5 skvostov zimných záhrad, ktorým studený vzduch prospieva

Menej vykúrené miestnosti poskytujú azalke, kamélii či zornici ideálne podmienky, aby vás prekvapili záplavou kvetov. Vôbec pritom neprekáža, že za oknami je tuhá zima a záhrada sa uložila na zimný spánok.

Čarovná zornica

Zornica

Cibule zornice kúpite už začiatkom septembra. Ak sa chcete tešiť z krásnych kvetov už na Vianoce či Nový rok , treba cibule zasadiť najneskôr v novembri. Ak by ste to aj nestihli, vysaďte ju neskôr a vychutnávajte si čaro kvetov na Veľkú noc. Zornica môže kvitnúť aj na jar, keď v zime prejde cibuľa procesom rýchlenia. Úplne bežne zornice kúpite aj ako rozkvitnuté rastliny.

Vedeli ste, že…

… zornici vyrastajú listy už počas kvitnutia, tým sa líši od podobnej rastliny, nazývanej amarylka, ktorá je v čase kvitnutia úplne bez listov? 

Skvostná azalka

Azalka

Azalky patria medzi kyslomilné drobné kríčky. S obľubou sa vysádzajú nielen do nádob, ale niektoré druhy si nájdu miesto vo vresovisku či v záhone s kyslejším pH pôdy. Ak pestujeme azalku v črepníku, polievame ju len mäkkou vodou, substrát treba nechať mierne preschnúť a až potom ju poliať. Neznáša úplné sucho ani premokrenie. Na podporu kvitnutia ju treba v 14-dňových intervaloch hnojiť hnojivom na rododendrony.

Vedeli ste, že…


… azalku môžeme letniť? Počas leta ju prenesieme na balkón či terasu na tienisté miesto a pred zimou ju aj s ostatnými kvetmi opäť dáme dovnútra.

Udomácnený vianočný kaktus

Vianočný kaktus

Kto by ho nepoznal vianočný kaktus? Kaktus bez ostňov, ktorý sa počas zimných mesiacov pri správnej teplote predvádza záplavou ružových, fialových, červených až oranžových kvetov? Aby pravidelne kvitol, potrebuje obdobie pokoja, ktoré trvá od augusta do októbra. Potom ho treba začať polievať a výdatne hnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny. Ďalšiu dávku vody mu doprajme, až keď mu úplne vyschne substrát.

Vedeli ste, že…

… vianočný kaktus pochádza z brazílskeho dažďového pralesa, kde rastie vysoko v korunách stromov?

Vrtošivý cyklámen

Cyklámen

Je jedna z mála rastlín, ktoré si priam vychutnávajú chlad. Pritom dokážu zakvitnúť neskutočne krásnymi kvetmi na dlhých stopkách, a to v odtieňoch od červenej, cyklámenovej, ružovej a bielej. Častou chybou pri pestovaní je nesprávna zálievka, ktorá by mala byť pravidelná, ale s mierou. Premokrenie substrátu vedie k hnilobe koreňov a neskôr k úhynu rastliny.

Vedeli ste, že…

… niektoré druhy cyklámenov sa dajú pestovať aj v záhrade? Najodolnejším je cyklámen neapolský (Cyclamen hederifolium), ktorý u nás môžeme s úspechom pestovať v záhone.

Jedinečná kamélia

Kamélia

Kamélia japonská je považovaná za jednu z najkrajších kvitnúcich rastlín na svete. V našich podmienkach v záhrade na túto rastlinu určite nenaďabíte. Pestuje sa výhradné ako izbová rastlina, ktorá na to, aby kvitla, potrebuje teplotu približne od 16 do 18 °C. Určite to nie je druh vhodný pre začiatočníka. Vyžaduje si neustálu pozornosť, pravidelné zálievky a pri tvorbe pukov sa s ňou nesmie hýbať. Navyše, neznáša prievan.

Vedeli ste, že…

… vo Veľkej Británii ju nájdete len v záhradách? Rastie ako ker, ktorý počas teplejších ostrovných zím vytvorí záplavu úchvatných kvetov.

 

Text: Lucia F. Valkovičová 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku