3 najčastejšie hubové ochorenia, ktoré napádajú ovocné stromy na jar

Jar je obdobie, ktoré rozhoduje o tom, ako sa bude záhrade dariť po celý rok. Starostlivosť si pýta okrasná aj úžitková časť záhrady a záhradkárov čaká veľa práce.

Jarný postrek

Jar je zároveň obdobím, kedy sú dreviny najviac náchylné na choroby. Ktoré to sú a ako ich vyhostiť z našich záhrad?

Kučeravosť broskýň

Prejavy

Patrí medzi najzávažnejšie hubové ochorenie broskýň, ktorého výskyt podporuje najmä daždivé a chladné počasie pred a po pučaní. Huba infikuje mladé listy, zastavuje vývin dreviny, deformuje konáre, znižuje úrodu alebo spôsobuje úplnú neúrodnosť dreviny. V období intenzívnej nákazy napáda aj plody. Často môže spôsobiť úplne odumretie stromu. Napadnuté listy sú kučeravé, majú vypuklé pľuzgiere svetlozelenej, žltej až červenej farby.

Kučeravosť listov broskyne

Prevencia

Pokiaľ sa chceme chorobe vyhnúť, je možné pestovať odrody rezistentné voči kučeravosti. Ide napríklad o odrody Suscrest, Fairhaven a Cresthaven. Ani u nich však nie je stopercentná istota, že ich kučeravosť nepostihne.

Ochrana

Ochrana drevín musí byť zameraná najmä na prevenciu. Vhodné je tiež pomôcť drevine odstraňovaním infikovaných listov. Nevyhnutná je však aplikácia fungicídov. Mala by sa robiť najneskôr do štádia pred rozkvitnutím. Druhým vhodným termínom je jeseň po opadaní listov. Na ochranu sú vhodné sírnaté, meďnaté a organické prípravky.

Hrdza hrušková

Prejavy

Ochorenie sa v sezóne prejavuje oranžovo-červenými škvrnami na vrchnej strane listov. Na jeseň môžeme v mieste škvŕn na spodnej strane listov pozorovať zdurenie tkaniva, neskôr sa z neho uvoľnujú infekčné spóry. Hostiteľskou rastlinou hrdze hruškovej sú borievky, z ktorých sa práve v jarnom období šíri. Na borievke sa huba prejavuje tvorbou žltooranžových výrastkov na niektorých častiach konárov, ktoré sú chránené žltou rôsolovitou hmotou. Na jar sa z ložísk na borievke postupne uvoľňujú spóry a choroba sa šíri na hrušky, ktoré rastú v jej blízkosti. Ak si tieto rôsolovité útvary na borievke všimneme, je dôležité, aby sme napadnuté konáre ihneď zrezali a spálili. Prenosu výtrusov vetrom či dažďom sa zabrániť prakticky nedá, môžu sa šíriť zo vzdialených výsadieb.

Hrdza hrušková

Prevencia

Dôležitá je prevencia, ktorá spočíva v priestorovej izolácii borievok a hrušiek. V praxi to znamená, že borievku a hrušku nie je vhodné vysádzať v tesnej blízkosti. Odporúča sa dodržať vzdialenosť minimálne 150 až 500 metrov a viac. Ďalším riešením môže byť pestovanie odrôd, ktoré sú menej náchylné na hrdzu. Napríklad jesennú odrodu Boscova, Hardyho alebo Júlovú hrušku. Napadnuté opadané lístie na jeseň dôkladne pohrabeme a zlikvidujeme.

Ochrana

Priamy chemický prípravok proti hrdzi hruškovej nie je. Na hrdzu na hruškách môže pomôcť preventívny postrek proti chrastavitosti (Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45, Discus, Polygram WG). Prvé ošetrenie robíme pred kvitnutím, druhé tesne po odkvitnutí hrušiek. Ošetrujeme najmä hrušky, ale je možné ošetriť aj napadnuté borievky.

Moníliová spála

Prejavy

Ide o hubové ochorenie, ktoré napáda najmä marhule, višne a slivky. Občas sa môže stať, že postihne aj čerešne a broskyne. Na napadnutých vetvičkách listy postupne vädnú, schnú a vyzerajú ako spálené. Napadnuté kvety síce neopadávajú, ale vyzerajú, akoby ich poškodil mráz. Postupne odumiera celý konár a objavuje sa glejotok. Pôvodca choroby dokáže prezimovať v napadnutých plodoch a v drevnatých častiach.

Moníliová spála

Prevencia

Prvý preventívny postrek je treba urobiť na začiatku kvitnutia. Z drevín odstraňujeme suché, choré a napadnuté listy, zatierame rany. Významným prvkom účinnej prevencie proti tomuto ochoreniu je rez, ktorým docielime vzdušnú korunu, výživa drevín, výber odolnejších odrôd a preventívne postreky.

Ochrana

Pri reze kôstkovín treba z drevín odrezať a spáliť zoschnuté moníliové múmie ovocia aj s priľahlými konármi. Účinným prípravkom na ošetrenie drevín je prípravok Signum.

Všeobecné preventívne opatrenia proti chorobám a škodcom drevín

  • po zbere ovocia spáliť napadnuté listy, nikdy ich nekompostovať
  • udržiavať vzdušnú korunu stromov pravidelným rezom
  • pestovať rezistentné odrody
  • každoročne striedať chemické postreky, zlepšovať kondíciu drevín správnym hnojením

Veľký prehľad chorôb, škodcov a fyziologických porúch nájdete v našom rozsiahlom atlase.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku