11 krokov ku krásne zakvitnutým gladiolám

Gladioly patria k obľúbeným záhradným okrasným rastlinám – dokonca sa stali aj predmetom zberateľskej vášne. Vytvorte si bohato kvitnúci záhon a zariaďte to tak, aby ste si z neho počas leta mohli kedykoľvek odrezať kvety aj do vázy.

11 krokov ku krásne zakvitnutým gladiolám

Kontrolný zoznam

Materiál: 

  • hľuzy gladiol
  • hrubozrnnejší piesok
  • moridlo alebo hypermangán

Náradie:

  • záhradnícka lopatka
  • hrable
  • nádoba na odpad

Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: koniec jari, začiatok leta

Postup

1. VÝBER

Hľuzy gladiol

Ideálne je vysádzať mierne napučané hľuzy – asi 2 týždne pred výsadou prenesieme prezimované hľuzy do teplejšej miestnosti.

2. KONTROLA

Kontrola hľúz gladiol

Prezimované hľuzy dôkladne preberieme a skontrolujeme. Vyradíme poškodené a tie, ktoré sú napadnuté plesňami. Pri kúpených tento krok môžeme vynechať.

3. OČISTENIE

Gladioly - hľuzy

Hľuzy očistíme od vrchných suchých šupín. Nie je potrebné čistiť ich úplne, vždy ale treba odstrániť šupiny so škvrnami. Hľuzy musia byť plné, nie scvrknuté a preliačené.

4. SPODOK

Hľuzy gladiol

Pri práci dôkladne prezrieme aj bázu, odkiaľ vyrastajú korene. Často tam nájdeme pleseň.

5. MORENIE

Namorené hľuzy gladiol

Očistené hľuzy pripravené na sadenie je ale dobré namoriť vhodným prípravkom proti ochoreniam. Hľuzy namáčame v roztoku moridla asi polhodinu. Namiesto moridla môžeme použiť aj slaboružový roztok hypermangánu. Optimálny čas pôsobenia sú asi 2 h.

6. PÔDA

Gladioly

Hľuzy gladiol vysádzame na vopred pripravené miesto¬ – odburinené, prekyprené a prípadne aj vyhnojené. Pomocou lopatky vyhĺbime jamku, ideálne hlbokú 8 – 10 cm.

7. PIESOK

Piesok

Tam, kde je vlhko a pôda málo presychá, je vhodné dať na dno výsadbovej jamky piesok. Ide o potrebnú drenážnu vrstvu, ktorá zabezpečí, aby hľuzy nezahnívali.

8. SPON

Hľuzy gladiol

Hľuzy gladiol vysádzame v jame vo vzdialenosti 10 – 15 cm od seba, takto vznikne pekný trs. Hustejšia výsadba nie je vhodná. Riešenie je ideálne do zmiešaných kvetinových záhonov.

9. ZAHRNUTIE

Výsadba gladiol

Pomocou lopatky opatrne jamu s hľuzami zahrnieme zeminou, ktorú sme si dali pri výkope nabok. Dajme pozor, aby sme hľuzy nechtiac nepremiestnili.

10. HRIADKY

Hriadky

Hľuzy gladiol si môžeme vysadiť aj na samostatné hriadky. V tomto prípade pomocou lopatky vyhĺbime malé jamky. Snažme sa o dodržanie sponu 20 × 15 cm.

11. VÝSADBA

Výsadba gladiol

Do jednotlivých jamiek povkladáme hľuzy – samozrejme, vždy púčikom hore a do hĺbky maximálne 10 cm.

Dobré rady

Výber hľúz

Ak si chceme dopestovať krásne kvitnúce rastliny, vyberajme hľuzy s väčším priemerom. Obvykle sú zárukou bohatého kvitnutia. Samozrejme, musia byť v perfektnom stave. Pozor teda v predajniach na akciovú ponuku. Častokrát ide o hľuzy, ktoré sú nepoužiteľné.

Miesto 

Gladioly potrebujú slnečné a chránenejšie miesto. Pôda by mala byť priepustná, neutrálna, hlinitopiesočnatá. Nikdy by sa gladioly nemali vysádzať na miesta, kde sme len nedávno pestovali zemiaky či fazuľu. Zároveň ich nie je vhodné vysádzať na veľmi viditeľné miesta, keďže po odkvitnutí nepôsobia atraktívne a sú skôr rušivým prvkom.

Gladioly

Starostlivosť

Miesto výsadby pravidelne zavlažujeme, avšak musíme dať pozor, aby sme pôdu nezmáčali. Zavlažovanie je potrebné najmä počas horúcich a suchších letných dní. Hneď ako rastliny vytvoria prvé listy, môžeme ich prihnojiť kvalitným viaczložkovým hnojivom pre kvitnúce záhradné rastliny. Okolie rastlín udržiavame bez buriny. Plytkým okopávaním zabezpečíme, aby sa do pôdy dostal vzduch. Neokopávame hlbšie, mohli by sme poškodiť hľuzy.

Porast pravidelne kontrolujme a v prípade výskytu škodcov uskutočníme potrebné zásahy. Gladioly ohrozujú vošky a strapky. Príliš napadnuté rastliny, prípadne tie, ktoré sú poškodené hubovými či baktériovými ochoreniami, hneď zlikvidujeme. Keď na rastline rozkvitne posledný dolný kvet, môžeme súkvetie odrezať do vázy. Vždy však musíme na rastline ponechať aj časť listov, inak hľuza nebude vyživená. Nezabudnime ani na oporu, inak budú rastliny padať a ich súkvetia budú deformované.

Gladioly

Odborník radí:

Ak si chceme dopestovať kvety počas celého leta a na začiatku jesene, hľuzy vysádzajme postupne až do konca mája.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku