11 krokov k čerstvej pažítke z okenného parapetu

Čerstvú pažítkovú vňať môžeme jesť aj v zimných mesiacoch. Buď kúpime predpestované sadenice pažítky, alebo si presadíme do črepníka kúsok pažítky zo záhrady. Na svetlom kuchynskom okennom parapete nám vyrastie aj v zime. Je to celkom jednoduché!

11 krokov k čerstvej pažítke z okenného parapetu

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • trs pažítky
  • plastový črepník s podmiskou
  • záhradnícky substrát alebo substrát na bylinky

Náradie:

  • záhradnícka lopatka
  • záhradnícke nožnice
  • krhlička s vodou

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok jesene

Pracovný postup

1. MATERIÁL

Materiál

Pripravíme si potrebný materiál aj pomôcky. Dôležitý je výber substrátu, pažítku nesadíme do bežnej záhradnej pôdy. Pracujeme vonku na záhradnom stole.

2. VYKOPANIE

Vykopanie pažítky

Použijeme starší trs pažítky, pričom ho nemusme vykopávať celý. Stačí len kúsok, rastlinu týmto zároveň omladíme. Pred vykopávaním trs dôkladne zalejeme.

3. DELENIE

Delenie trsu

Korene vykopaného trsu opatrne oklepeme od zeminy a rozdelíme na niekoľko častí s koreňmi. To, čo nebudeme sadiť do črepníka, vysadíme na nové miesto v záhrade.

4. BURINA

Odstránenie buriny

Z trsu odstránime všetku burinu, najmä korene vytrvalých burín. Agresívnou burinou, ktorá sa často vyskytuje pri pažítke, je kyslička.

5. KORENE

Skrátenie koreňov.

Malým trsom pripraveným na sadenie do črepníkov skrátime korene asi na polovicu. Podporí to rýchlejšie zakoreňovanie pažítky v črepníku.

6. NADZEMNÁ ČASŤ

Skrátenie nadzemnej časti.

Podobne ako korene skrátime aj nadzemnú časť. Jej odstránením podporíme tvorbu novej sviežej vňate. Úplne ju zatiaľ neskracujeme.

7. KERAMZIT

Keramzit

Na dno črepníka dáme trochu keramzitu. Pažítka totiž neznesie premáčaný substrát a hromadenie vlhkosti pri koreňoch. Mohla by nám zahnívať.

8. ZEMINA

Zemina

Na drenážnu vrstvu nasypeme pomocou lopatky mierne vlhký záhradnícky substrát, prípadne substrát určený na pestovanie byliniek.

9. VÝSADBA

Výsadba pažítky

Upravený trs vysadíme do črepníka naplneného substrátom. Nesadíme plytko, trs by rýchlo vysychal a bol by náchylnejší na vyvrátenie.

10. ÚPRAVA

Skrátenie nadzemnej časti.

Po výsadbe ešte úplne skrátime ponechanú nadzemnú časť. Rastlinu v črepníku dôkladne pritlačíme a podľa potreby dosypeme ďalší substrát.

11. ZÁLIEVKA

Zálievka

Vysadenú pažítku dôkladne zalejeme. Na to, aby sa dobre zakorenila, je potrebné udržiavať substrát neustále vlhký.

Dobré rady

Starostlivosť

Na zakoreňovanie je potrebné teplo. Kým nastanú chladné dni, pažítka bude zakorenená a pripravená na pestovanie na kuchynskom parapete. Aby sa po výsadbe dobre zakorenila, udržiavajte substrát mierne vlhký. Pred každou ďalšou zálievkou však nechajte substrát mierne preschnúť. Prihnojovať netreba.

Umiestnenie

Po vysadení dajte črepník s pažítkou do prázdneho pareniska, kde môže zostať až do neskorej jesene, pokojne až do začiatku zimy. Črepník nedávajte hneď dovnútra! Ak nemáte parenisko, môžete ho dať na terasu, balkón, prípadne na iné chránené miesto. Rastlina by umiestnením dnu utrpela a na pažítkovú vňať by ste čakali márne. Začiatkom zimy preneste črepník dnu a rastlinu začnite viac zalievať. Vplyvom tepla začne vňať rýchlo vyrastať.

Podmienky

V interiéri rastlina potrebuje dostatok svetla a priebežne aj čerstvý vzduch zvonka. Pravidelným rezom sa znásobí objem vňate. Nikdy ju však nezostrihnite úplne.

Odborník radí:

Črepník si môžete vysadiť pažítkou nahusto – vňať bude drobnejšia, alebo len jedným menším trsom, vňať bude hrubšia. 

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku