6 dlho kvitnúcich rastlín, vďaka ktorým bude vaša záhrada prekypovať farbami aj na konci leta

Záhrady koncom augusta a začiatkom septembra bývajú plné rozkvitnutých trvaliek. Svoje súkvetia vystavujú na obdiv heléniá, slnečníčky, exoticky pôsobiace liatry, kokardy, japonské veternice a najmä echinacey.

Lantana menlivá
Lantana menlivá Foto: Shutterstock

Koniec leta sa tiež nesie v znamení rozkvitnutých rozchodníkov. A práve tieto trvalky patria k najmenej náročným a odolným proti suchu. Neprekáža im nadbytok slnečných lúčov, teplo ani to, ak ich zabudneme zalievať. Spoľahlivo sa rozrastú vo voľnej pôde aj v kvetináčoch. Objavte ich a dajte im príležitosť!

Lantana menlivá (Lantana camara)

Vedeli ste, že existujú rastliny, ktoré dokážu meniť farbu svojich kvetov? Patrí k nim aj lantana. 24 hodín po rozkvitnutí môže byť farba kvetov tejto rastliny úplne iná. Zo žltých guľovitých súkvetí sa postupne stanú oranžové až ružové. Toto pozoruhodné prírodné divadlo nám však umožnia sledovať len rastliny, ktoré pestujeme na slnečných a teplých miestach. V polotieni a tieni kvitne menej.

Lantana je atraktívna exotická okrasná drevina, ktorú v našich podmienkach pestujeme v priestrannejších kvetináčoch a na zimu ju prenášame na vhodné zimoviská, podobne ako muškáty. V lete jej doprajeme pravidelnú zálievku a prihnojovanie hnojivami pre kvitnúce letničky. S množstvo vody ani hnojív to však nepreháňame. Na prílišnú hojnosť totiž reaguje opačne, kvetov vytvorí menej.
v × š.: 100 × 100 cm

Lantana menlivá
Lantana menlivá Foto: Shutterstock

Hrejivý dotyk leta

Kvety a súkvetia hrejivo pôsobiacich farieb by nemali počas vrcholiaceho leta chýbať v žiadnej okrasnej výsadbe. Vynikajú nimi hlavne trvalky obľubujúce slnečné a suché záhony. Ak sa pre ne rozhodneme, rýchlo zistíme, že aj zdanlivo problémové miesta sa odrazu môžu zmeniť na farbami prekypujúce porasty.

Rebríček obyčajný ‘Red Velvet’ (Achillea millefolium)

Odroda s karmínovočervenými plochými súkvetiami po prvom kvitnutí na začiatku leta rozkvitá ešte raz, v auguste až septembri. Kvitne dlho. Potrebuje slnko, na živiny chudobnejšiu pôdu a v mladosti dostatok vlahy.
v × š.: 60 × 60 cm

Rebríček obyčajný ‘Red Velvet’ a echinacea
Rebríček obyčajný ‘Red Velvet’ a echinacea Foto: Shutterstock

Echinacea (Echinacea paradoxa)

Menej známy druh echinacey s tenšími žltými okvetnými lupienkami a výrazným čiernym stredovým terčíkom. Súkvetia veľmi príjemne voňajú. Patrí k odolným a každoročne bohato kvitnúcim trvalkám. Potrebuje slnko, toleruje aj suché pôdy, mali by byť však dostatočne priepustné.
v × š.: 100 × 50 cm

Letničková divočina

K letným záhradám patrili vždy aj rozkvitnuté letničkové záhony. Pestovanie týchto sezónnych rastlín sa však v poslednom období presunulo viac do kvetináčov a záhradné záhony obsadili momentálne populárnejšie trvalky.

Medzi letničkami však nájdeme aj viaceré pozoruhodné druhy, ktoré v intenzite a dĺžke kvitnutia trvalky prekonávajú. Navyše, nie sú náročné na starostlivosť a niektoré ani na neustále zavlažovanie. Každoročne si ich však musíme vypestovať zo semien alebo zadovážiť priesady.

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa)

Drobné sýtoružové alebo biele guľovité súkvetia tejto letničky pripomínajú kvety lúčnej ďateliny. Táto všestranne využiteľná rastlina prosperuje na záhonoch, ale aj v kvetináčoch, ideálne v kombinovaných výsadbách. Kvety vydržia dlho vo váze a zavesené dole hlavou sa dajú sušiť. Vyhovuje jej slnečné stanovište s priepustnou aj piesčitou pôdou. Kvitne až do prvých mrazov.
v × š.: 20 × 15 cm

Gomfréna hlávkatá a agerát mexický
Gomfréna hlávkatá a agerát mexický Foto: Shutterstock

Agerát mexický (Ageratum houstonianum)

Chumáčikové kvety tejto menej známej letničky sú najčastejšie bledomodré, ale aj biele, ružové či fialové. Kvitne bohato, pričom množstvo kvetov podporíme odstránením tých, ktoré už odkvitli. Rastie vo voľnej pôde aj v kvetináčoch. Obľubuje slnko, znesie aj polotieň, no žiada intenzívnejší prísun vlahy.
v × š.: 15 × 15 cm

Návštevníčka z prérií

Sortiment v lete a začiatkom jesene kvitnúcich trvaliek spestrujú aj zaujímavé novinky. Často ide o rastliny, ktoré nie sú pestovateľsky náročné a ich okrasná hodnota je prekvapivo vysoká. Neobávajme sa preto neplánovanej malej letnej zmeny, doplňme si prázdne miesta v záhone novými rastlinami, najlepšie takými, ktoré nás potešia kvetmi ešte počas prázdninových dní. Vyberáme vždy podľa podmienok našej záhrady.

Vernónia ‘Mamuth’ (Vernonia crinita)

Mohutná a na konci leta bohato kvitnúca trvalka pochádza z prérií Severnej Ameriky. Darí sa jej na slnečných stanovištiach s priepustnou pôdou. Potrebuje dostatok miesta, aby sa rozrástla. Fialové kvety pripomínajú malé iskričky. Stonky s odkvitnutými kvetmi neodstraňujeme, majú pekný zimný efekt.
v × š.: 120 × 40 cm

Vernónia ‘Mamuth’
Vernónia ‘Mamuth’ Foto: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku