Zornica, vianočná ruža a cyklámen: S týmito tipmi budú v kondícii aj na budúci rok

Zimná sezóna je už v plnom prúde a naše záhrady sú v stave odpočinku. Estetickejší z nás by si mohli povedať, že táto zimná atmosféra je z hľadiska rastlín akosi fádna.

Netradičnejšie farebné formy vianočnej ruže
Foto: Shutterstock

Ak patríte medzi tých, ktorí by okrasu v podobe rastlín ocenili aj v tomto období, tak tento zoznam je presne pre vás. Tieto rastliny vám totiž skrášlia interiér a zima je presne to ročné obdobie, v ktorom sú v najlepšej forme.

Vianočné ruže sú klasika, existujú však aj nezvyčajnejšie formy

Vianočné ruže sa za posledné roky tešia veľkej popularite a v tomto období máme možnosť vidieť celé predajne zaplavené ich červenými farbami. Prýštec najkrajší – vianočná ruža (Pointsettia) pochádza z Mexika a ročne sa v Spojených štátoch predá množstvo kusov v hodnote až 250 miliónov dolárov.

Ak vás tradičná červená farba vianočnej ruže už omrzela, môžete skúsiť formy so žltými, bielymi alebo dokonca strakatými listami. V Amerike je patentovaných vyše 100 foriem a množstvo sa dostane aj k nám do Európy.

Po zime zvyknú ľudia vianočné ruže vyhadzovať, čo je obrovským plytvaním. Vianočnú ružu si radšej odložte a pestujte ako bežnú izbovú rastlinu. V septembri ju začnite nosiť do tmavej chladnejšej miestnosti od piatej večer do ôsmej rána. Takýto cyklus donúti rastlinu kvitnúť. Týmto spôsobom by vám mala vianočná ruža robiť radosť každý rok.

Zornica (Hippeastrum) je moderná a elegantná cibuľovina

Ak hľadáte rastlinu, ktorá váš domov skrášli mohutným a výrazným kvetom, zornica (Hippeastrum) je niečo je pre vás. Táto cibuľovina pochádza z Južnej Ameriky a v zime kvitne nádherným farebným kvetom. V obchodoch sa môžete stretnúť tiež s rastlinou menom Amaryllis, ktorá však má iné nároky na pestovanie a obchodníci často tieto dva druhy chybne zamieňajú. Amaryllis je oveľa vzácnejší druh z Južnej Afriky.

Najčastejšie sa zornice kupujú pred zimou, kedy ich v obchodoch nájdete v podobe cibuľky so zeleným výhonom. Keď si ju donesiete domov, do pár týždňov vám zakvitne 3 – 5 veľkých šesťcípich kvetov na stonke dlhej až 60 cm. Toto kvetenstvo môže vydržať až 2 týždne.

Amaryllis v kvetináči s červenými kvetmi
Foto: Shutterstock

Ako to bolo aj u vianočnej hviezdy, aj pri zornici sa ľudia dopúšťajú chyby, že ju po sezóne vyhodia. Pritom stačí odkvitnutý kvet odstrihnúť a rastlinu pestovať ďalej na svetlom mieste s miernou zálievkou. Koncom leta túto rastlinu pripravíme na kvitnutie tak, že prestaneme polievať a listy necháme uschnúť. Následne už len cibuľku umiestnime na chladné miesto (8 – 12 stupňov Celzia) a počkáme pár mesiacov na prvý kvet. Celý cyklus sa následne opakuje.

Cyklámeny nemusia patriť len do záhrady, ale aj do zimného interiéru

Cyklámeny patria taktiež medzi zimnú klasiku. Okrem ich popularity na záhrade sú totiž takmer bezproblémovými v interiéri. Najznámejším medzi cyklámenmi je cyklámen perzský, z ktorého už bolo vyšľachtených obrovské množstvo foriem.

Ružové cyklámeny v bielom kvetináči
Foto: Shutterstock

Hlavným pravidlom pri pestovaní týchto hľuznatých rastlín je stále udržovanie nižšej teploty (do 18 stupňov Celzia), keďže cyklámeny neznášajú veľké teplo. Po odkvitnutí v zime ich opäť nevyhadzujte, môžete si ich nechať doma na svetlom mieste a pravidelne polievať. Cyklámeny reagujú na leto a v tomto období sa uložia do stavu vegetačného kľudu. Zbadáte to podľa vyschnutých listov. Vtedy rastlinu prestaňte polievať a môžete ju umiestniť do teplejšej pivnice, kde začne v zimnom období opäť rásť.

Keď zbadáte prvý rast, je vhodný čas rastlinu zasadiť. Za dobrú starostlivosť sa vám cyklámen odvďačí krásnymi kvetmi, ktoré sa trochu podobajú tým od fialky.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: Shutterstock

Diskusie na tému článku