4 kroky k zdravým a voňavým bylinkám

Čím to je, že niektoré bylinky sú ako z parfumérie a iné iba s veľkou nevôľou napodobňujú dôverne známu vôňu silíc?

4 kroky k zdravým a voňavým bylinkám

Jednoducho milujú extrémy a dobrú výživu. Ak čo i len trochu trpia nedostatkom, nemožno ich viniť z neúspechu. Každý z nás však môže spraviť všetko pre to, aby uspel.

Kaleidoskop nádob

Drobné kvetináče, žardiniéry a hrantíky – všetky vymedzujú životný priestor byliniek a vytvárajú klímu, v ktorej vegetujú po celú sezónu. Od včasného výsevu až po zazimovanie v neskorej jeseni. Nie je tajomstvom, že aj napriek našej snahe udržať ich v malých nádobách sú mnohé z nich väčšieho vzrastu, ako sme schopní pripustiť. Preto omnoho dlhší zber čerstvej vňate možno očakávať od výpestkov, ktoré rástli v priestrannej žardiniére alebo hrante, ako od tých, ktoré sa tiesnili v malom črepníku.

4 kroky k zdravým a voňavým bylinkám

Ani intenzívny strih nezabráni tomu, aby bylinka prerástla svoj formát a začala trpieť z nedostatku miesta. Začne drevnatieť a prírastky sú čoraz chudobnejšie. Ak existuje ideálna cesta k bohatej vňati, je to vždy kombinovaná výsadba do väčších nádob.

Výživa na prvom mieste

Získať prevahu zelenej vňate nad drevnatým porastom vďaka veľkej nádobe však nestačí. Bez vône by to nebolo ono. Každá rastlina dokáže zo slnka, vzduchu a vody vyčariť zelenú vňať, avšak len vyvolené z nich dokážu svoje šťavy naplniť silicami s prenikavou vôňou. Práve vďaka siliciam si bylinky získali našu priazeň. Odkiaľ všetky tie vône pochádzajú? Možno nás to trocha prekvapí, ale tajomstvo sa skrýva v pôde, v ktorej rastú.

Desiatky rôznych minerálov sa musia rozpustiť vo vode, aby prešli cez korene do tela bylinky, kde sa začnú tvoriť jedinečné vône. A práve tu je tá chvíľka pravdy. Doniesť si z dovolenky hrsť kamenistej chudobnej zeminy zo Stredomoria, nakopať hlinu zo záhradky alebo siahnuť po substráte namiešanom na mieru? Výrobcovia substrátov to vyriešili za nás. Ponúkajú priepustné zeminy so všetkými minerálmi, ktoré možno vylepšiť už len pridaním vápenatého kameniva.

Substrát na bylinky
Substrát by mal byť výživný, ale priepustný a vzdušný.

Bylinky milujú extrémy

Pamajorán, bazalka, materina dúška či rozmarín – všetky vyžadujú ostré slnko a stres horúčavy, aby dokázali mikroprvky zo zeme premeniť na vonné silice. Kým v polotieni bohato rastú, až na plnom úpeku začnú zo seba dostávať to najlepšie. Stačia tri či štyri zamračené dni a vôňa akoby sa vytrácala. Páľava im jednoducho svedčí a bez nej to nepôjde.

Mäta a medovka však akoby sa radšej hrali v chladnom tieni na schovávačku. Poloha chránená pred prehrievaním im plne vyhovuje a rýchlo to možno odhaliť aj na ich jemných listoch, ktoré sa pod slnečnou žiarou skrúcajú. Aby mali vždy dostatok vlahy, do substrátu treba primiešať hlinu zo záhradky alebo vermikompost.

Bylinky milujú extrémy
Bylinky sú nenáročné, no ak im doprajeme slnko a kvalitný substrát, dosiahneme silnejšiu arómu.

Denná starostlivosť

Slnko milujúca bylinková záhradka sa nezaobíde bez zálievky. Aj napriek tomu, že samozávlahové nádoby dokážu preklenúť v horúcich dňoch prehrievanie substrátu, k večeru predsa len bohaté vňate ovísajú a žiadajú vodu. Každé dva dni s krhličkou cez letnú sezónu sú priam povinnosťou. A k tomu patria v tomto čase intenzívneho rastu nožnice, ktorými treba porast každý týždeň zostrihávať, aby stihol vytvárať mladé letorasty s prenikavo voňajúcou vňaťou.

Bylinky
Iné je to v tieni s mätou a medovkou, ktorá v chládku bujnie bez toho, aby niesla znaky starnutia. Ak je rok priaznivý a hmyz sa tejto dobrote vyhne, zberať ich možno hojne po celú sezónu. Nie je však pre nikoho tajomstvom, že skorá jar a celá jeseň sú sezónou, kedy je vňať najvoňavejšia a najsviežejšia. A ak sa rozhodnete zostrihať všetko až k zemi, rastliny sa zregenerujú v priebehu niekoľkých týždňov ako na pokosenej lúke.

Lepšie ako sušenie byliniek je ich mrazenie. V takomto stave si zachovajú omnoho viac silíc. Bez ohľadu na to, či ich plánujete použiť pri varení, alebo na čaje.

Text a foto: Marcela Gigelová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku