Sviatky sa blížia a súčasťou príprav je aj nákup živého vianočného stromčeka. Poradíme vám, ako si ho vybrať čo najlepšie.
Vianočný stromček má svoje korene v Nemecku, kde sa jeho tradícia začala rozvíjať už v 16. storočí. Pôvodne sa stromy zdobili ovocím, orechmi a svetlami ako symbol radosti a požehnania. V 19. storočí, vďaka anglickej kráľovnej Viktórii a jej manželovi princi Albertovi, sa zvyk stal populárnym aj v iných krajinách.
Čerstvosť je prvoradá. Ihličie stromčeka by malo byť pevné. Jednoduchým testom odhalíte stav stromčeka. Uchopte ihličie medzi prsty asi 15 – 20 cm od špičky konára a potiahnite ruku k sebe. Pokiaľ ihličie ostane na stromčeku, všetko je v poriadku. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho nevydrží.
3. Otestujte ohybnosť ihličia
Otestujte, či sa ihličie láme, alebo sa ohýba do tvaru „U“. V prípade, že sa ihličie zlomí, je to znak, že stromček pravdepodobne premrzol.
4. Skontrolujte, či opadáva ihličie
Skontrolujte opadávanie stromčeka. Pevne ho uchopte, zdvihnite cca 5 cm nad zem a pustite ho. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkých množstvách. Vnútorné ihličie opadávať môže, je totiž „najstaršie“.
5. Uistite sa, že stromček má správnu farbu a vôňu
Živý vianočný stromček by mal voňať a mal by mať krásnu zelenú farbu. Čerstvý stromček si udrží svoju farbu a vôňu, ak je pravidelne a správne zavlažovaný.
Ktoré živé vianočné stromčeky sa u nás predávajú najčastejšie?
Jedľa kaukazská (Abies nordmanniana)
Najdostupnejším živým vianočným stromčekom na Slovensku je tzv. normandská jedlička, taktiež nazývaná aj kaukazská alebo dánska. Ide o hustý, veľmi kompaktný a trváci ihličnan so smaragdovo sfarbeným ihličím. Jedličky nepichajú, teda neublížia deťom ani domácim zvieratám. Jedľa kaukazská v miestnostiach s vyššou teplotou vyschne, ale neopadá, len asi po mesiaci zvykne ovisnúť. Znesie aj ťažšie vianočné ozdoby.
Smrek obyčajný (Picea abies)
Už na prvý pohľad je veľmi pekný, má jemnú textúru, je skôr riedky. Obvykle je v porovnaní s inými druhmi vianočných ihličnanov lacnejší. Jeho najväčšou nevýhodou je, že v prípade umiestnenia v teplej miestnosti veľmi rýchlo opadá. V prípade, že plánujete smrek obyčajný umiestniť v chladných častiach domu, ako sú zádveria, haly alebo na chate v chladnejšej miestnosti, je tento typ stromčeka vhodnou voľbou.
Smrek pichľavý (Picea pungens)
Na rozdiel od smreka obyčajného je hustejší, dlhšie pôsobí sviežo a ani tak rýchlo neopadáva, no viac pichá. To môže byť nepríjemné hlavne pre domáce zvieratá alebo malé deti.
Smrek strieborný (Picea pungens ‘’Glauca’)
Je elegantný, no aj drahší. Zaujme širokým a hustým vzrastom, nádherným sfarbením ihlíc a takmer dokonalou kompaktnosťou. Aj tento druh však pichá. Je vhodnejší do väčších a chladnejších miestností. Takisto je lepšie zdobiť ho veľmi striedmo. Viac ako ozdoby by totiž malo vyniknúť jeho ihličie.
Smrek omorikový (Picea omorika)
Keďže nebýva široký, je vhodný aj do menších miestností.
Borovica čierna (Pinus nigra)
Borovica čierna sa stala obľúbeným vianočným stromčekom vďaka svojej krásnej vôni, ktorou rozvonia celý dom. Má krásne ihličie, ktoré je lesklé a dlhé a neopadáva ani po vyschnutí stromčeka. Keďže borovica má dlhé ihličie, ktoré vytvára veľký objem a pôsobí mohutne, je vhodné umiestniť tento typ stromčeka do väčšieho voľného priestoru. Netreba zabudnúť ani na rozmer ozdôb, ktoré by mali byť veľké, aby na stromčeku krásne vynikli.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…