Bohato zakvitnuté trvalkové záhony, skalky, kry a vegetačné nádoby sú výsledkom pravidelnej starostlivosti. Na mnohé činnosti pritom v záhrade zabúdame, hoci sú predpokladom bohatšieho kvitnutia.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- Hnojivo na ruže a trvalky
Náradie:
- Záhradnícke nožnice
- Kôš na záhradný odpad
- Krhla s vodou
- Pevná opora
- Motúz
Postup
1. FLOXY
Nízke a bohato kvitnúce trvalky dokonale olemujú kvetinové záhony. Teraz si môžeme odobrať odrezky a týmto spôsobom získať nové rastliny na obrubu zadarmo.
2. LEVANDUĽA
Na výsadbu teplomilných byliniek, kam patria aj levandule či šalvie, je čas aj koncom mája a začiatkom júna. Na rýchly štart totiž potrebujú viac tepla.
3. DVOJROČKY
Už začiatkom júna je ideálny čas na výsev dvojročných rastlín. Na pripravený a urovnaný záhon vysievame sirôtky, sedmokrásky, nezábudky, klinčeky alebo cheiranty.
4. PIVÓNIE
Odkvitnuté kvety režeme aj s časťou stonky, no bez listov. Po reze pivónie prihnojíme kvalitným viaczložkovým hnojivom na kvitnúce trvalky.
5. RUŽE
Takisto priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety. Podporíme tým tvorbu nových, najmä pri opakovane kvitnúcich druhoch.
6. VODA A ŽIVINY
Bohaté kvitnutie ruží docielime aj pravidelným zavlažovaním a hnojením. Pekná kombinácia je, ak ruže podsadíme levanduľami či alchemilkami.
7. VÝBER TRVALIEK
V júni môžeme doplniť kvetinové záhony novými trvalkami, pričom zohľadníme nároky vybraných druhov. Floxy napríklad v príliš suchej pôde trpia múčnatkou.
8. ORGOVÁN
Orgovánu odstránime všetky odkvitnuté kvety. Ker sa tak zbytočne nebude vysiľovať tvorbou semien. Takisto to môže podporiť bohatšie kvitnutie v nasledujúcom roku.
9. DOSADENIE
Prázdne miesta v záhonoch s drevinami alebo v predzáhradke môžeme vysadiť ešte teraz nižšími letničkami. Okrem georgín sa hodia aj nenáročné aksamietnice.
10. REZ
Vyššie druhy trvaliek vyžadujú pevnú oporu. Niektoré z vyšších trvaliek, ako napríklad turan, možno po odkvitnutí zrezať. Opätovne rozkvitne o nejaký čas.
11. POPÍNAVKY
Koncom jari a začiatkom leta nezabudnime upraviť rezom kry kvitnúce na jar – zlatovku aj kériu. Odstrániť treba najmä výhony, ktoré priniesli kvety.
Dobré rady
Po odkvitnutí
Väčšina trvaliek vytvára po odkvitnutí semená, čo rastliny prirodzene vysiľuje. U mnohých druhov navyše ponechanie odkvitnutých kvetov zastaví ďalšie kvitnutie. Odkvitnuté kvety preto dôkladne odstraňujme. Ak si chceme rastliny rozmnožiť samovýsevom (orlíčky, náprstníky), necháme semená dozrieť. Niektoré druhy trvaliek – stračia nôžka, lupína, ježibaba – môžeme zasa po odkvitnutí začiatkom leta zrezať takmer nad zemou. Vytvoria nové listy a ďalšie kvety.
Starostlivosť
Trvalkové záhony počas kvitnutia výdatne zavlažujeme, ideálne doobeda a tak, aby sa voda nedostala na listy. Hnojíme špecializovaným hnojivom vo forme zálievky alebo v pevnej forme. To opatrne zapracujeme do okolia rastlín. Najvyššie nároky na živiny majú trvalky na slnečných miestach a vyššie druhy. Nevyhnutné je tiež odstraňovať všetky žlté, suché alebo poškodené časti rastlín. Odstraňujeme pravidelne aj burinu, pretože odoberá pestovaným rastlinám vodu a živiny.
Výsadba
Trvalky, kvitnúce dreviny, ruže, letničky. To všetko si možno teraz ešte vysadiť – vždy s koreňovým balom – a spestriť tak záhradu novými kvitnúcimi rastlinami. Lepšie je vyberať menej rastlinných druhov a viac kusov. Najlepšie možnosti poskytujú slnečné záhrady.
Odborník radí:
Odkvitnuté cibule tulipánov teraz možno vybrať z pôdy, nechať osušiť a uskladniť.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám kvet yuku asi tri týždne. Z toho "vačk…