Nájdeme ich v nejednej záhrade. Pýšia sa prekrásnymi kvetmi a vynikajú svojou nenáročnosťou. Na výber sú tradičné aj menej obvyklé druhy a kultivary.
Ľalie sú v čase kvitnutia jedinečnou ozdobou vidieckych aj moderných mestských záhrad. Vyniknú samostatne, v menších aj väčších skupinách. V kvetinových záhonoch im to svedčí v blízkosti okrasných tráv alebo letničiek.
Dajú sa pestovať aj v primerane veľkých vegetačných nádobách. Pri splnení podmienok stanovišťa sú dlhoveké a kvitnú každý rok. Rozkvitnuté stonky môžeme rezať do vázy, kde sú celkom trvanlivé. Ich sortiment je skutočne bohatý. Voňavé kvety môžu byť rôzne veľké, vzpriamené aj prevísajúce. Podľa toho rozoznávame viacero foriem. Obľúbené sú napríklad ázijské či americké hybridy, v poslednom období tzv. martagon alebo candidum hybridy. Botanické druhy zvolíme do záhrady v prírodnom štýle. Majú síce menšie kvety, ale na stonke je ich obvykle viac.
Kam zasadiť ľalie
Jednotlivé druhy a kultivary môžu mať rôzne nároky hlavne na intenzitu svetla a vlhkosť pôdy. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie prosperujú na slnečných miestach, kde nie je celodenný úpal. Veľkokveté ázijské hybridy potrebujú slnka najviac, mnohé, (najmä botanické) druhy kvitnú aj v polotieni. Miesto, odkiaľ vyrastajú, má byť zatienené nižšími rastlinami alebo ho zamulčujeme prírodným materiálom.
Prečítajte si tiež: Máte v rodine alergika? Tieto kvety nepestujte!
Ideálna pôda je humózna, kyprá a priepustná, mierne kyslá. Botanické druhy znesú aj vyšší obsah vápnika. Nesadíme ich do zmáčaných pôd. Na premokrenie sú citlivé aj v zimnom období, preto pri výsadbe do ťažších pôd zabezpečíme drenáž.
Výsadba
Vysádzame kvalitné, pevné a nepoškodené cibule. Ideálny termín je jeseň – september až koniec októbra, možný je i jarný termín. Cibule ľalie bielej sa sadia skôr, už koncom leta, a vždy plytko. Hĺbka výsadby cibule má predstavovať dvojnásobok jej výšky. Nesadíme ich na miesta, kde sme ich už predtým pestovali, prípadne kde rástli iné cibuľoviny.
Pestovanie
V čase rastu a počas kvitnutia im doprajeme dostatok vlahy a prihnojíme ich špeciálnym hnojivom na cibuľoviny, prípadne klasickým Cereritom. Po odkvitnutí odstránime zvyšky kvetov. Neokopávame ich, aby sa cibule nepoškodili. Na konci vegetačného obdobia odstránime zoschnuté stonky. Pred zimou ich nastelieme napríklad hrubšou vrstvou suchého lístia. Cibule nie je potrebné každoročne vyberať z pôdy. Ak ich chceme presadiť, urobíme tak po odkvitnutí.
Lilium martagon
Pôvabný botanický druh, ktorý sa často pekne rozširuje. Potrebuje polotienisté miesto, vlhkú a priepustnú pôdu. Hodí sa do prírodných, podhorských a vidieckych záhrad.
V.: cca 120 cm
Lilium regale
Vyniká veľkými a voňavými kvetmi. Je to obľúbený druh, nenáročný na pôdu a ako stvorený pre moderné záhrady. Dá sa pestovať aj v kvetináčoch.
V: cca 120 cm
Lilium candidum
Tradičný druh ľalie, obľúbený vo vidieckych záhradách. Upúta v zmiešanom kvetinovom záhone. Dlhovekosť podporí vyšší obsah vápnika v pôde.
V.: 130 cm
Lilium hansonii
Menej pestovaný, ale pôvabný druh, vyniká hrubšími a oranžovými okvetnými lístkami. Potrebuje polotieň a vlhkejšiu pôdu. Bohato kvitne.
V.: 100 cm
Lilium lancifolium
Krásne tigrované a oranžové kvety sú ozdobou každého kvetinového záhona. V minulosti patril tento druh k najpestovanejším ľaliám. Nádherná je skupinka viacerých jedincov.
V.: 150 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Kedy sadíte cibule ľalií? Aké miesto im vybrať?