Šuchoce nám pod nohami, keď sa prejdeme po jesennej záhrade. Pošmykneme sa na ňom, keď ho necháme na terase. Na jeseň je všade a bola by veľká škoda, keby skončilo ako odpad v zbernom dvore. Dajme mu šancu a využime ho v záhrade naplno. Ako teda využiť opadané lístie?
1. Listovka
Ak sa nám nechce listy zbierať, listová hrabanka je jednoduchým a užitočným spôsobom, ako využiť nahrabané lístie na kope. Po rozklade kopy lístia vznikne tzv. „listová hrabanka“, ktorá sa dá využiť ako čerstvá organická zložka na obohatenie všetkých typov pôdy.
Rýchlejšia a výživnejšia bude, ak si dáme trocha viac námahy a listy nadrvíme. Dobrým pomocníkom nám môže byť záhradná drvička či kosačka. Kopu potrebujeme zahriať a to nám umožní dusík. Do listovky ho pridáme v podobe hnoja v pomere 1:5. Tento efekt dosiahneme aj pridaním pokosenej trávy. Raz za dva až tri týždne hromadu otočíme, aby sa listy prevzdušnili a rozkladali rýchlejšie.
Na listovku môžeme použiť všetky druhy listov, dokonca aj orechové. Listy zo stromov sú doslova vitamínovou bombou pre pôdu.
2. Zazimovanie rastlín
Opadané lístie môžeme použiť aj ako ochranu pred mrazom. Rastliny, ktoré potrebujú zazimovať nám budú vďačné za prírodnú a teplú perinu, ktorú im listy poskytnú. Na lístie nasypeme aj trocha hliny, aby ich neodfúkol vietor. Navyše lístie pomôže udržať pôdu vlhkú a postupným rozkladom zabezpečí rastlinám i výživu.
Vrstva nástielky by nemala presiahnuť viac ako 5 centimetrov. Na jar ju nezabudnime zo záhonov odstrániť, aby sme rastlinám umožnili prístup k svetlu a vzduchu. Takúto nástielku určite ocenia trvalkové záhony a ochránime ňou aj korene okrasných krov pred mrazmi.
3. Úkryt pre ježka
Tento roztomilý tvor by mal byť vítaný v každej záhrade. Živí sa slimákmi, hmyzom, húsenicami a larvami. Poradí si dokonca aj s myšami či hadmi. Ježko je skvelým a ekologickým spôsobom, ako sa týchto neželaných hostí môžeme zbaviť.
O svoju úrodu ovocia a zeleniny sa báť nemusíme. Ježko totiž nie je vegetarián. Nechajme mu preto v záhrade väčšiu kopu lístia a pridajme občas aj niečo na prilepšenie – kúsok mačacej alebo psej konzervy. Ešte viac sa mu zavďačíme varenými rybami, mäsom alebo vajíčkom. Prikrmujeme ho len občas, aby naďalej požieral záhradných škodcov. Okrem toho môžeme listy použiť ako podstieľku pre hospodárske zvieratá.
4. Kompost
Na dobrý kompost sa snažíme vyberať zdravé listy bez napadnutia škodcov alebo plesne. Samozrejme, že v záhrade nie je čas hrať sa na popolušku, preto si môžeme dopomôcť napríklad vápnom, ktoré primiešame do lístia. Takto ošetrené lístie môžeme pridať do kompostéra až po dvoch týždňoch.
Pred kompostovaním je vhodné listy podrviť. Do kompostéra sa hodí najviac suché lístie bez ohľadu na jeho druh. Na kompostovanie sú vhodné aj listy z orecha alebo duba, hoci tie sa rozkladajú o niečo pomalšie. Raz za dva týždne kompost premiešame. Zo zhnitých listov vznikne hustý a výživný kompost, ktorý reguluje zápach a dopraje pôde veľa živín.
5. Mulč
Ide o kosenie trávnika kosačkou tak, aby sa pokosená tráva rozomlela na čo najmenšie kúsky bez zberu s tým, že materiál sa ponechá na ploche ako hnojivo. Výška trávnika by nemala klesnúť pod približne 5 – 6 centimetrov, aby bol trávnik schopný prijať toto množstvo hmoty. Po niekoľkonásobnom mulčovaní je potrebné povrch trávnika prevzdušniť.
Mulčujeme iba vtedy, keď je trávnik, na ktorom je lístie napadané, aktívne, teda pri vonkajšej teplote nad 6 °C. Lístie musí byť okrem toho suché, neprilepené a nepremrznuté. Práca je najefektívnejšia predovšetkým v októbri a začiatkom novembra.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Myslite ze ked prejdem kosackou po listi a necham to tam je to ok? Nemam tam zia…