5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Kvitnúce rastliny zo Stredomoria môžeme pomerne ľahko pestovať na terase či na balkóne.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Keďže nám budú každý deň pripomínať atmosféru dovoleniek v oblasti Stredozemia, tak na nás nepriamo prenášajú aj slnečnú pohodu a pokoj. Poradíme vám, ktoré najkrajšie kvitnú, ako sa o ne postarať a čo s nimi po sezóne.

Okrasné rastliny pôvodom zo Stredomoria, často ide o kry a polokry, si bežne kúpime aj počas letného obdobia. Spestriť si nimi terasu tak môžeme aj kedykoľvek počas leta. Výhodou letnej kúpy je, že rastliny sú zakvitnuté, teda presne vieme, čo kupujeme. Môžeme si napríklad vybrať želaný odtieň kvetu. Z niekoľkých rastlín poukladaných na terase vedľa seba, si môžeme vytvoriť príjemné relaxačné zátišie.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Starostlivosť o ne nie je zložitá, väčšinou stačí pravidelná zálievka a prihnojovanie. Dôležitou časťou úspechu, teda toho, aby rastliny na terase či v záhrade vynikli, je dekoratívny črepník. Ideálne je vyberať tak, aby svojím vyhotovením, materiálom a štýlom vystihoval pôvodné stredomorské prostredie. Týmto druhom teda doprajeme terakotové, stredne veľké až väčšie črepníky.


Pred kúpou sa vždy uistíme, či danej rastline budeme vedieť poskytnúť to, čo potrebuje. Nemá zmysel kupovať atraktívnu rastlinu, ak jej podmienky našej záhrady alebo terasy nebudú vyhovovať. Väčšina rastlín je viacročná, po sezóne je preto chybou ich vyhodiť. Ak tieto rastliny správne prezimujeme, potešia nás aj v budúcom roku.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Oleander je vhodný aj pre začiatočníkov

Táto rastlina je, pokiaľ ide o druhy pripomínajúce prázdniny pri mori, skutočnou klasikou. Oleander (Nerium oleander) je teplomilná drevina, ktorá vyniká bohatým kvitnutím. Pestuje sa veľmi jednoducho a je aj u nás dostupná v mnohých pekných kultivaroch. Najčastejšie kvitne ružovo a bielo, kvety môžu byť jednoduché alebo plné. Zaujímavé sú i formy s panašovanými listami (kultivar Variegata). Pestovať ju môžeme v tvare kríka alebo stromčeka. Jej pestovaniu sa radšej vyhneme, ak máte malé deti, pretože je celá pomerne prudko jedovatá.

Oleander

Pestovanie

Potrebuje veľa slnka a teplo, čiže miesto na južnej strane, chránené pred vetrom a dažďom. Vyžaduje výdatné zavlažovanie, ideálne do hlbšej misky. Prihnojujeme počas leta vo forme zálievky alebo pomocou hnojív s postupným uvoľňovaním živín. Na zálievku nepoužívame dažďovú vodu, pretože obsahuje vápnik a to rastline z dlhodobého hľadiska nevyhovuje. Čistíme ju od odkvitnutých kvetov a žltých listov. Priebežne kontrolujeme jej zdravotný stav. Bohužiaľ, je náchylná na napadnutie červcami a puklicami, ktorých sa veľmi ťažko zbavuje. V prípadne problému preto zasiahneme čo najskôr, a to mechanickým čistením kombinovaným následne s chemickým postrekom.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Prezimovanie

Bezproblémovo prezimuje v svetlej a chladnej miestnosti, ktorá je aj počas zimy vetraná. Dokonca znáša krátkodobo mráz do – 5 °C. V zime ju zalievame podľa potreby, dlhodobé sucho jej nesvedčí.

Olovník

Je to nádherná a u nás menej pestovaná rastlina, s ktorou sa bežne stretávame v prímorských krajinách. Upúta množstvom jednoduchých svetlomodrých kvetov, ktoré sú usporiadané v strapcoch s peknými, skôr drobnejšími sviežimi zelenými listami. Kvety olovníka (Plumbago capensis) sú sústredené na konci veľmi dlhých výhonkov, ktoré elegantne prevísajú nadol, ak je rastlina umiestnená na podstavci. Olovník môžeme pestovať napríklad v závesných nádobách alebo pri dekoratívnych oporách. Rastlina kvitne až do neskorej jesene.

Olovník

Pestovanie

Vyžaduje veľa slnka a teplo, najlepšie miesto chránené pred vetrom a dažďom. Rastlinu zalievame pravidelne a intenzívne, najlepšie ráno a priamo ku koreňom. Ideálne je, ak do každej zálievky pridáme minimálne množstvo hnojiva na kvitnúce balkónové rastliny. Odstraňujeme odkvitnuté kvety.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Prezimovanie

Pred umiestnením na zimovisko, čo je svetlá miestnosť bez mrazu, je dobré aspoň o polovicu skrátiť dlhé výhonky. Priebežne rastlinu zavlažujeme, ale počas zimy nehnojíme.

Ibištek

Atraktívna kvitnúca drevina, ktorá sa často pestuje ako izbová. Vonku, na terase či v záhrade bude ibišteku (Hibiscus rosa – chinensis) lepšie, dokonca tu bohato zakvitne. Jeho nádherné kvety nás môžu tešiť až do neskorej jesene. Najkrajšie a najbohatšie kvitnú kultivary s jednoduchými kvetmi, hoci vybrať si môžeme aj jedince s kvetmi plnými. Rastlina zaujme aj tmavozelenými lesklými listami. Pestovať ju môžeme v tvare kríka alebo menšieho stromčeka.

Ibištek

Pestovanie

Potrebuje slnko alebo svetlejší polotieň, závetrie a dostatočne veľkú nádobu s výživným substrátom. Vonku jej vyhradíme stabilné miesto, ktoré nemeníme, pretože na to môže reagovať opadaním pukov. Je potrebná pravidelná zálievka, pričom medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát mierne preschnúť. Raz týždenne rastlinu prihnojíme vo forme zálievky. Na tento účel dostať aj špeciálne hnojivo. Veľkou násadou kvetov reaguje aj na hnojivo s guánom.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Prezimovanie

Umiestnime ju do svetlej miestnosti s teplotou okolo 15 až 20 °C, určite nie menej. V porovnaní s ostatnými ju zazimujeme oveľa skôr, už počas septembra, pretože je citlivá na pokles nočných teplôt. Z poškodenia chladom sa zle a dlho regeneruje. Počas zimy pravidelne zalievame, ale neprihnojujeme.

Bugenvilea

S touto farebne nápadnou popínavkou sa stretneme všade v prímorských krajinách. Rastie tu v záhradách aj divoko. V našich podmienkach nezakvitne tak bohato, ako v Stredomorí a ani nebude taká mohutná. Bugenvileu (Bougainvillea glabra) kúpime v menších nádobách, z ktorých ju presadíme do väčších a poskytneme jej oporu. Potom vyženie dlhé výhonky s kvetmi. Drobné kvietky obklopujú nápadne farebné listene, najčastejšie ružové, ale aj oranžové, žlté či biele. Rastlina je náročnejšia na pestovanie, a preto sa hodí hlavne pre skúsenejších pestovateľov.

Bugenvilea

Pestovanie

Vyžaduje svetlé a teplé miesto, ideálne je pre ňu poobedňajšie slnko. Črepník umiestnime tak, aby naň nesvietilo celý deň slnko, pretože rastlina citlivo reaguje na prehrievanie koreňov. Doprajeme jej dostatok vlahy, ale medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát preschnúť. Raz za dva týždne ju prihnojíme, najlepšie hnojivom pre kvitnúce balkónové letničky.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Prezimovanie

Nájdeme jej miesto na svetle a v chlade, nie však v miestnosti, kde by mohlo mrznúť. Zalievame ju raz týždenne a nehnojíme.

Durman, prezývaný anjelské trúby

Je to atraktívna a počas leta neúnavne kvitnúca rastlina s obrovskými kvetmi, známa aj pod ľudovým označením „anjelské trúby“. Tie nádherne voňajú, čo len umocní zážitok z nej. Hodí sa do mestského aj vidieckeho prostredia, či už do záhrady, k bazénu, alebo na terasu, vždy na dobre viditeľné miesto. Najkrajšie sú niekoľkoročné exempláre, ktoré vytvárajú mohutne pôsobiace stromčeky. Kvety durmanu (Datura) môžu byť jednoduché aj plné. Najčastejšie sú biele, žlté, oranžové či ružové. Stretnúť sa možno aj s kultivarmi, ktoré majú panašované listy.

Anjelské trúby

Pestovanie

Doprajeme jej slnko alebo polotieň a substrát s vyšším obsahom vápnika s hnojivom s postupným uvoľňovaním živín. Počas sezóny ju výdatne zalievame, ideálne je, aby bol substrát stále mierne vlhký. Prihnojujeme pokojne aj raz týždenne. Ak substrát hnojivo neobsahuje, vo forme zálievky rastlinu prihnojujeme aj dvakrát za týždeň.

5 rastlín pre domácu dovolenkovú atmosféru

Prezimovanie

Potrebuje svetlé aj tmavšie chladnejšie miesto, napríklad pivnicu. Čím sú rastliny staršie, tým viac tmy v zime znesú. Zalievame veľmi striedmo.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku