Cezmína v novom šate: Tieto druhy s efektnými listami vyniknú v každej časti záhrady

Neprehliadnuteľná v zimnom období, a to najmä vtedy, keď je obsypaná žiarivými plodmi. Patrí k vďačným a všestranne využiteľným okrasným drevinám. Netrpí chorobami, nie je napádaná škodcami a výborne znáša znečistené ovzdušie.

Druhy a odrody cezmíny
V zimnom období je cezmína neprehliadnuteľná najmä vďaka žiarivým plodom. Foto: Shutterstock

Cezmína (Ilex) je vždyzelená drevina a zároveň aj neodmysliteľný symbol Vianoc. Bohato olistené vetvičky obsypané červenými plodmi sú obľúbenou sviatočnou dekoráciou. Dekoratívny ker alebo v staršom veku dokonca menší strom sa pýši tuhšími, rovnými alebo vlnitými, veľakrát ostnatými tmavozelenými alebo bielo či žlto panašovanými listami, niekedy dokonca aj s ružovkastým nádychom.

Drevina s bohatou úrodou farebných plodov

Mnohé druhy a odrody prekvapia bohatou úrodou plodov, najčastejšie červených, vzácnejšie žltých, oranžových alebo čiernych. Plody však neprinesú všetky jedince, rastlina je totiž dvojdomá – plody sa teda vytvoria len na samičích rastlinách. Ak však bude v jej blízkosti rásť aj samčia rastlina, úroda plodov bude naozaj bohatá.

Sortiment, ktorý ešte donedávna tvoril najmä jeden druh – cezmína ostrolistá, spestrili nielen rôzne ďalšie druhy, ale aj zaujímavé odrody s efektnými listami. Tie vyniknú v pozadí väčších záhonov a skupín krov, ale aj samostatne v trávniku, v tvarovaných alebo voľne rastúcich živých plotoch, pod vyššími stromami ako pohľadová clona, v predzáhradkách a na väčších dvoroch.

Pestovanie cezmíny

Výsadba z kontajnera: marec – október
Rez: marec – apríl a júl – august
Prihnojenie: marec – apríl
Plody: október – január

Ako a kde pestovať cezmínu

Cezmína výborne znáša tvarovanie, a preto ju môžeme využiť aj na vytvorenie rôznych tvarov. Porastie vo voľnej pôde a dočasne aj v priestranných kvetináčoch. Na ideálnych stanovištiach je to dlhoveká drevina. Keďže mnohé druhy pichajú, nehodia sa veľmi do záhrad s deťmi a domácimi zvieratami.

Prednosťou tohto vždyzeleného listnáča je však okrem dekoratívnej funkcie aj to, že jeho plody chutia vtákom, tie si v cezmínových kroch stavajú hniezda. Pichľavé listy navyše dokážu odradiť mačky, vďaka čomu sa v nich vtáci cítia bezpečnejšie.

Cezmíne vyhovujú polotienisté stanovištia s výživnou, mierne vlhkou a kyslejšou, hlinitou aj piesočnatou pôdou. Panašované odrody pestujeme na slnečných miestach. Stanovište by nemalo byť veterné a počas zimy by rastlina mala byť chránená pred silnými slnečnými lúčmi.

Dobré je tiež tejto drevine zabezpečiť vyššiu vlhkosťou vzduchu a nepestovať ju pri väčších múroch, ktoré môžu v lete sálať suchý a teplý vzduch. Vo všeobecnosti platí, že najcitlivejšie sú druhy a odrody s viacfarebnými listami.

Ako pestovať cezmínu v záhrade
Ak jej vyberieme ideálne stanovište, bude nás tešiť dlhé roky. Foto: Shutterstock

Výsadba a starostlivosť o cezmínu

Rastlinu sadíme vždy len s neporušeným koreňovým balom, ideálne skoro na jar alebo po lete či začiatkom jesene. Vysadené rastliny zavlažujeme a pôdu v okolí namulčujeme jemne drvenou kôrou.

Vysadené rastliny zavlažujeme, ale len dovtedy, kým sa dobre zakorenia. Neskôr im postačí slabšia zálievka, skôr v dňoch, keď je veľmi sucho a horúco.

Cezmíny môžeme bez obáv rezať. Režeme ich skoro na jar alebo počas leta. Pravidelným rezom podporujeme kompaktnosť kríkov a hustejšie olistenie. Znášajú dokonca aj radikálnejší rez na začiatku sezóny, obvykle zakrátko rýchlo obrastajú novými výhonkami. Mladé rastliny môžeme aj prihnojiť, kompostom alebo hnojivom s obsahom rohoviny a najlepšie vždy na jar.

5 druhov cezmíny, ktoré zaujmú nielen na Vianoce

Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Najčastejšie pestovaný, husto olistený druh s vlnitými ostnatými listami púta aj červenými plodmi. Biele kvety sú síce menej nápadné, no lákajú užitočný hmyz. Tento druh ocení pravidelný rez, pekne sa dá aj tvarovať. Porastie vo voľnej pôde aj v kvetináčoch, hodí sa aj do živých plotov.
v × š.: 400 × 300 cm

Cezmína ostrolistá
Cezmína ostrolistá Foto: Shutterstock

Cezmína ostrolistá ‘Silver Queen’ (Ilex aquifolium)

Zaujímavá, husto olistená odroda s tmavozelenými lesklými kožovitými listami, ktoré sú lemované bielym okrajom. Ide o samčiu formu, ktorá netvorí plody. Rastie stredne rýchlo, výborne znáša tvarovanie a môžeme ju pestovať aj v tvare stromčeka s kmienkom a korunkou. Žiada polotieň, a to hlavne v zime.
v × š.: 400 × 350 cm

Cezmína ostrolistá ‘Silver Queen’
Cezmína ostrolistá ‘Silver Queen’ Foto: Shutterstock

Cezmína modrá (Ilex × meserveae)

Proti mrazu mimoriadne odolný druh s menšími listami. V ponuke je viacero pekných odrôd, ktoré sa vyznačujú hustým olistením a peknými plodmi. Potrebuje polotieň, mierne vlhkú a kyslejšiu pôdu. V prvých rokoch po výsadbe by rastlina nemala príliš vysychať. Hodí sa aj na pestovanie v kvetináčoch.
v × š.: 300 × 150 cm

Cezmína modrá
Cezmína modrá Foto: Shutterstock

Cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata)

Zaujme množstvom drobných tmavozelených listov. Celá rastlina je vzrastovo nižšia a pôsobí kompaktnejšie. Zaujímavosťou tohto druhu sú čierne plody. Výborne znáša rez, pestuje sa aj v tvare bonsajov. Ocení polotienisté miesto, mierne vlhkú a kyslejšiu pôdu, na zimu potrebuje zakryť netkanou textíliou.
v × š.: 200 × 100 cm

Cezmína vrúbkovaná
Cezmína vrúbkovaná Foto: Shutterstock

Cezmína altaklaraská (Ilex × altaclerensis)

Vyšší ker s bujným rastom, väčšími, lesklými listami, je takmer bez ostňov. Výborne znáša rez, takže ho môžeme udržať v nižšej výške. Má viacero pekných odrôd, aj so žlto panašovanými listami. Potrebuje viac miesta, polotieň, mierne vlhkú pôdu a na zimu mladé jedince aj zakrytie netkanou textíliou.
v × š.: 400 × 300 cm

Cezmína altaklaraská
Cezmína altaklaraská Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku