6 dôležitých živín, ktoré potrebujú rastliny na tvorbu krásnych kvetov a chutných plodov

Rastliny potrebujú na správny rast veľké množstvo živín. Berú si ich z pôdy, pri pestovaní v kvetináčoch zo substrátu. Ktoré to sú a kedy ich použiť?

Živiny dôležité na pestovanie rastlín
Foto: Shutterstock

1. Dusík (N)

Ako pôsobí?

Účinkuje rýchlo, podporuje rast zelených výhonkov a listov, ale príliš obmedzuje kvitnutie. Keď je ho nedostatok, listy sú malé, bledé a výhonky slabé.

Kedy ho používať?

Na jar na začiatku sezóny. Na udržanie pekného rastu trávnika a listovej zeleniny ho počas leta pravidelne používame v kvapalnej forme alebo vo forme granúl.

zelena hmota dusik
Vďaka dusíku dobre rastie „zelená hmota“. Foto: Shutterstock

2. Fosfor (P)

Ako pôsobí?

Je dôležitý pre tvorbu koreňov i hľúz a dobre pôsobí na celkový zdravotný stav rastliny. Jeho nedostatok je zriedkavý, pretože fosfor sa z pôdy nevyplavuje ani počas daždivého obdobia.

Kedy ho používať?

Ku koncu vegetačného obdobia, aby zosilnel koreňový systém a rastliny lepšie prezimovali. Väčší objem koreňov všeobecne rastlinám pomôže získavať viac vody i živín.

Koreňový systém rastliny
Fosfor podporuje tvorbu koreňového systému. Foto: Shutterstock

3. Draslík (K)

Ako pôsobí?

Pomáha formovať kvety a plod. Je tiež kľúčový pre spevnenie pletív, vďaka čomu rastliny viac odolávajú chorobám a škodcom a lepšie sa vyrovnajú so suchom a silnými mrazmi. Nedostatok sa najčastejšie vyskytuje na slnečných a piesčitých pôdach. Symptómy zahrňujú hnedé a krútiace sa končeky listov.

Kedy ho používať?

Draslíkom hnojíme v malých dávkach a radšej častejšie počas rastovej sezóny, takže rastliny ho môžu prijať, keď ho potrebujú.

4. Vápnik (Ca)

Ako pôsobí?

Vápnik neutralizuje kyslé pôdy a pomáha sprístupňovať mikroživiny. Je dôležitý ako prevencia rôznych fyziologických porúch, napríklad tmavé škvrny na koncoch plodov paradajok či škvrny na jablkách známe ako pehovitosť jabĺk.

Kedy ho použiť?

Ak je to potrebné, tak na začiatku jari, ale nie súčasne s organickou hmotou, s ktorou môže nepriaznivo reagovať.

hniloba spiciek paradajok
Nedostatok vápnika spôsobuje hnilobu špičiek plodov paradajok. Foto: Shutterstock

5. Mikroživiny

Ako pôsobia?

Ide o životne dôležité živiny, napríklad železo či horčík, hoci sú potrebné len v nízkych dávkach. Ich nedostatok spôsobuje rôzne rastové poruchy a chlorózy.

Kedy ho použiť?

Vo vegetačnom období, pri zistení nedostatku. Pri žltnutí rododendronov, prípadne aj iných druhov, spôsobenom nedostatkom železa aplikujeme zelenú skalicu – síran železitý. Horčík zase vieme doplniť pomocou roztoku z epsomskej soli.

rododendrony zelezo
Železo je dôležité pre zdravie rododendronov. Foto: Shutterstock

6. Stopové prvky

Ako pôsobia?

Široká škála minerálov (selén, molybdén a dokonca aj zlato) potrebujú rastliny v nepatrných množstvách pre optimálny rast. V primeraných dávkach pozitívne ovplyvňujú aj chuť zeleniny a ovocia i naše zdravie.

Kedy ich použiť?

Mulč z domáceho záhradného kompostu zvyčajne poskytuje všetky stopové prvky. Dopĺňať na záhon ho môžeme niekoľkokrát počas vegetácie. Niektoré hnojivá tiež obsahujú stopové prvky, je to na nich uvedené.

jablka stopove prvky
Stopové prvky zlepšujú chuť úrody. Foto: Shutterstock

Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku