11 účinných tipov, ako sa spoľahlivo zbaviť buriny

Keby všetko v záhrade rástlo tak rýchlo ako burina, zbierali by sme plody snáď každý týždeň. Opak je však pravdou a každý záhradkár vie, aké trampoty dokáže narobiť obyčajná burina. Rastlinám odoberá živiny, spomaľuje ich rast a špatí naše záhrady či zámkové dlažby. Ako sa jej zbaviť raz a navždy?

Vytrhávanie buriny zo záhona

1. Citrón

Jedným z prírodných spôsobov, ako zabojovať proti burine je obyčajný citrón. Odšťavte citróny, šťavu zmiešajte s vodou a pripravenú zmes aplikujte rozprašovačom na burinu. Ďalšou možnosťou je rozhádzať nakrájané plátky citróna na miesta, kde nechcete, aby rástla burina.

2. Vriaca voda

Priveďte vodu do varu a jednoducho ňou polejte zaburinené miesta. Horúca voda burinu rýchlo a ekologicky spáli bez toho, aby ste museli použiť chemické postreky.

Postrek buriny
Foto: Dana Račko

3. Netkaná čierna textília

Prekrytie plochy, kde rastie burina netkanou čiernou textíliou je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť buriny prakticky bez práce. Tma pod textíliou neumožní, aby došlo k fotosyntéze a preto burina pod ňou nebude rásť. Tento spôsob je skvelým riešením hlavne v prípade, že sa chystáte zakladať trávnik a vykonali ste prvotné hĺbkové vyčistenie pôdy od buriny.

4. Kukuričná múka

Okrem toho, že si z nej môžete uvariť výbornú kukuričnú kašu, môže byť aj dobrým pomocníkom v boji proti burine. Posypte ňou postihnuté miesta a zabráňte tak klíčeniu buriny. Nepoužívajte ju však v zeleninovej záhrade.

Burina v dlažbe

5. Alkohol

Pokiaľ vám nebude ľúto, že prídete o nejakú tú fľašu vodky, vyskúšajte aj tento tip. Môžete ho aplikovať dvoma spôsobmi. Buď na miesta, kde burinu vytrháte nastriekate alkohol (najlepšie vodku), alebo ním postriekate nevytrhanú burinu. Alkohol dehydruje a burinu rýchlo doslova spáli.

6. Ocot

Komu by chýbal v špajzi tento univerzálny domáci pomocník? Môžete vyskúšať klasický alebo jablčný ocot a pripraviť z neho postrek. Zmiešajte liter octu, štvrť šálky soli a pár kvapiek prípravku na umývanie riadu. Všetko dôkladne rozmiešajte a postriekajte burinu.

7. Sóda bikarbóna

V pomere 1:2 zmiešajte sódu s vodou a zmes priveďte do varu. Roztokom postriekajte postihnuté miesta.

Domáci postrek na burinu

8. Slama

Po výsadbe zeleniny a jahôd pôdu prikryte slamou alebo senom. Okrem toho, že zabráni rastu buriny, po zhnití sa stane výživným hnojivom.

9. Soľ

Nie nadarmo sa hovorí, že je soľ nad zlato. Platí to aj v tomto prípade. Rozsypte ju na miesta, kde sa darí burine. Množstvo sodíka v soli vytvorí pre burinu nepriaznivé podmienky. Do úžitkových hriadok si však soľ nesypte, využite ju len na miesta medzi dlažbou a podobne.

10. Ručne – stručne

Trhanie buriny aj s koreňmi je určite účinnejšie, ako keby ste ju len pokosili. Vytrhanie až ku koreňom síce opätovnému rastu buriny nezabráni, ale rozhodne jej rast spomalí. Zbaviť pôdu buriny vytrhaním je vhodné najmä pred založením trávnika.

Vytrhnutá burina v ruke

11. Chemický postrek

Herbicíd aplikujte na najmenej 15 centimetrov dlhé buriny. Rastliny ho prijímajú výlučne zelenými časťami a listami. Následne dochádza k podzemného zničeniu koreňových systémov. Približne v rozpätí od 10 – 14 dní po aplikácii budete badať postupné vädnutie a neskôr úplné vyschnutie buriny.

V prípade chladnejšieho počasia sa môžu výsledky dostaviť neskôr. Po postreku dbajte na bezpečnosť domácich zvierat. Konzumácia postriekaných burín môže byť pre ne toxická.

Kedy aplikovať látky proti rastu buriny?

Ideálnym časom je slnečné a suché počasie bez vetra. Dážď do dvoch hodín od posypu alebo postreku znižuje účinok vyššie spomínaných látok.

Text: Dana Račko 
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku