5 exotických a perspektívnych ovocných druhov, ktoré sú vhodné do našich záhrad

Chcete oživiť záhradu a vypestovať si niečo nové? Tejto päťke exotických ovocných drevín sa darí aj na našom území.

Plody pistácie
Plody pistácie Foto: Shutterstock

1. Hurmikaki

Jedným z najperspektívnejších ovocných druhov, ktoré je možné u nás pestovať, je ebenovník – hurmikaki. V našich klimatických podmienkach dokáže nahradiť marhule.

Môžeme si vyberať z desiatok odrôd. Odrody druhu Diospyros kaki sú vhodnejšie do teplejších oblastí, ukrajinské hybridy a americké ebenovníky druhu Diospyros virginiana sú odolnejšie a vhodné aj do ostatných polôh. Mrazuvzdornosť sa podľa druhu a odrody pohybuje od –18 až do –30 °C. Výrazne ju ovplyvňuje voľba odrody a podpníka.

Hurmikaki
Hurmikaki Foto: Shutterstock

2. Pistácia

Ďalším veľmi perspektívnym ovocným druhom je pistácia – Pistacia vera, ktorú možno pestovať aj v suchších podmienkach, napríklad v Podunajskej nížine alebo v južnej časti východného Slovenska. Ako vždy je dôležité vybrať správnu kombináciu odrody a podpníka. U nás je vhodná výsadba veľkoplodých pistácií štepených na odolnejší podpník UCB1. Ten výrazne odoláva pôdnych hubám a vyniká i veľmi dobrou mrazuvzdornosťou.

Pistáciu opeľuje vietor. Vysádzame vždy pár, jednu samčiu a k nej minimálne jednu samičiu rastlinu. Pomer samčích a samičích rastlín je 1 samec na 5 – 15 samíc. Štepené rastliny nastupujú do plodnosti približne 4 roky po výsadbe. Zrelé plody sa zbierajú podľa odrody od konca augusta do októbra.

Ide o  dlhoveký väčší krík až menší strom. K odporúčaným odrodám pre naše územie patria samec opeľovač ‘Peters’, samičie odrody ‘Kerman’, ‘Larnaka’, ‘Aegina’. Prvé 2 – 3 roky rastliny vyžadujú pravidelnú závlahu, neskôr to už nutné nie je.

Ovocný strom pistácia
Pistácia Foto: Shutterstock

3. Jujuba

Do suchších lokalít sa hodí aj jujubaZiziphus jujuba. Hovorí sa jej aj čínska datľa. Nárokmi aj podobou je to taký „menší mierne tŕnitý agát“. Hodí sa na pestovanie na suchých slnečných lokalitách. Mladé rastliny, samozrejme, vyžadujú doplnkovú závlahu.

Veľkou výhodou jujuby je jej veľmi neskoré rašenie, raší od konca mája, čím sa celkom vyhýba aj neskorým jarným mrazom. Kvitne v júni. Plody môžu byť dlhé od 1 – 2 cm pri semenáčoch až po 5 cm a viac pri ušľachtilých odrodách. Dozrievajú od septembra až do konca októbra. Známkou zrelosti je zvyčajne hnedé líčko až celý plod sfarbený do hneda.

Plody v surovom stave pripomínajú chrumkavé jabĺčko, veľmi chutné sú i sušené. Môžeme ich sušiť umelo v sušičke alebo ich ponecháme dlhšie na kríku a vysušia sa prirodzene. Pri sušení v sušičke odstránime semienko –„kôstku“. Nie je nutná výsadba dvoch rastlín kvôli opeľovaniu, ale keď máme vysadené dve jujuby, je pravidelnejšia a väčšia úroda. Odporúčané odrody sú ‘Lang Li’, ‘Dong Zao’, ‘Xuan Jian Cheng’, ‘Nostrono’ a ďalšie.

Jujuba
Jujuba Foto: Shutterstock

4. Paw paw

Za zmienku stojí aj paw pawAsimina triloba. Ide o odolný druh zo Severnej Ameriky vhodný do polotieňa a na vlhšie stanovište. Do sortimentu ovocných drevín vnáša závan exotiky. Plod veľkosti manga má chuť ako kombinácia manga a banánu, preto je známy i pod názvom indiánsky banán.

Rastlina je cudzoopelivá, preto vyžaduje výsadbu dvoch rozdielnych odrôd alebo kombináciu veľkoplodej odrody a semenáča. Výnimkou sú samoopelivé odrody ‘Prima 1216’ a ‘Sunflower’. Dosahuje výšku okolo 5 m, do plodnosti nastupuje vo veku približne 5 rokov. Plody sú vhodné na priamu konzumáciu i na rôzne spracovanie.

Plody ovocného stromu paw paw
Plody paw paw Foto: Shutterstock

5. Granátovník

Dokonca aj „granátové jablko“ – granátovník (Punica granatum) sa dá pestovať u nás. Do našich podmienok sú vhodné odrody z Azerbajdžanu, Iránu, Turkmenistanu. Tie vynikajú odolnosťou proti suchu a majú kratšie vegetačné obdobie, a tak im plody u nás stíhajú dozrieť. Ideálne lokality na pestovanie sú južné Slovensko a juh východného Slovenska.

Dozreté plody môžeme použiť na výrobu štiav, marmelád a podobne. Prvé dva roky po výsadbe je vhodná zimná ochrana rastlín pre prípad holomrazov, napríklad pomocou netkanej bielej textílie, a to len po nutné obdobie počas mrazov, potom rastlinu odbalíme.

Granátovník
Granátovník Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Ing. Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku