Zazimovanie teplomilných rastlín sa líši podľa jednotlivých druhov – niektoré znesú aj prvé mrazy, iné je potrebné chrániť skôr. Každá rastlina má svoje špecifické nároky, preto je dôležité prispôsobiť im starostlivosť počas zimných mesiacov.
1. Olivovník európsky (Olea europaea)
Tento vždyzelený stromček prenesieme dovnútra približne v októbri alebo novembri, ľahší prízemný mrazík mu neprekáža. Zimujeme ho vo svetlej miestnosti s teplotou 10 až 15 °C. Pri vyššej teplote mu zvyknú čiastočne opadať listy. Suchý vzduch nie je na škodu, nezabúdame však na občasnú zálievku.
2. Citrusy (Citrus)
Zazimovanie citrónovníka, grepfruitovníka, mandarinkovníka, pomarančovníka alebo kumquatu môže mnohých pestovateľov nemilo prekvapiť, citrusy totiž bývajú v bežnom interiéri často napádané roztočcami. Dovnútra ich prenesieme včas, nemali by prejsť mrazom. Miestnosť má byť čo najsvetlejšia, s teplotou 15 °C a s vyššou vzdušnou vlhkosťou. V miestnosti so suchým vzduchom pomôže inštalácia odparovača alebo rosenie. Zálievku znížime.
3. Figovník obyčajný (Ficus carica)
Pokiaľ sme si zaobstarali naozaj mrazuvzdornú odrodu, mala by si poradiť aj s teplotami okolo –10 až –17 °C, rastliny však musia byť vysadené vo voľnej pôde. Chúlostivejšie figovníky pestované v nádobe radšej prenesieme do miestnosti s teplotou od 0 do +10 °C. Pretože listy na jeseň opadajú, môže byť miestnosť aj tmavšia. Zálievka má byť slabá, korene nesmú byť trvalo mokré.
4. Palmy
Metóda zazimovania záleží na druhu. Niektoré palmy sú v našich podmienkach obstojne mrazuvzdorné, takže ich stačí na zimu zakryť bielou netkanou textíliou. Rastliny vysadené do voľnej pôdy sú odolnejšie ako tie v kvetináči. Nádobu je nutné ochrániť polystyrénom alebo geotextíliou. Náchylné druhy je lepšie presunúť dovnútra. Bude im vyhovovať čo najsvetlejšia miestnosť s teplotou od 5 do 15 °C. Zálievku počas zimy výrazne obmedzíme.
5. Oleander obyčajný (Nerium oleander)
Oleander je vďačná vždyzelená rastlina, ktorá znesie aj mierne jesenné mrazíky. I tak ju najlepšie v októbri presunieme do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou od 5 do 15 °C. Občas mu počas zimy doprajeme zálievku. Pri zazimovaní býva často napádaný škodcami, časť listov môže navyše zoschnúť, no ani tým sa nenecháme odradiť. Po jarnom zrezaní a pohnojení veľmi rýchlo vyrastú nové výhonky.
6. Bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra)
Aj keď je celoročné pestovanie tejto tropickej rastliny veľmi lákavé, včas ju prenesieme dovnútra. Ideálna bude miestnosť s teplotou okolo 10 °C. Zálievku výrazne obmedzíme, rastliny stojace vo vode veľmi rýchlo zahnívajú. Listy z vetiev v našich podmienkach opadajú, preto bugenvilea nevyžaduje svetlú miestnosť. Opadané listy nenecháme počas zimovania v kvetináči, mohli by začať plesnivieť.
7. Brugmansia biela (Brugmansia arborea)
Anjelskú trúbu jesenným mrazom nevystavujeme, nízke teploty neznáša. Koncom septembra alebo začiatkom októbra ju presťahujeme do svetlej miestnosti s teplotou od 8 do 14 °C. Počas zimy ju nehnojíme a takmer vôbec nezalievame. Niektorým rastlinám na jeseň opadajú listy, pokiaľ sa tak nestane, je vhodné skrátiť koncové výhony.
8. Fuksia (Fuchsia)
Citlivé fuksie prenesieme pred prvými mrazmi do svetlej miestnosti s teplotou od 5 do 10 °C. Prestaneme hnojiť a výrazne obmedzíme zálievku. Pokiaľ plánujeme zazimovanie v tmavšej miestnosti, rovno fuksiám skrátime výhony približne o tretinu ich dĺžky. Fuksie zazimované vo svetlej miestnosti stačí prerezať až na jar.
9. Eukalyptus Gunnov (Eucalypthus gunnii)
Pestujú sa u nás aj ďalšie druhy, ale eukalyptus Gunnov patrí k tým odolnejším. Aj tak však počítame s niektorými špecifikami. Na zimovanie sa hodí svetlá miestnosť s teplotou vyššou ako 9 °C. Prezimovanie je preň pomerne stresujúce, preto mu často už na začiatku zimy zasychajú celé vetvičky. Po ich ostrihaní na jar rastline znova vyrastú nové výhony.
10. Lantana menlivá (Lantana camara)
Ideálnym termínom na zazimovanie lantany je koniec septembra alebo október. Nikdy by nemala prejsť mrazom, preto sledujeme vývoj počasia. Prenesieme ju do svetlej miestnosti s teplotou od 10 do 18 °C. Aj počas zimy citlivo zalievame, je vždyzelená, takže neustále odparuje vodu. Pri vyššej teplote zalievame častejšie.
11. Mandevila (Mandevilla)
Pochádza z Ameriky a pestuje sa ako izbová alebo intenzívne kvitnúca rastlina na terase. Ak sa rozhodneme pre druhú možnosť, na jeseň ju prenesieme do svetlej miestnosti, hneď ako teploty klesnú na 10 °C. Nižšie teploty znáša veľmi zle. Zimujeme ju vo svetlej miestnosti s teplotou od 10 do 15 °C. Zálievku znížime úmerne teplote a občas rosíme na list.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…