Guľovité súkvetia týchto drevín nadchýnajú milovníkov vidieckych, romantických aj moderných mestských záhrad. Vhodnou starostlivosťou im pomôžeme nádherne rozkvitnúť aj v našej záhrade.
Sortiment druhov a odrôd vhodných na pestovanie vo voľnej pôde sa v posledných rokoch rozšíril. Dopriať si tak tieto rastliny môžeme aj vtedy, keď nemáme k dispozícii polotienisté miesta, ktoré sú ideálne pre hortenziu kalinolistú. Pestovať sa tiež dajú v priestrannejších vegetačných nádobách.
Pre všetky druhy tejto typicky letnej okrasnej rastliny platí, že bohaté kvitnutie je odmenou za pravidelnú a správnu starostlivosť. Tá zahŕňa najmä pravidelný prísun vlahy, prihnojovanie a napríklad aj jemné ranné rosenie listov.
Okrem toho je dôležité dopriať im nástielku pôdy, ktorá podporí dlhšie udržanie vlahy v pôde a zároveň zníži jej teplotu v letných mesiacoch.
Ak ešte hortenzie nemáme, v lete, najlepšie počas daždivej fázy, si môžeme vysadiť nové rastliny, avšak len s neporušeným koreňovým balom.
4 kroky letnej starostlivosti o kríky hortenzií
1. Substrát
Substrát pre hortenzie by mal byť kyslejší (pH 4,5 – 5,5). V prípade potreby môžeme kyslosť zvýšiť. Stačí na povrch pôdy občas rozsypať trochu čistej rašeliny.
2. Závlaha
Vlaha je nevyhnutným predpokladom prosperujúcich hortenzií. Zavlažujeme odstátou vodou z krhly, priamo ku koreňom, nie na listy.
3. Hnojivo
Živiny, ktoré týmto rastlinám doprajeme v správnom objeme a období, podporia veľkosť a množstvo kvetov. Používame hnojivá pre kyslomilné rastliny.
4. Kontrola
Kontrola porastu hortenzií môžeme prísť na rôzne problémy, výskyt škodcov a chorôb. Snažíme sa nájsť riešenie hneď po zistení problému.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Na jar som vysadila do záhonu hortenzie metlinaté. V záhone mám okrem nich ešte…