Mnohé trvalky si vybrali výsadu kvitnúť na prelome dvoch ročných období – jari a leta. Všetky dokážu vytvoriť na záhrade neopakovateľnú atmosféru a vy si teraz môžete vybrať, ktoré z nich budú ohlasovať príchod leta vo vašej záhrade. Nech sa páči – inšpirujte sa!
Morská pustovníčka
Trávnička prímorská k nám prišla až z pobrežia Anglicka, Španielska a Severnej Ameriky. Napriek tomu, že jej domovinou je pobrežie, miluje plné slnko a suchšiu pôdu, ktorá neobsahuje vápno.
Je ideálna do skaliek, suchých múrikov či na porastenie malej pohľadovej plochy bez zavlažovania. Vytvára husté trsy listov podobajúcich sa tráve, ktoré sú vysoké 10 až 20 cm. Nepotrebuje žiadnu výraznú starostlivosť, treba ju len chrániť pred nadmerným vlhkom v zimnom období, napríklad pohárom od zaváranín na drevených klátikoch. Skvele sa kombinuje s dúškami a odrodu „Splendens“ si určite zamilujete.
Skromný liečiteľ
Zbehovec plazivý je nenápadná trvalka s bohatou históriou spolužitia s človekom. Okrem úžasnej schopnosti porásť plochu a skrášliť ju nezameniteľnými kvetmi sa od nepamäti využívali jeho liečivé účinky. Ľuďom pomáhali proti bolestivým chorobám v podobe odvarov.
Ak potrebujete pokryť akúkoľvek plochu, zbehovec je ideálnym riešením. Okrem kvetov skrášli plochu aj nevšednými listami, ktoré sa v chladnom období sfarbujú do ružova. Dosahuje výšku 15 cm a veľmi rýchlo a ľahko sa rozširuje do strán. Vysádzajte asi 9 rastlín na meter štvorcový do mierne kyslého substrátu. Najlepšie mu vyhovuje ranné slnko a mäkký tieň. Zbehovec sa výborne hodí ako podrast zmiešaným výsadbám s chryzantémami, šalviou a okrasnými trávami. Osvedčené odrody sú: „Atropurpurea“, „Castlin´s Giant“, „Burgundy Glow“.
Mierumilovná horalka
Tarička sa k nám dostala z horských oblastí Malej Ázie a Balkánu. Aj napriek mnohým poverám nie je vôbec jedovatá. Táto drobná trvalka je ideálnou voľbou do skaliek alebo ako obruba záhona.
Najlepšie sa jej darí na suchom a slnečnom stanovišti, pričom jej neprekáža, ak ju vôbec nepolievate. Tarička je nádherná v kombinácii s kameňmi a inými vankúšovitými skalničkami. Nielen skalku, ale aj korýtka či nádobu na terase môžu skrášliť záplavou kvetou odrody: fialkovo-modrá Aubrieta x hybrida „Axcent Violet with Eye“, fialová Aubrieta deltoidea „Kitte Purple“, purpurová Aubrieta x hybrida „Audrey Red Purple“ či tmavo červená Aubrieta x hybrida „Axcent Dark Red“.
Čarovná astilba
Ako názov napovedá, astilba japonská k nám prišla z opačného konca sveta. V dospelosti dorastá do výšky 40 až 60 cm a tienisté kúty záhrady doslova rozžiari „fakľami“ farebných súkvetí.
Japonské druhy astilby sú typické bohatými chocholmi súkvetí krémovej, bielej, krémová, ružovej či červenej farby. No aj po odkvitnutí sú astilby veľmi atraktívne až do zimy. Najlepšie sa im darí v polotieni na vlhších stanovištiach v kyslej pôde. Ak majú dostatok vody, znesú aj priame slnko. Astilby sú typické záhonové trvalky, hodia sa aj do skaliek, ale najviac vyniknú v malých predzáhradkach či v nádobách na priedomí, s ranným alebo večerným slnkom.
Domáci krásavec
Orlíček je u nás vlastne doma. Spokojne rastie v celej šírke mierneho pásma a môžeme ho nájsť aj v našich lesoch. Vyšľachtené odrody však dokážu ohromiť úžasnou pestrosťou a variabilitou kvetov.
Za svoju krásu si orlíček vyžaduje aj patričnú pozornosť a jeho pestovanie nie je celkom bez práce. Predovšetkým ho sadíme výlučne do ľahkej humóznej pôdy, s dostatočnou zásobou živín a vápnika. Dávame pozor aj na výber stanovišťa – orlíček totiž neznesie poludňajší úpal. Dobrá správa je, že odrodu, ktorú pestujeme na záhrade dlhšie, môžeme rozmnožiť zo semien. Vysievame na jeseň od novembra až do marca.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…