Kúrenie drevom je stále veľmi populárne. Okrem toho, že plamene v krbe dokážu vyčariť romantickú atmosféru, ide zároveň o ekologicky čisté získavanie energie z obnoviteľného zdroja. Stále väčší počet ľudí preto pristupuje na tento spôsob vykurovania. Na prvý pohľad to môže vyzerať jednoducho, ale nie nadarmo sa hovorí, že palivové drevo vás zahreje dvakrát.
1. Urobte si zásoby na rok dopredu
Myslieť na zásobu dreva sa oplatí už na jar, ideálne však rok dopredu. Drevo si môžete kúpiť už naštiepané a presušené, pripravené na spálenie. Kto by si však nechal ujsť tú krásnu prácu so spracovaním dreva? Ponuka je široká, vybrať si môžete od paletového predaja až po balíčky na jedno alebo viac použití. V takom prípade však musíte počítať s väčšou finančnou náročnosťou.
„Na kúrenie sa najlepšie hodí tvrdé drevo. Mäkké drevo príliš rýchlo horí a mnoho tepla nevydá. Drevo tiež musí byť vyschnuté, pretože mokré drevo zle horí a čadí. Kým mäkké drevo schne približne jeden rok, tak tvrdé druhy aj dva až tri roky,“ radí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia vykurovania v projektových marketoch HORNBACH.
2. Drevo včas spracujte
Ak si objednáte drevo, zvyčajne ide o nevyužiteľné kusy kmeňov z polomov a prierezov. Čerstvé drevo je potrebné čo najrýchlejšie spracovať. Po vyschnutí by vám išlo jeho rezanie a štiepanie oveľa ťažšie. Veľké kusy kmeňov narežte na menšie, najlepšie tak, aby sa vošli do krbu alebo kachlí. Naštiepané drevo sa lepšie ukladá a tiež rýchlejšie a lepšie vyschne.
Na to je najlepším pomocníkom motorová píla. Na porcovanie kmeňov a konárov je možné použiť aj okružnú pílu s kolískou. Samozrejme môžete drevo rezať aj ručnou oblúkovou pílou, najlepšie s korunkovým zubom na vlhké drevo na plátku. Bežné cirkuláre s rovným stolom nie sú vhodné. Najlepší nie je ani nápad využiť pokosovú pílu.
Na rezanie ručnou alebo motorovou pílou je veľmi vhodné vlastniť stojan, ľudovo nazývaný „koza“. Môžete si ho kúpiť alebo vyrobiť sami. Len pozor na to, aby bol dostatočne pevný.
3. Režte a štiepajte
Práve táto fáza je tou najnamáhavejšou z celej prípravy. Pre viac športovo založených sú ku štiepaniu dreva vhodné špeciálne sekery. Ako podložku je dobré mať stabilný, dostatočne široký a správne vysoký klát z tvrdého dreva. Jeho výška by mala byť „tak akurát“, zvyčajne okolo 70 cm. Zároveň by mal byť dobre preschnutý, aby ste ho nerozštiepali spolu so spracovávaným drevom. „Sekery pre štiepanie dreva sú jednoúčelové nástroje špeciálne klinového tvaru na dlhej násade. Hovorí sa im „kálače“. Na inú prácu s drevom sa nehodia, pretože je to vlastne klin na porisku. Odporúčame mať sekeru s poriskom z kompozitného materiálu, ktoré je veľmi odolné. Obyčajné drevené sa môže, pri troche nešikovnosti, veľmi ľahko preraziť/zlomiť,“ vysvetľuje Marcela Bínová z Hornbachu. So sekerou obyčajného tvaru sa budete pri štiepaní klátov veľmi namáhať. Tá je vhodná až na neskoršie drobnejšie práce, ako je napríklad štiepanie triesok na podpálenie.
Pokiaľ uprednostňujete štiepenie pomocou záhradnej techniky, rozhliadnite sa po výkonných elektrohydraulických štiepačkách. V predajniach nájdete niekoľko veľkostí s rôznym štiepacím tlakom, vertikálne alebo horizontálne. Prístroj poháňa hydraulické čerpadlo, z ktorého je prenášaný tlak do piesta, ktorý tlačí kus dreva na klin. Elektrohydraulické štiepačky sú účinné a práca s nimi je pomerne jednoduchá. Pre svoju dobrú funkciu potrebujú len kontrolu hladiny a občasnú výmenu hydraulického oleja.
4. Palivové drevo dobre uskladnite
Naštiepané drevo uložte pod prístrešok alebo do kužeľových hromád pod nepremokavú plachtu. Nezabudnite však na otvory pre vetranie. Drevo sa tiež ukladá pod presah strechy okolo domu. Jednak je po ruke na kúrenie, neprší na neho a vrstva dreva zvyšuje tepelnú izoláciu.
Ktoré druhy dreva sú najvhodnejšie na kúrenie?
Za klasické krbové drevo sa považuje bukové drevo. Horí pekným plameňom a takmer neiskrí. Okrem toho má mimoriadne vysokú výhrevnú hodnotu. Pri spaľovaní sa uvoľňuje veľmi príjemná vôňa, vďaka čomu sa využíva aj na údenie potravín a grilovanie. Ako krbové drevo je cenené aj drevo z brezy. Pri horení príjemne vonia, málo iskrí a vďaka obsiahnutým éterickým olejom sa blyští modrou farbou. Smrekové drevo veľmi ľahko vzplanie, ale tiež veľmi rýchlo zhorí. Jeho výhrevná hodnota je vysoká, dĺžka horenia však malá. Uzavreté smolné bubliny majú za následok iskrenie počas horenia, preto nie je vhodné pre otvorené krby. Na kúrenie sú vhodné aj topoľ a vŕba. Tieto rýchlo rastúce stromy však majú nízku výhrevnú hodnotu aj krátku dobu horenia. Ako palivové drevá sa preto príliš neodporúčajú, ale spáliť sa dajú. Drevo jelše je dobré na podpaľovanie. Veľmi dobre chytá a ľahko sa rozhorí. Je vhodné do kombinácie s ďalšími druhmi krbových driev.
Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…