6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Založenie trávnika je pomerne lacný spôsob a pri dodržaní niekoľkých zásad býva veľmi úspešný. Ako na to?

Nový trávnik v záhrade
Foto: Shutterstock

Nový trávnik zakladáme výsevom napríklad po dostavbe domu, ale aj v prípade, že ten náš je veľmi zničený, riedky, plný buriny, prípadne nerovný. Jednou z hlavných zásad je dodržanie jarného alebo jesenného termínu výsevu, leto je na to úplne nevhodné.

Pripravíme si terén, a keď sa pôda v apríli trocha zohreje, môžeme začať. Dbáme na správny výber osiva podľa použitia trávnika a daných mikroklimatických podmienok. Odolný športový trávnik má iné zloženie tráv ako napríklad porast do tieňa alebo nízke reprezentatívne trávniky. Osivo vyklíči už o 10 – 14 dní a trávnik budeme môcť zľahka užívať už toto leto.

Ako vysiať trávnik krok za krokom

1. Odstránime pôvodnú mačinu a vykopeme korene burín

Rýľom postupne odstránime pôvodnú trávnu mačinu. Vykopeme aj pevné korene púpav a ostatných trvácnych burín, na ktoré narazíme. Pri práci tiež vyberieme z pôdy väčšie kamene, ktoré by mohli výsev komplikovať.

Odstránenie trávnej mačiny a vykopanie koreňov burín
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Vyrovnáme plochu – povalcujeme a utlačíme

Plochu nahrubo vyrovnáme a rozprestrieme na ňu 2 až 3 cm kvalitnej, ideálne preosiatej ornice. Väčšie plochy povalcujeme, malé plôšky môžeme utlačiť chôdzou – malými a tesnými krokmi vo viacerých smeroch. Prebytočnú zeminu nahrnieme do priehlbín.

Vyrovnanie plochy povalcovaním alebo utlačením
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Pohrabeme vo všetkých smeroch a neustále vyrovnávame

Celú plochu pohrabeme širokými hrabľami vo všetkých smeroch. Dlhými ťahmi odhalíme nedokonalosti a terénne nerovnosti. Snažíme sa plochu neustále vyrovnávať. Porozbíjame alebo odstránime väčšie hrudy hliny.

Pohrabanie plochy vo všetkých smeroch
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

4. Skontrolujeme rovnosť terénu pomocou laty

Pomocou dlhej laty (minimálne 2 m) skontrolujeme rovnosť terénu. V prípade nerovností ju použijeme na stiahnutie hliny z vyvýšených miest do priehlbín. Takto prejdeme celú plochu v dvoch na seba kolmých smeroch.

Zarovnanie plochy dlhou latou
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

5. Vyznačíme si plochu a rovnomerne rozhádžeme semená

Kolíkmi a špagátom vyznačíme plochu 1 × 1 m. Podľa návodu na obale vyrátame množstvo osiva na jeden štvorcový meter a túto plochu rovnomerne vysejeme. To nám poslúži ako vizuálna pomôcka na  výsev ostatnej plochy. Semená sa snažíme rozhodiť rovnomerne v podobnej hustote na celú plochu a následne ich hrabľami jemne zapracujeme do pôdy.

Vyznačenie si plochy a vysievanie semien
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

6. Zavlažujeme podľa počasia, aby pôda úplne nepreschla

Plochu zavlažíme jemným rozprašovačom, aby sme nevyplavili semená. Prvé týždne po výseve zavlažujeme podľa počasia tak, aby pôda nikdy úplne nepreschla. V prípade potreby umiestnime do záhrady plašiče na vtáky, aby osivo nevyzobali. Semená začínajú klíčiť už v priebehu 10 až 14 dní. Od výsevu až po prvé kosenie na trávnik vôbec nestúpame. Prvýkrát trávu kosíme približne o 6 týždňov, ale nie príliš nízko. Nože kosačky musia byť ostré.

Zavlažovanie semien po výseve
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Text: Ida Furiková
Foto: isifa/Shutterstock, Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku