5 zaujímavých riešení na spevnenie svahu

Úprava terénu môže priniesť do vašej záhrady mnoho praktických prvkov, pomôže vylepšiť jej vzhľad, ale aj vyriešiť niektoré priestorové problémy.

vysádzanie tují

Ak vaša záhrada nie je v dokonalej rovine ale má ostrejší spád, je na mieste zvážiť zaistenie svahu pomocou rôznych múrikov. Okrem toho, že sa na strmých svahoch ťažko pohybuje, môže vplyvom nepriaznivého počasia tiež hroziť zosuv pôdy. Výstavbou oporného múrika nie len že zabránite erózii pôdy, ale získate aj funkčný priestor pre výsadbu vegetácie. Voľba správneho riešenia závisí od sklonu, veľkosti a výšky svahu. Možností je niekoľko a často je ideálnym riešením kombinácia viacerých z nich.

1. Suchý múrik

Ide o nižší oporný múrik, vytvorený bez použitia malty – teda nasucho. Maltu nahrádza zmes zeminy, štrku a piesku, ktorá slúži ako drenáž. Na stavbu môžete použiť rôzne druhy lomového kameňa, skaly, bludné balvany, pramenné kamene alebo kamenné dosky. Keďže kameň je prírodný materiál, tento múrik sa hodí predovšetkým do rustikálnych či ekologicky ladených záhrad. Výhodou tohto spevnenia je jednoduchá realizácia a nenáročnosť na použité materiály. Ak chcete potlačiť strohosť múrika, do medzier môžete vysadiť rôzne rastliny. Výber vhodných rastlín tu ovplyvňuje v prvom rade orientácia na svetovú stranu. Najvhodnejšie sú skalničky či niektoré plazivé dreviny. Dôležité je ale uvedomiť si, že podmienky pre rastliny sa na rôznych miestach múrika odlišujú. Navrchu je veľa pôdy, ale málo vlahy. Škáry obsahujú menej substrátu a na úpätí sú podmienky kvôli dostatku vlahy a zeminy najideálnejšie.

2. Debniace betónové tvárnice

Debniace tvárnice sú ideálnym materiálom pri tvorbe záhrady a spevnení svahu. Vzhľad je jednoduchý a ich statická únosnosť mimoriadne vysoká. Môžete ich použiť aj pri spevňovaní vyšších svahov, pretože sa dajú spevniť oceľovými prútmi. „Debniace tvárnice sa predávajú vo viacerých veľkostiach a vďaka zámkovému systému do seba pri kladení ľahko zapadnú. Veľkou výhodou je, že použitím debniacich tvárnic sa nespotrebuje toľko betónu ako pri klasickom debnení,“ vysvetľuje Richard Klička, ktorý je odborníkom z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach. Na debniace tvárnice môžete lepiť aj obklad, a tým prispôsobiť dizajn múriku prvkom použitým v záhrade alebo na dome. Pri obklade sa kreativite medze nekladú – či už zvolíte obklad kamenný, tehlový alebo s imitáciou kameňa je len na vás.

Betónová tvárnica

3. Svahové tvárnice

Tento druh tvárnic sa vyznačuje svojou jednoduchou manipuláciou, mrazuvzdornosťou a odolnosťou proti soliam „Svahové tvárnice plnia v záhrade nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. Svahové tvárnice sú vhodné pre spevňovanie svahov, ozdobné ohraničenia výškových rozdielov pozemkov, alebo slúžia ako nízke ozdobné kvetináče, kde môžete pestovať vaše obľúbené kvety alebo liečivé bylinky,“ radí Richard Klička z Hornbachu. Vysádzanie zelene do tvárnic je možné hneď po realizácii. Použiť môžete okrasné trávy, bylinky, rastúce dreviny či ťahavé rastliny.

Svahové tvárnice

4. Gabióny, čiže kameň v pletive

Gabióny sú drôtené koše alebo klietky, ktoré ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenia záhrady. Spájajú sa niekoľkými úchopmi bez nutnosti použiť náradie. Oproti iným riešeniam však vyžadujú viac miesta, preto sú vhodné najmä pre stredne veľké až veľké záhrady. Drôtené koše na kamene sú dostupné v rôznych veľkostiach a skladajú sa priamo na mieste. Ideálnou náplňou sú kamene, ktoré by mali byť mrazuvzdorné a väčšie ako oko košíka. Na pohľadovú plochu sa používajú prírodné kamene a dovnútra sa často sype recyklovaná stavebná sutina.

Gabióny na spevnenie svahu

5. Palisády

Vo všeobecnosti sa používajú na prekonanie malých výškových rozdielov, no majú široké uplatnenie aj v záhradnej architektúre. Možnosti návrhov sú takmer nekonečné, pretože palisády sú dostupné v rôznych výškach, farbách a tvaroch. Palisády sú okrúhle, polkruhové, hranaté, zašpicatené alebo skosené, jednoradové alebo dvojradové. Ak sa rozhodnete pre drevené palisády, musíte ich pred spracovaním naimpregnovať alebo aplikovať iný vhodný materiál na ochranu dreva. „Palisády môžete zakúpiť jednotlivo alebo v blokoch. Blokový tvar je výhodnejší. Umožňuje rýchle a ekonomické použite, pretože stĺpiky sa nemusia narovnávať jednotlivo, ale sú úplne presne v jednom smere,“ doplňuje Richard Klička z Hornbachu.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zdroj: PR článok HORNBACH – Baumarkt SK spol. s r.o.

Diskusie na tému článku