Výroba domáceho vína je veľmi lákavá. Kým sa však pustíte do práce, tieto chyby ste mali poznať. Prevencia je vždy lepšia ako liečba.
1. Použitie stolových odrôd
Víno sa síce dá vyrobiť aj z nich, ale bobuliam chýbajú kyselinky, ktoré výrazne prispievajú k chuti aj ku kondícii vína.
2. Nevhodná teplota pri kvasení
Keď je viac ako 20 °C, mušt prekvasí príliš rýchlo, čo negatívne vplýva na chuťové vlastnosti vína (oxid uhličitý so sebou strháva aromatické zlúčeniny). Naopak, pri nízkej teplote sa kvasenie môže celkom zastaviť.
3. Vznik „sirky“
Vzniká vtedy, keď kvasinkám chýba výživa. Trápia sa a vytvárajú sírovodík, plus sa pridávajú aj iné neželané mikroorganizmy. Stačí pridať výživu a kvasinky znova začnú pôsobiť správnym smerom. Dá sa zakúpiť vo vinohradníckych potrebách, prípadne online. Ak cítime sírovodík v mladom víne, okamžite ho stočíme, prisírime, prípadne ošetríme špeciálnym prípravkom na báze medi.
4. Zoctovatenie vína
Vzniká nedostatočnou hygienou a nástupom baktérií octového kvasenia, absenciou sírenia, ale aj absenciou výživy pre kvasinky, prípadne pokročilou oxidáciou. Zoctovatenie vína je nevratný proces.
5. Nedoliata nádoba pri skladovaní vína
Víno vplyvom kyslíka oxiduje, stráca kvalitu. Na hladine sa môže vytvoriť biely povlak, tzv. birza. Preto po každej koštovke či odobratí vína sudy dopĺňame alebo stáčame zvyšky do menších.
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, viem, že asi toto fórum nie je ideálne na túto tému a zároveň je k disp…