Z mnohých rastlín, ktoré už máme v záhonoch, môžeme získať veľa nových sadeníc pomocou odrezkov. Ktoré rastliny sú vhodné na rezkovanie počas letných mesiacov?
1. Muškát krúžkovaný
Prečo množiť? Získame viac vitálnych rastlín. Tiež je jednoduchšie prezimovať odrezky ako dospelé muškáty a zaberie to aj menej miesta.
Metóda: Odoberáme polovyzreté 10 – 15 cm dlhé odrezky. Rez vedieme tesne pod uzlom (miesto, z ktorého vyrastá list). Vhodné je použiť zakoreňovací prípravok. Zapichneme ich do kvetináča so substrátom. Zakorenenie trvá približne 6 týždňov.
Po zakorenení: Rozsadíme po jednom do kvetináčov.
2. Fuksia
Prečo množiť? Je to finančne jednoduchá metóda, ako si zabezpečiť dostatok rastlín do ďalšieho roku.
Metóda: Odoberáme 7 cm dlhé polodrevité odrezky, zapichneme ich do substrátu a zakryjeme plastovým krytom. Pri pomaly rastúcich zakrpatených odrodách používame odrezky dlhé 3 cm. Vhodné je použiť zakoreňovací prípravok. Zakorenenie trvá približne 4 – 6 týždňov.
Po zakorenení: Rozsadíme po jednom do kvetináčov.
3. Jahody
Prečo množiť? Každé štyri roky zakladáme nové jahodovisko, na čo potrebujeme množstvo mladých sadeníc.
Metóda: Mladé rastliny na výhonoch zatlačíme v priebehu júla samostatne do malých kvetináčov naplnených viacúčelovým substrátom. Zakorenenie trvá približne 6 – 10 týždňov.
Po zakorenení: Dobre zakorenené sadenice môžeme už v priebehu jesene vysadiť na nové stanovište.
4. Cistus
Prečo množiť? Keď chceme získať viac kvitnúcich krov alebo nahradiť staré kry.
Metóda: V júli až auguste odoberáme 10 – 15 cm dlhé odrezky v štádiu bylinnom až polovyzreté. Necháme ich zakoreniť v kvetináčoch na polotienistom mieste v interiéri, v parenisku alebo v pôde pod sklenenými nádobami. Použijeme zakoreňovací prípravok. Zakorenia približne o 2 – 4 mesiace.
Po zakorenení: Počkáme do jari a rozsadíme po jednom do kvetináčov.
5. Plamienok
Prečo množiť? Aby sme mali viac rastlín.
Metóda: Začiatkom leta odoberáme 7 – 10 cm dlhé, tzv. internodálne odrezky, čiže stonku s jedným uzlom hore. Zakoreňujeme v kvetináčoch pod plastovým krytom. Stonky zapichujeme tak, aby sa uzol dotýkal substrátu. Úspešnosť zvýšia zakoreňovacie prípravky. Zakorenia o cca 2 – 3 mesiace.
Po zakorenení: Rozsadíme jednotlivo na jeseň alebo budúcu jar.
6. Levanduľa
Prečo množiť? Aby sme si zabezpečili nové sadenice, keď rastliny, ktoré máme, zostarnú a zdrevnatejú.
Metóda: Odoberáme 7 – 10 cm dlhé odrezky v štádiu mäkkého dreva. Zakoreňujeme ich v kvetináči alebo v nádobe, prikryté plastovým krytom. Optimálne je použiť zakoreňovací prípravok. Zakorenia o cca 4 – 8 týždňov.
Po zakorenení: Prezimujeme ich v parenisku a rozsadíme budúcu jar.
7. Klinčeky
Prečo množiť? Aby sme nahradili staré rastliny, kým zdrevnatejú a budú menej kvitnúť.
Metóda: Po hlavnom kvitnutí odoberieme 7 cm dlhé vrcholčeky alebo ich vykrútime zo staršieho „kĺbu“. Zakoreňovanie trvá 2 – 8 mesiacov.
Po zakorenení: Rozsadíme ich skoro na jeseň alebo nadchádzajúcu jar.
8. Ruže
Prečo množiť? Aby sme doplnili záhony či vytvorili nový záhon.
Metóda: V júli a v auguste zakoreňujeme 12 – 20 cm dlhé odrezky polodrevité. Zapicháme ich do dobre pripraveného záhona pod sklenené kryty alebo do kvetináčov v pritienenom parenisku. Použijeme zakoreňovací prípravok. Zakorenenie trvá 2 – 8 mesiacov.
Po zakorenení: Rozsadíme ich jednotlivo nasledujúcu jar. Slabo zakoreneným odrezkom ponecháme dlhší čas na zakorenenie.
9. Ovocné kry
Prečo množiť? Aby sme mali viac egrešov i ríbezlí.
Metóda: Koncom júla a v auguste odoberáme polovyzreté 15 – 20 cm dlhé odrezky. Vložíme ich do veľkého kvetináča a umiestnime do pritieneného pareniska alebo vložíme do dobre pripravenej pôdy pod sklenený kryt. Optimálne je použiť zakoreňovací prípravok. Zakorenenie trvá 2 – 8 mesiacov.
Po zakorenení: Rozsadíme jednotlivo na jeseň alebo až budúcu jar.
10. Krušpán
Prečo množiť? Aby sme získali rastliny na tvarovanie alebo na živé ploty.
Metóda: Odoberáme odrezky v štádiu mäkkého dreva až polovyzreté. Zapichneme ich do substrátu a nádoby uložíme do pritieneného pareniska alebo do pôdy pod sklenené kryty. Optimálne je použiť zakoreňovací prípravok. Zakorenenie trvá 3 až 8 mesiacov.
Po zakorenení: Rozsadíme jednotlivo nasledujúcu jar.
Galéria k článku
Text: Alan Titchmarsh
Foto: Gardener´s World (Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall)
Zdroj: časopis Záhrada
Caute, sused ma v skleniku strasne dobre hrozno, ako sa da rozmnozit? Nie sme zr…