11 krokov ku krásnym a zdravým papraďorastom

Najmä teraz nám dobre padne, ak budeme aspoň vnútri obklopení sviežou zeleňou. Výbornou voľbou sú papraďorasty, ktorým sa darí v teple a vlhku. Pomocou niekoľkých trikov im dodáme atraktívnejší vzhľad.

Ryšavá žena drží kvetináč s papraďou

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima, jar

Ako sa postarať o papraďorasty

1. JEDNO MIESTO

Papraďorasty v črepníkoch

Aby sme papraďorasty dôkladne ošetrili, premiestnime všetko na jedno miesto. Dôležité je vyhnúť sa prievanu.

2. UMIESTNENIE

Papraďorast v črepníku

Izbovým papraďorastom vyhovuje svetlo, no rozhodne nie priame slnko. Ideálne je, ak rozptýlené svetlo prichádza k rastlinám zo všetkých strán.

3. ZÁLIEVKA

Zálievka kvetov

Predpokladom bohato olistených trsov je pravidelná zálievka vodou bez obsahu vápnika. Ideálna je voda mäkká, dažďová. Substrát, v ktorom papraďorasty rastú, nesmie nikdy úplne vyschnúť.

4. VYSCHNUTIE

Kvetináč s rastlinou ponerený do vody

Ak substrát predsa len preschne, črepník namočíme do nádoby s vodou, do ktorej sme pridali za hrsť rašeliny. Koreňový bal postupne nasiakne potrebnou vlhkosťou.

5. VLHKOSŤ

Postrekovanie nefrolepky vodou

Atraktívny vzhľad obľúbených nefrolepiek docielime aj tak, že ich budeme pravidelne postrekovať vlažnou vodou. Všetky druhy papraďorastov si vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť.

6. OČISTA

Odstrihnutie poškodených výhonov

Všetky suché, prípadne poškodené výhonky priebežne striháme. Rastlina bude pôsobiť vitálnejšie. Môžu byť totiž zdrojom chorôb, a teda začiatkom problémov.

7. LISTY

Utieranie listov od prachu

Druhy s celistvými listami aspoň raz za dva týždne pretrieme vlhkou handričkou. Ani tieto rastliny neznesú na listoch vrstvu prachu. Lesk na listy však nepoužívame.

8. PRIHNOJENIE

Hnojenie hnojivom na listy

V zime prihnojujeme raz mesačne. Použijeme kvalitné viaczložkové hnojivo, prípadne listovú výživu, ktorá sa jednoducho používa.

9. KYPRENIE

Kyprenie pôdy v kvetináči

Korene papraďorastov potrebujú na svoj rozvoj dostatok vzduchu. Preto by sme mali povrch substrátu sem-tam prekypriť. Dávame pritom pozor, aby sme nepoškodili korene.

10. SUBSTRÁT

Dosypávanie substrátu do kvetináča

Častá zálievka môže viesť k obnaženiu koreňov. Zasypeme ich novým substrátom s vyšším podielom rašeliny. Občas vymeníme aj súvislú vrchnú vrstvu.

11. ROZSADENIE

Rozsadenie nefrolepky

Približne raz za tri roky staršie trsy nefrolepiek rozsadíme tak, že ich pomocou ostrého noža rozrežeme na niekoľko častí. Ideálny čas je predjarie.

Dobré rady

Podmienky

Teplota by sa v lete mala pohybovať okolo 20 °C, v zime od 18 do 20 °C. Paprade obľubujú zohriaty substrát, teda nie studený. Príliš prekúrené miestnosti však pre ne nie sú vhodné. Pre atraktívny vzhľad a dobrý zdravotný stav je nevyhnutná aj vysoká vzdušná vlhkosť. Zabezpečí ju pravidelné orosovanie rastlín, sprchovanie alebo pestovanie v izbových teráriách (menšie druhy). Takisto je možné postaviť črepníky s rastlinami na misky so zvlhčovacími kamienkami. Potrebná je zálievka. Voda by mala byť bez obsahu vápnika, odstáta a izbovej teploty. Substrát by mal byť stále vlhký, no nie premáčaný, pretože môžu odhnívať korienky. Platí, že čím má papraď menšie listy, tým vyššie sú jej nároky na vlahu a vzdušnú vlhkosť.

Starostlivosť

Rastliny treba neustále kontrolovať. Ak im žltnú a schnú listy, prípadne sa skrúcajú, musíte zvýšiť vzdušnú vlhkosť. Poškodené a zoschnuté listy je potrebné pravidelne odstraňovať. Tiež by ste mali kontrolovať, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami. Zasiahnuť treba už na začiatku. Pri väčšom rozsahu poškodenia sa odporúča rastlinu zlikvidovať a nahradiť ju novou. Vo všeobecnosti pri nízkej vlhkosti vzduchu hrozí rozšírenie vošiek či štítničiek.

Kvety na poličke

Umiestnenie

Papraďorastom sa bude dobre dariť v skleníkoch, zimných záhradách, halách, dokonca v svetlých kúpeľniach. Vždy je ideálne, ak k nim svetlo dopadá zo všetkých strán. Efektné sú na rôznych podstavcoch, kde môže naplno vyniknúť ich krása, a na policiach či v závesných nádobách. Menšie druhy je lepšie sústrediť do izbových skleníčkov a terárií.

Vhodné druhy

V bytoch porastie nefrolepka (Nephrolepis exaltata), rebrovka (Blechnum gibbum), slezinník (Asplenium nidus) parohovec (Platycerium bifurcatum). Vyššiu vlhkosť vzduchu potrebuje krídelnica (Pteris cretica)a adiant (Adiantum raddianum). Suchší vzduch v byte toleruje najviac pelea (Pellaea rotundifolia).

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie