Vašu predsezónnu starostlivosť si zaslúži nielen trávnik, zavlažovanie, kvety a záhony, ale aj terén, ktorý dostal po zime určite poriadne zabrať.
Nebojte sa stavať
Pri tvorbe záhrady sa často podceňuje to najpodstatnejšie – terénne úpravy. Napriek tomu práve ony stoja na začiatku zrodu záhrady samotnej a tvoria preto úplný základ, ktorý by mal mať pevný stavebný kameň. Ak teda máte možnosť, terénne úpravy si starostlivo ustrážte alebo k tomu prizvite odbornú osobu, ktorá sa postará o dozor.
Medzi najpoužívanejšie záhradné stavebniny patrí celkom určite stratené debnenie. Je ideálnym materiálom pri tvorbe záhrady a na úpravy terénu. Ak sa chystáte na stavbu pevného a odolného múru alebo opornej steny, určite po ňom siahnite. Pôjde vám to rýchlo a jednoducho. Pred samotnou stavbou však nezabudnite skontrolovať podklad a jeho pevnosť. V prípade, že pevný nie je, musíte vybetónovať základové pásy. Kombinácia kvalitného podkladu, betónovej výplne a armovacej ocele vám zaistí vysoké statické hodnoty.
Nielen zo strateného debnenia, ale aj s pomocou svahových a plotových tvárnic môžete spevniť svah alebo ich použiť ako dekoratívne prvky a dať záhrade nový ráz. Pretože svahové tvárnice sú duté, môžete ich osádzať všetkým, čo na vašej záhrade bude vyzerať krásne a prirodzene. Na spevnenie svahu, stavbu múrikov a stien sú aj v tomto prípade potrebné vhodné základy, a tak sa pri usadzovaní svahoviek nevyhnete kopaniu a práci s doskami a betónom.
Terén by mal v každom prípade odvádzať vodu na také miesto, kde nebude vadiť krátkodobé zamokrenie alebo je potrebné túto vodu odvádzať z pozemku, napríklad do drenáže či kanalizácie. Pri tvorbe terénnych úprav by ste teda mali dbať na to, aby voda nestekala k stavbe domu.
Ak sa tento rok chystáte budovať na svojej záhrade chodníky a cestičky, tak budete mať z čoho vyberať. Pri výbere sa rozhodujte nielen podľa tvaru, vzhľadu a ceny, ale aj podľa toho, akú záťaž a funkciu bude vonkajšia dlažba znášať. Na chodníky a príjazdové cesty sa hodí porézna dlažba, zámková dlažba, betónové dosky a tvarovky a tiež pálená dlažba. Spoločným menovateľom pre vonkajšie dlažby je pevnosť a veľká odolnosť proti zaťaženiu a poveternostným podmienkam.
Tvorte nové plochy
Vhodným materiálom na ohraničenie záhona sú betónové obrubníky. K ohraničeniu záhona patria aj ukončovacie trávnikové kamene a kamenné obruby na olemovanie trávnika. Dobrú službu urobia aj rôzne druhy palisád. Palisády existujú guľaté, hranaté, špicaté, skosené, jednoradové alebo dvojradové. Priestoru pre individuálnu tvorbu máte dostatok. Priaznivcom dreva určite urobia radosť palisády drevené, ktoré je ale nutné pred usadením impregnovať, aby dlho vydržali.
Renovujte plot
Chráni nás pred nezvanými návštevníkmi, ale aj pred zrakmi ľudí z ulice alebo hlukom okolia. Jeho funkcia je estetická, ale aj ochranná. Ak ste zistili, že potrebujete nový, tak pre vás máme pár tipov.
Keď sa pri vysokej teplote a tlaku stretnú drevo s plastom, vznikne z toho, najmä v poslednej dobe, nesmierne populárny materiál. Takzvaný drevoplast, ak chcete umelé drevo alebo WPC. Praktickejší materiál pre stavbu plotu dnes nenájdete.
Dobre vyzerá a jeho obstarávacia cena nemusí byť vysoká, ak zvolíte niektorý z bežných druhov dreva. Zároveň sa o neho ale musíte starať. Dbajte aj na to, aby stĺpiky na plot boli skosené. Nebude sa na nich držať voda a drevo dlhšie vydrží.
Ďalším populárnym materiálom je plast. Ten na rozdiel od dreva nehnije a na rozdiel od kovov nekoroduje. V prospech plastových plotov hovorí aj ich ľahká údržba a cenová dostupnosť. Plastové plotovky navyše môžete podľa potreby upravovať.
Či už zvolíte naozaj lacné pozinkované pletivo alebo poplastovaný variant, nesiahnete – v porovnaní s ostatnými materiálmi – tak hlboko do vrecka. Samotné drôtené pletivo ale tvorí len úplne minimálnu pohľadovú bariéru. Pokiaľ si teda chcete chrániť súkromie, je nevyhnutnosťou obstaranie plachty.
Kamenné alebo tehlové ploty, gabiony, prípadne ploty z betónových blokov sú pohľadovou bariérou, ale izolujú vás aj od hluku okolia. Vyššie obstarávacie náklady a náročnejšiu stavbu následne kompenzuje takmer nulová údržba.
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Ahojte, chcela by som sa opýtať či má niekto skúsenosti so svahovitým terénom -…