike rezu kríkových ruží, dôležité je najmä udržanie otvorenej a vyrovnanej korunky. V korunke preto odstránime všetky odumreté či poškodené výhony a tie zdravé skrátime približne na polovicu dĺžky.
Ktoré rastliny rezať už v marci?
1. Pôdopokryvné ruže (Rosa)
Pri pôdopokryvných ružiach sa pri reze prednostne zameriame na úplné odstránenie mŕtveho dreva, ktoré im výrazne zahusťuje korunku. Na rastlinách ponechávame len mladšie a silnejšie výhony, ktoré skrátime približne na výšku 15 cm nad zemou. Rez vedieme na púčik otočený smerom von z kríčka. Ruže režeme až koncom marca, keď už nehlásia silné mrazy.
2. Budleja Dávidova (Buddleia davidii)
V lete kvitnúci motýlí ker, ako sa budleja prezýva, vyžaduje rez v marci, no v extrémne chladnom roku dokonca až koncom apríla. Všeobecne platí, že jej najsilnejšie výhony neskracujeme tak hlboko ako tie slabé. Staršie silné konáre skrátime na výšku okolo 40 až 50 cm, slabé vetvičky odstránime úplne, prípadne skrátime približne na 10 cm.
3. Driene s farebnou kôrou (Cornus)
Do tejto skupiny patria odolné a celkom mrazuvzdorné kultivary s pestrými výhonkami, ktoré sa označujú aj ako svíby. Intenzívne sfarbenú kôru, zvyčajne načerveno, nažlto či naoranžovo však majú len jedno- až dvojročné výhony. Tie staršie preto odstraňujeme niekoľko centimetrov nad pôdnym povrchom. Kry veľmi rýchlo vyženú nové farebné prúty.
4. Tavoľník japonský (Spiraea japonica)
Odolný a rýchlorastúci druh tavoľníka s ružovými kvetmi poteší jednoduchou technikou rezu, jeho výhony sa totiž odstraňujú tesne nad pôdnym povrchom. V jeho prípade vôbec nevadí, keď po reze prídu mrazy, a dá sa zmladzovať dokonca už v zime. Ak rez vynecháme, rastlina postupne prerastie, výrazne zhustne a nebude vyzerať pekne.
5. Veľkokveté plamienky (Clematis hybrida)
Veľkokveté hybridné plamienky kvitnúce koncom jari a v lete režeme už v marci, vo chvíli, keď už slabo pučia. Absencia rezu spôsobí zahusťovanie rastliny a postupne slabšie kvitnutie. Rastliny skrátime v jednej rovine na výšku približne 50 až 70 cm. Pozor, vetvičky sú krehké. S rezom príliš neotáľame, aby sme pri práci nepoškodili rýchlorastúce výhonky.
6. Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Hoci túto rastlinu často radíme medzi trvalky, v skutočnosti ide o drevnatý poloker. Pri reze nesmieme zasiahnuť príliš hlboko do starého dreva, inak to môže byť pre šalviu koniec. Nožnicami skracujeme len mladšie drevnaté výhony, a to približne o polovicu dĺžky. Vždy sa snažíme na vetvičkách ponechať postranné bylinné výhony, ktoré postupne zosilnejú.
7. Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)
Aj levanduľa patrí, rovnako ako šalvia, medzi polokry, charakter rezu je teda podobný. Zásah do starého dreva znáša pomerne zle, preto kríčky skracujeme približne o tretinu, maximálne však o polovicu ich výšky. Rastlina si vďaka rezu udrží kompaktný tvar a navyše bohato zakvitne. Pokiaľ však hrozí príchod mrazov, rez odložíme na polovicu apríla.
8. Hortenzie (Hydrangea)
Pomerne široká skupina hortenzií vyžaduje len citlivý zásah, ktorý sa dá v teplom roku vykonať už v marci. Rezom však odstraňujeme len koncové suché kvetenstvá, pričom ho vedieme tesne nad posledným intenzívne pučiacim pukom. Ak si nie sme istí, kam až vetvičky počas zimy namrzli, čo býva bežné hlavne pri hortenzii kalinolistej, počkáme s rezom na jej vypučanie do apríla.
9. Trvalky
Suchá nadzemná časť funguje v zime pri niektorých druhoch trvaliek ako tepelná izolácia, ktorá ich chráni pred mrazom. V marci je potom najlepší termín na jej odstránenie tesne nad pôdou. Prácu príliš neodkladáme, aby rastliny príliš nevypučali, čo nám rez spomalí. Pri vždyzelených druhoch trvaliek odstraňujeme iba suché časti výhonkov, zelené ponecháme bez zmeny.
10. Okrasné trávy
Okrasné trávy musíme stihnúť zrezať predtým, ako začnú vyrastať nové steblá. Obava z namrznutia pri väčšine druhov nie je na mieste, väčšinou totiž ide o odolné rastliny. Druhom s odumretými listami skracujeme trs na výšku len niekoľko centimetrov nad pôdnym povrchom. Vždyzeleným trávam podľa potreby skrátime len namrznuté končeky.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock, Gardener´s World (Tim Sandall, Jason Ingram, Sarah Cuttle)
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina