5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Rok čo rok sa opakuje stále ta istá situácia. Garáž plná narýchlo zazimovaných vecí, počnúc vyfúknutými bicyklami a špinavým záhradným nábytkom končiac, nevábne vyzerajúca záhrada a domáca dielňa hore nohami po predvianočnom besnení. Čo s tým? Môžete povolať armádu dobrovoľníkov a nakúpiť kopu „regeneračných“ pomôcok, alebo si jednoducho kúpiť kompresor.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Aké typy kompresorov existujú a k čomu je možné ich použiť?

Kompresor je všestranný a nenahraditeľný pomocník v domácnosti. Než sa ale vyberiete pre svoj prvý kompresor, musíte si najprv premyslieť, na čo všetko ho budete používať. Je veľký rozdiel, či s ním občas dofúknete vyfučané pneumatiky a vyčistíte pracovné nástroje, alebo ho budete používať dennodenne, napríklad k pohonu náradia či striekacích pištolí.

Ak ku kompresoru budete pripájať náradie, v tom prípade vyberte kompresor s tlakovou nádobou. Pri náradí si najprv zistite spotrebu vzduchu a podľa toho potom vyberte kompresor so zodpovedajúcou hodnotou. Tlaková nádoba je vlastne zásobníkom energie vo forme stlačeného vzduchu. Čím intenzívnejšie budú vaše odbery vzduchu, napríklad pri striekacej pištoli, tým väčšiu tlakovú nádobu budete potrebovať. Kompresory s tlakovou nádobou možno ešte ďalej rozdeliť na olejové a bezolejové.

Kompresor

Aký výkon budete potrebovať?

Alfou a omegou pre správne využitie kompresora je jeho výkon. Nejde ani tak o pracovný tlak, ale skôr o sací a plniaci výkon. Väčšina náradia pracujúca v kombinácii s kompresorom vyžaduje dostatočný a stabilný prísun objemu vzduchu udávaný v l / min (plniaci výkon).


Ak chcete pracovať s pneumatickým náradím či striekacou pištoľou, potom budete potrebovať vzdušník veľký aspoň päťdesiat litrov a na výstupe dodávať minimálne 250 l / min.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Má práca s kompresorom nejaké obmedzenia?

Kompresory sú vybavené kolieskami a madlami pre prepravu. Pri svojej činnosti bývajú relatívne hlučné – čím sú otáčky vyššie, tým je aj vyššia hlučnosť daného kompresora (cca 100 db).

Rozmyslite si tiež, kde bude kompresor umiestnený. Pokiaľ ho budete používať len príležitostne, riešiť to nemusíte, len zaistite, aby bol na suchom temperovanom mieste mimo slnečné žiarenie. Väčšina dodávaných kompresorov je na elektrické napätie 230 V, výnimočne možno v ponuke nájsť malé bezzásobníkové kompresory na batérie či autobatérie.

Vzhľadom k veľkému saciemu výkonu niekoľkých stoviek litrov vzduchu za minútu je potrebné nepoužívať kompresor v malých uzavretých miestnostiach, v ktorých je plynový kotol či krb. V neposlednom rade dbajte aj na bezpečnosť pri práci s náradím a určite si prečítajte návod na obsluhu každého zariadenia.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Je údržba kompresora náročná?

Kompresor nie je žiadna malá pumpička, preto na ňom nerobte žiadne amatérske úpravy a zložitejšie opravy zverte odborníkom.
Malé bezzásobníkové kompresory nevyžadujú takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Kompresory s tlakovou nádobou je naopak potrebné po práci odkaliť cez odkalovací ventil. Vzduch totiž obsahuje vlhkosť a nečistoty, ktoré zostávajú v tlakovej nádobe. Poistný ventil tlakovej nádoby starostlivo chráňte pred poškodením.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Môžete si ku kompresoru dokúpiť doplnky?

Áno, môžete a je ich celý zoznam. Rázový uťahovák, kladivo, sady na brúsenie, ofukovacia pištoľ, striekacie pištole, predlžovacie káble, zvinovacie hadice k prepojeniu kompresora s náradím. Hodiť sa vám tiež bude sada adaptérov s autoventilom či ihlou určenou pre nafukovanie lôpt a manometrom. Doma sa vám nestratí ani elektrocentrála, ktorá zaistí elektrickú energiu vždy, keď nebudete mať po ruke zásuvku.

A keď budete mať energiu na čerpanie ďalších návodov, rád a tipov, tak si určite prečítajte HORNBACH blog.

 

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Najnovšie diskusie