Spoznajte päť statočných! Tieto dreviny krásne kvitnú, keď záhrada ešte spí

Zima je obdobím, keď sme zmierení s tým, že príroda odpočíva a rastliny majú vegetačný útlm. Avšak, aj teraz niektoré zdobia záhrady svojou farebnou kôrou, iné plodmi. Tak, ako nás tešia kvetmi obľúbené bylinné čemerice, aj medzi drevinami nájdeme zopár statočných, ktoré kvitnú v chladných mesiacoch.

Kvitnúca drevina v zime - zimovec včasný
Zimovec včasný Foto: Shutterstock

1. Jazmín nahokvetý

Žlté kvety kra jazmínu nahokvetého mnohým pripomína zlatovku (nesprávne nazývanú aj „Zlatý dážď“, po latinsky Forsythia sp.). Začína kvitnúť už počas oteplení v zime, podľa sezóny niekedy už od decembra, postupne až do marca. Charakteristický je aj tým, že mladé konáriky sú zelené, až po zostarnutí zhnednú. Listy má drobné, zložené z troch lístkov a počas zimy, kedy kvitne, sú často opadané. Vtedy fotosyntézu vykonávajú jeho zelené konáriky.

Konáre rastú oblúkovito a môžu vystúpiť až do výšky 2,5 metra – ak majú oporu vo forme blízko rastúcej dreviny alebo plotu. Tento ker dokáže byť pomerne rozmerný. Pri dobrých podmienkach dosiahne priemer 2 až 3 metre, bez opory a podľa štýlu strihania dorastá do výšky približne 170 cm. Tiež sa používa na zakrytie horšie prístupných svahov a brehov.

Môžeme ho pomerne výrazne tvarovať, ideálne po odkvete, ale zvláda úpravy aj počas sezóny. Veľmi dobre sa množí i tým, že oblúkovito poliehavé konáriky obvykle samé zakoreňujú po obvode rastliny. Týmto spôsobom sa tiež na neošetrovaných plochách sám rozrastá.

Vyhovuje mu slnečné stanovisko, na tienistých plochách výrazne menej kvitne. Na pôdu nemá zvláštne nároky.

Jazmín nahokvetý
Jazmín nahokvetý Foto: Shutterstock

2. Zimovec včasný

Ďalším zimným druhom je menej známy zimovec včasný (Chimonanthus praecox). V našich záhradách má veľkú budúcnosť. Efektne kvitne už od januára až do marca a jeho nápadné kvety pripomínajú vôňou vanilku.

Tento ker pochádza z Číny, avšak jeho hranica tolerancie k mrazom sa uvádza do -15 °C, niekedy do -18 °C. To znamená, že ho treba vysádzať na chránené miesto, vyhovuje mu slnečné stanovisko až polotieň. Dorastá do výšky 3 až 4 metre. Pôda mu vyhovuje priepustná a výživná, skôr vlhká. Je vhodné ho zostrihávať po odkvete, aby sme udržali jeho kvitnúci charakter a žiadúci spôsob rastu.

Zimovec včasný
Zimovec včasný Foto: Shutterstock

3. Zemolez voňavý

Zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima) dokáže tiež prekvapiť zimným kvitnutím a krásnou vôňou. Podľa druhu počasia začína kvitnúť v januári – februári. Jeho drobné kvietky sú biele s tónom do žltej. Ako napovedá jeho názov, kvety veľmi výrazne voňajú a pripomínajú citrón.

Po opelení sa tvoria malé červené plody, ktoré majú tiež svoj jemný pôvab. Drevina rastie pomerne rýchlo a dorastá až do 2 – 3 metrov, šírka dosahuje do 2 metrov – tieto rozmery platia pre staršie rastliny. Môžeme ho tiež tvarovať rezom. Pôda mu vyhovuje hlinitá až piesočnato-hlinitá, stredne vlhká a stanovisko slnečné až polotienisté.

Zemolez voňavý
Zemolez voňavý Foto: Shutterstock

4. Kalina voňavá a bodnantská

V tejto skupine rastlín máme aj kúzelnú kalinu voňavú (Viburnum farreri) a kalinu bodnantskú (Viburnum x bodnantense), kríženca Viburnum farreri a Viburnum grandiflorum. Kvitnú podľa charakteru počasia od decembra až do marca. Ich súkvetia sú nežne ružové a veľmi príjemne voňajú. Ak chceme v chladnom počasí podporiť ich vôňu, môžeme na súkvetia v dlaniach dýchnuť, čím ich zohrejeme a uvoľníme z nich o niečo viac arómy.

Veľmi obľúbené sú kultivary Viburnum x bodnantense ‘Dawn’ alebo ‘Charles Lamont’. Zaujímavé sú aj na jeseň, kedy sa listy sfarbujú do červena.

Stanovisko im vyhovuje slnečné až polotienisté a pôda stredne vlhká, výživnejšia. Sú naozaj odolné, keďže znášajú mrazy až do -29 °C. Tieto dreviny dorastajú do výšky 2 až 3 metre, pri šírke 1 až 2 m. Dobre znášajú aj rez.

Kalina bodnantská
Kalina bodnantská Foto: Shutterstock

5. Višňa chĺpkatá

Špeciálnou drevinou je jemný druh čerešne, ktorú niekedy laici označujú ako sakuru. Pravidelne vzbudzuje senzáciu, keď kvitne už od jesene, v zime i na jar s hlavným obdobím kvitnutia v apríli. Jej slovenské označenie je višňa chĺpkatá, kultivar ‘Autumnalis Rosea’ (Prunus x subhirtella Autumnalis Rosea).

Je to odolný strom, mrazuvzdorný až do – 34 °C. Uprednostňuje vlhkejšiu, mierne kyslú a výživnú pôdu. Na jeseň môžeme pozorovať efektné sfarbovanie listov od zlatej cez oranžovú až po sýtočervené tóny, čo podporuje práve kyslejší charakter pôdy.

Višňa chĺpkatá
Višňa chĺpkatá Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku