3 najkrajšie jesenné trvalky podľa Martina Čurdu. Zamilujete si ich tiež!

Ktoré sú podľa vás tri najkrajšie jesenné trvalky? Viem, že všetci radia chryzantémy a astry, ale okrem týchto notoricky známych druhov je niečo, čo krásne kvitne, a predsa to nie je v každej záhrade?

Rozchodník vzpriamený
Rozchodník vzpriamený Foto: iStock

Rozchodník vzpriamený

Začnem asi celkom obligátnym druhom, ktorý je bežne vidieť aj na dedinských záhradách a znova sa vrátil aj do súčasných moderných, ale stále ho nie je toľko, aby sme ho boli už „presýtení“. Je to rozchodník vzpriamený – bohato kvitnúca suchomilná jesenná trvalka. Má vzpriamené dužinaté stonky, na ktorých vyrastajú veľké husté chocholíkovité súkvetia. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej farby – od bledoružovej až po tmavopurpurovú, dokonca sú aj takmer bielej farby.

Suché súkvetia sa odstraňujú až začiatkom jari a rastlina v závislosti od odrody dorastá do výšky 30 – 60 cm. Rozchodníky síce vytvárajú trsy, ktoré efektne pôsobia aj samostatne, no lepšie (aj kvôli stabilite) je vysádzať ich do skupín. Veľmi pekne sa dopĺňajú s okrasnými trávami, ako je kavyľ či ostrica.

Horec drsný

Zaujímavý a málo používaný je tiež horec drsný (Gentiana scabra), ktorý vytvára od júla do začiatku novembra modré kvety. Preferuje pôdu bez vápnika a polotienisté stanovište. To je pre horce dôležité, pretože na príliš slnečnom stanovišti sa im až tak nedarí.

Najlepšie prosperujú v chladnejšom prostredí, kde nie je veľmi teplo a sucho. Potrebujú totiž aj dostatok vlahy, stále vlhký substrát podporuje bohaté kvitnutie. Horec drsný dobre znáša mráz a rastie ako kobercová trvalka obyčajne dosahujúca výšku približne 20 cm.

Horec drsný
Horec drsný Foto: iStock

Ploštičník strapcovitý

No a najmenej rozšírený z týchto troch tipov je ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa). Pochádza zo Severnej Ameriky a patrí k liečivým rastlinám. Odroda ‘Pink Spike’ je nádherná trvalka s veľkými tmavými vínovočervenými listami. Tie majú zaujímavo zúbkované okraje. Už od konca leta kvitne dlhými, vzpriamenými strapcami ružových, medovo voňajúcich kvetov.

Ploštičník najlepšie rastie v polotieni alebo v tieni korún vyšších stromov. Pri pravidelnej zálievke a bohatej nástielke však zvládne aj priame slnko. Vyžaduje vlhkú a na živiny bohatú pôdu.

Ploštičník strapcovitý
Ploštičník strapcovitý Foto: iStock

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku