Nie karí ako zmes korenia, ale karí ako karí bylinka, botanicky oficiálne slamiha talianska, a aby bolo úplne jasno po latinsky Helichrysum italicum.
Celoročne striebristý aromatický kríček, aktuálne v žltom ešte aromatickejšom kvete.
Bežne pre kuchynské využitie stačí odštiknúť malú striebristú vetvičku a dať vyvariť do polievky či ryže. Využiť sa dajú ale naozaj aj kvety. Sú krásne, ale tak či tak ich bude treba zrezať, tak prečo neuviť veniec.
Dôvod prvý – má to psychohygienické účinky
Sadnete si k aromatickej byline ideálne niekam do tieňa a stonku po stonke prikladáte klasicky do venca. Zamestnávate ruky, čistíte hlavu, vdychujete exotickú vôňu karí.
Nie každý kvet má vhodnú dĺžku, ohybnosť a pevnosť zároveň na to, aby mohol skončiť vo venci. Ale keďže čas púpavy je už dávno preč, slamiha je rovnako dobre využiteľná týmto spôsobom a navyše nebude mať na rukách typické púpavové hnednúce fľaky, ostane len vôňa akoby ste prišli z dobrej ázijskej reštaurácie.
Dôvod druhý – je to pekné
Uvitý veniec sa dá využiť na ozdobu priestoru či nejakej hlavy. Napríklad malá detská hlávka by sa mohla potešiť veľmi.
Výhodou je, že kvety z karí nemajú tendenciu pri sušení samé moc opadať, takže jeden venček využije dieťa v procese sušenia aj niekoľko dní.
A koniec koncov nič nebráni takto usušené kvety aj ponechať, keďže sa bežne využívajú do aranžmánov. Pokiaľ naň nebude pravidelne pršať, môžu zdobiť záhradu celé leto a interiér neobmedzene.
Dôvod tretí – je to praktické
Usušené karí kvietky, alebo slamihy sa dajú z venca veľmi ľahko nožnicami odstrihnúť a takto sú pripravené na využitie.
Podobne ako levanduľa či santolina odpudzujú mole, takže sa hodia ako prísada zmesí do vrecúšok do skríň. Ak ešte ostane, dá sa využiť aj do čaju pri urologických problémoch.
Karí bylinke sa u nás darí, ja ju mám napríklad k dispozícii celoročne. Literatúra síce uvádza, že znesie mráz len do -5, moja však prežila aj výrazne nižšie teploty. Mám ju, rovnako ako aj iné stredomorské rastliny, zasiatu blízko pri dome, ktorý zrejme pomáha prežiť mrazy.
Ľúbi slnko a sucho a na jar túži po výraznom reze. Prekvapivo rýchlo vyženie mladé strieborné vetvičky. Patrí k tým bylinám, ktoré sú pekné a využiteľné zároveň.
Text a foto: Martina Töröková
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…