Chryzantémy neodmysliteľne patria k jeseni. Vysádzať ich môžeme nielen do záhonov, ale aj do črepníkov. Ak si ich vysadíme včas, tešiť sa z nich budeme až do konca jesene. Poradíme vám, ako na to.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- rastliny chryzantém
- menšie alebo väčšie
- vegetačné nádoby
- ideálne dekoratívne
- záhradnícky substrát
- keramzit
- kúsok netkanej textílie
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- pracovné rukavice
- nádoba na odpad
- záhradnícke nožnice
- krhla s vodou
Náročnosť: *
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň
Pracovný postup
1. VÝBER
V tomto období nájdeme v záhradných centrách širokú ponuku kvitnúcich chryzantém. Zamerajme sa na mierne rozkvitnuté zdravé jedince, ideálne s kompaktným tvarom.
2. DRENÁŽ
Na výsadbu vyberieme efektnú nádobu, pretože spolu s rastlinou ju chceme umiestniť na viditeľné miesto. Na dno nádoby nasypeme 2 lopatky keramzitu, čím vytvoríme drenážnu vrstvu.
3. TEXTÍLIA
Na aspoň 5 cm hrubú vrstvu keramzitu položíme kúsok netkanej textílie. Substrát tak nebude prepadať do keramzitu.
4. SUBSTRÁT
Začneme s napĺňaním nádoby substrátom. Použijeme kvalitný, kyprý a mierne vlhký záhradnícky substrát.
5. ÚPRAVA
Rastliny, ktoré ideme vysádzať, očistíme od suchých a žltnúcich listov. Aspoň zbežne skontrolujeme, či nie sú rastliny zlomené.
6. KOREŇOVÝ BAL
Chryzantémy vysádzame s kompaktným koreňovým balom. Rastlinu opatrne vytiahneme z črepníka, skontrolujeme aj korene. Ak sú nahnité a zemina zmáčaná, radšej si vyberieme inú rastlinu.
7. DOSYPANIE
Po výsadbe dosypeme opatrne okolo rastliny substrát. Dajme si záležať, aby sme vyplnili dôkladne celú nádobu a zakryli korene chryzantémy. Zeminu nesypeme až úplne po horný okraj.
8. UTLAČENIE
Substrát dôkladne utlačíme okolo rastliny aj po bokoch nádoby. Ak treba, dosypeme ďalší substrát. Pracujme opatrne, aby sme rastlinu nepoškodili, má pomerne krehké stonky.
9. ZÁLIEVKA
Vysadenú chryzantému dôkladne a výdatne zalejme. Ide o rastlinu, ktorá má na vlahu vyššie nároky. Substrát nenechávajme nikdy úplne ani na dlhší čas vyschnúť.
10. UMIESTNENIE
Chryzantémy, ktoré sa rozhodneme pestovať v nádobách, vyžadujú dostatok slnka. Na takéto miesta ich preto aj umiestnime. Vyvarujme sa umiestnenia v tieni.
11. KVETY
Rastliny pravidelne kontrolujeme počas celej jesene. Usilujme sa včas odstrániť hlavne odkvitnuté kvety. Znižovali by celkový estetický dojem z rastliny.
Dobrá rada
Nádobu s chryzantémou umiestnime na slnečné alebo polotienisté, ideálne na chránené miesto v závetrí. Rastlinu dôkladne zavlažujme, dajme však pozor na premokrenie substrátu. Prihnojovanie nie je potrebné. Tešiť z kvitnúcej chryzantémy sa môžeme počas celej jesene. Ak by náhodou boli avizované chladnejšie noci, je vhodné rastliny na noc zakryť bielou netkanou textíliou.
Pravidelne tiež odstraňujme odkvitnuté kvety, ako aj žltnúce a suché listy. Na strihanie používajme nožnice, kvety netrhajme, aby sme rastlinu nepoškodili. Hoci široká ponuka láka na nákup, v tomto období nie je vhodné chryzantémy vysádzať do záhradných záhonov. Oveľa vhodnejšie je jarné obdobie.
Odborník radí
Po odkvitnutí môžeme rastlinu zostrihať a prezimovať na svetlom a chladnom mieste. Potrebná je aj občasná zálievka, pozor však na premokrenie.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím všetkých...vie mi prosím niekto vysvetliť, prečo mi mladé rastlinky chry…