Záhrada je súčasť bývania, je to priestor, kde trávite v sezóne väčšinu času. Všetko začína vašou víziou. Zároveň je to jediné miesto pod voľným nebom, ktorého podoba závisí len na vás.
Samozrejme, do procesu tvorby vstupujú limity, ktoré neovplyvníte, ako je orientácia pozemku na svetové strany, rušná komunikácia alebo vysoká budova v susedstve, prípadne hladina spodnej vody či charakter podložia. Je tu aj skupina faktorov, ktoré ovplyvníte čiastočne – napríklad sklon pozemku, ktorý môžete do istej miery terénnymi prácami eliminovať, či neúrodná pôda, ktorej vlastnosti viete priebežne vylepšovať.
Ťažkej ílovitej pôde pomôže pred založením záhrady hlboká orba s výrazným doplnením kremičitého piesku a jemného kompostu. Naopak, do piesčitej pôdy hlboko zaorajte surový, nerozložený kompost, aby sa piesčitý profil obohatil o hrubé častice a organickú hmotu. Ak sa popasujete s týmito „nepriazňami osudu“, všetko ostatné už hravo vyriešite. Premyslenej koncepcii záhrady už nič nestojí v ceste. To je zároveň prvá fáza pri zakladaní záhrady, preto si dajte načas a premyslite si všetky pre a proti.
1. Premyslená koncepcia
Záhrada je ďalším obytným priestorom a má prinášať radosť a úžitok. Hneď na začiatku si teda zosumarizujte, čo od nej očakávate. Čím viac nápadov, tým lepšie. Prejdite sa po pozemku a so všetkými členmi rodiny si skúste v reálnom priestore predstaviť novú koncepciu.
Pri plánovaní pomôže aj jednoduchá skica. Na papier nahrubo nakreslite pozemok, ktorý nemusí byť v mierke a zadefinujte si, na čo má ktorá časť záhrady slúžiť. Následne vezmite do úvahy všetky limity, aj tie, ktoré viete zmeniť. Tie vylúčte a vnímajte limity, ktoré neovplyvníte. Keď je vaša vízia „zreálnená“, spravte si osadzovací plán v mierke. Výsledkom by mal byť pôdorysný plán budúcej záhrady, v ktorom budú zakreslené všetky prvky, ako sú okrasné záhony, vyvýšené záhony, spevnené plochy, jazierko, záhradný domček, trávnik a podobne. Vďaka plánu v mierke budete mať predstavu o množstve potrebného materiálu a rastlín.
2. Terénne úpravy
Podľa plánu zrealizujte terénne úpravy tak, aby ste mali plochu pozemku pripravenú na realizáciu vašich vízií. Svahovitý pozemok môžete riešiť ako záhradu vo svahu alebo „odkopávkami“ a navážkami celý pozemok, prípadne jeho časť, terasovať. Riešiť môžete aj rôzny uhol sklonu a v prípade terasovania je následne výzvou aj budovanie oporných múrov.
Ak máte pozemok na rovine, môžete navážkou vytvoriť terénnu vlnu alebo výkopom zmeniť rovinu na zaujímavý reliéf. V tejto fáze však nepripravujete len plochu na realizáciu záhrady. Ak máte v pláne vybudovať terénne nerovnosti, jazierko, zapustené ohnisko, zapustenú pivnicu či iný výrazný prvok, teraz je ideálny čas na výkop. Pripravte si jednoducho všetko tak, aby ste v ďalšej fáze už s hlinou robili minimálne. Znamená to vybrať pôdu aj v mieste budúcej spevnenej plochy. V miestach, kde budete budovať vyvýšené záhony, spravte navážku ornice či substrátu čo najbližšie k budúcim záhonom.
3. Stavebné prvky a technológie
Po terénnych úpravách sa môžete pustiť do drobných stavebných prvkov, ako sú vyvýšené záhony, pergoly, zásteny, záhradné domčeky či suché múriky. S bremenom sa môžete voľne hýbať po urovnanej ploche bez toho, aby ste stavebnou činnosťou čokoľvek pokazili.
Častou chybou býva v tomto momente kladenie trávnika, ktorý potom musíte pri prenášaní kameňa, stavebného dreva či iného materiálu náročne obchádzať. Vydržte ešte prachové mračná a venujte sa technológiám, ako sú elektrické rozvody na záhradné osvetlenie či rozvody zavlažovacieho systému. Obe siete totiž môžete uložiť spoločne do rovnakého výkopu, ak ich vzájomne odizolujete. Vedenie v spoločnom výkope ušetrí prácu a čas, je to tiež jednoduchšie na zapamätanie i zakreslenie. Nezúfajte, že pri výkope a zasypávaní rozvodov opäť plochu rozryjete. Je to už posledná takáto práca so zeminou a všetky ostatné už budú oveľa „čistejšie“. Plocha musela byť urovnaná ešte predtým preto, aby ste vedeli, do akej výšky zakopávať dýzy zavlažovacieho systému.
4. Spevnené plochy
Podľa vopred premysleného plánu zrealizujte v tejto fáze spevnené plochy všetkých druhov. Či už máte v pláne terasu pri dome, pevný chodník z dlaždíc „chytený“ v betónových obrubníkoch alebo záhradný chodníček vysypaný jemným pochôdznym makadamom – teraz je správna chvíľa. Terén je vyrovnaný, technológie v zemi a stavebné práce ukončené. Stojí záhradný domček, kameňom vyložené zapustené ohnisko či vyvýšené hriadky. Logicky chýbajú k týmto prvkom už len komunikácie. Tie pochopiteľne materiálovo zlaďte s prvkami v záhrade. Ak ste napríklad budovali vyvýšené záhony zo štiepaného tmavého andezitu, nerobte „šlapákový“ chodník z bridlice či pieskovca. Použite rovnaký andezit, ale podstatne väčšie a hlavne hrubšie platne – aspoň tak 3 centimetre. Použiť môžete aj prefabrikované dlaždice, ktorých je na trhu naozaj neuveriteľne pestrý výber, ale ak sa vám dizajnovo do záhrady hodí kameň, toto by mala byť vaša prvá voľba. Pri kladení dlažby nezabudnite na viacvrstvové, ale zároveň dostatočne priepustné podložie.
5 „Zelené práce“
Až v poslednom kroku zakladania záhrady sa dostanete k „zeleným prácam“, teda k vysádzaniu rastlín a kladeniu trávnej mačiny alebo k výsevu trávnika. Do vytýčených a záhonovým obrubníkom vymedzených plôch záhonov môžete vysádzať naplánované rastliny. Predtým si ich podľa osadzovacieho plánu pekne rozostavte po celej ploche a nezabudnite dodržiavať patričné vzájomné vzdialenosti. Platí, že vzdialenosť rastlín jedného druhu by mala byť vždy menšia ako vzdialenosť rastlín odlišných druhov. Každá jedna, bez ohľadu na to, o aký druh ide, by však mala mať dostatok miesta na to, aby sa o dva až tri roky mohla zdravo rozrásť do svojej konečnej veľkosti.
Pri vysádzaní postupujte od najväčších po najmenšie rastliny, teda začínajte vysádzať najskôr stromy, potom veľké kry, menšie kry, trvalky a nakoniec pokryvné druhy.
V tejto fáze sa môžeme venovať aj dokončeniu malých prvkov, ako sú jazierka, fontánky, lavičky, zásteny a paravány. Až keď je všetko hotové a vysadené záhony nasteliete, môžete sa pustiť do záverečnej činnosti – výsevu trávnika či kladenia trávnej mačiny.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…