5 najkrajších rastlín v zime: Potešia vás farebnosťou aj počas chladných mesiacov

Do záhrad sa vkráda zima. Na bezlistých konárikoch drevín, na listoch vždyzelených kríkov i na suchých súplodiach trvaliek ju zrána prezrádza jemná inovať. Trávnik pokrýva striebristý srieň a drobné, často farebné plody okrasných stromov pôsobia ako šperky.

Vianočný aranžmán do záhrady
Foto: Shutterstock

Nastáva obdobie, keď o našu pozornosť usiluje farebná či nevšedne štruktúrovaná kôra, prvé kvety čemerice čiernej, hamamelu alebo kaliny voňavej.

Pôvaby záhrady v období vegetačného pokoja sú na prvý pohľad málo nápadné, no keď sa stíšime, máme šancu objaviť aj túto krásu.

Nandina domáca (Nandina domestica)

Listy tejto rastliny šuštia pri dotyku alebo počas veterného počasia podobne ako bambus. Zrejme aj preto sa ľudovo nazýva nebeský bambus. Nandina je vždyzelená rastlina, pochádza z Ázie.

Jej najväčšou zaujímavosťou sú perovité listy, ktoré menia farbu. Pučiace na jar sú sfarbené doružova, neskôr sa ich farba zmení na zelenú a počas jesene sú sýtočervené. Najintenzívnejšie vyfarbenie dosiahneme pri pestovaní na slnečnom stanovišti. Kvitne na jar, z odkvitnutých kvetov sa vyvíjajú červené plody, ktoré sú spolu s listami ozdobou počas zimy. Vyžaduje chránené miesto s mierne vlhkou a bežnou záhradnou pôdou.
v. × š.: 1,5 × 1,3 m

Nandina domáca (Nandina domestica)
Nandina, foto: Shutterstock

Kvetinový vodopád

Dopriať si v záhrade záplavu kvetov môžeme aj v najchladnejších mesiacoch roka, i keď nie je veľa druhov, ktoré to dokážu. Aby sa im dobre darilo, vyberieme, prípadne im prispôsobíme stanovište podľa ich požiadaviek. Napríklad množstvo kvetov na drevinách podporí nielen rez, ale aj prihnojovanie počas sezóny. Myslíme aj na pozadie k výsadbe, pretože práve na ňom krása krehkých kvetov vynikne viac.

Jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum)

Je typický zelenými konárikmi, ktoré sú od decembra obsypané množstvom sýtožltých jednoduchých kvetov. Darí sa mu na slnečnom stanovišti s priepustnou pôdou. Vynikne na svahoch, pri múrikoch a pred pozadím zo vždyzelených drevín. Konáriky môžeme vyviazať a rastlinu pestovať ako popínavku.
v. × š.: 1,5 × 2 m

Jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum)
Jazmín nahokvetý, foto: Shutterstock

Farebné kontrasty

Záhrada by mala byť zaujímavá celoročne. Toto všeobecne známe pravidlo si môžeme preniesť do reality napríklad tak, že si v sezóne vysadíme druhy, ktoré sú v zimných mesiacoch nápadné svojou výraznou farebnosťou alebo zaujímavým rastovým tvarom.

Svíb biely ‘Sibirica’ (Cornus alba)

Nenáročný opadavý okrasný ker je počas sezóny nenápadný, no v zime zažiari. Mladé konáre odhalia svoju typickú krvavočervenú farbu a v záhrade, kde v tomto období chýbajú farby, pôsobia skutočne výnimočne. Predpokladom farebnosti je však každoročný predjarný rez.
v. × š.: 2 × 1,5 m

Svíb biely ‘Sibirica’ Cornus alba a Ostrica japonská (Carex morrowii)
Svíb a ostrica, foto: Shutterstock

Ostrica japonská (Carex morrowii)

Táto nádherná a na pestovanie nenáročná vždyzelená okrasná tráva vytvára husté trsy. Jej krása vynikne s drevinami, ktoré majú farebnú kôru, alebo spolu s kvitnúcou čemericou čiernou. Potrebuje slnko alebo polotieň, humóznu a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 30 × 35 cm

Zelení otužilci

V sortimente nenáročných záhradných rastlín nájdeme mnohé druhy, ktorým neprekáža zima a nevľúdne mrazivé dni. Veľakrát sú v tomto období dokonca príťažlivejšie, vystavujú na obdiv pekné listy či plody a môžu sa tak stať na chránenom stanovišti atraktívnou súčasťou výsadby v zimnom období.

Skimia japonská (Skimmia japonica)

Je to vďačný a kompaktne rastúci vždyzelený krík. Vojde sa aj do menšej záhrady, porastie aj v kvetináčoch. Potrebuje humózny a mierne kyslý substrát, vyhovuje mu skôr polotieň. Okrem kožovitých aromatických listov ho zdobia pekné kvety a počas zimy aj červené plody. Skimia je dostupná v niekoľkých pekných odrodách.
v. × š.: 1,5 × 1,5 m

Skimmia japonská (Skimmia japonica)
Skimia, foto: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku